Ezeket látta már?

Alvási apnoé: így állítsa be a CPAP készüléket, az alvást segítő maszkot

Alvási apnoé CPAP készülék beállítása

Amikor valakinél megszületik az alvési apnoé, vagyis éjszakai légzéskimaradás diagnózisa, az alvásszakértő többféle kezelést is javasolhat. Az egyik leghatékonyabb megoldás az úgynevezett CPAP készülék, amelynek használatát egy pontos beállítás, titrálás előzi meg.

Ennek menetéről beszélt dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az alváslaboratórium vezető szomnológusa (alvásszakértője).

Alvási apnoé: nem csak zavaró, de veszélyes is

Az obstruktív alvási apnoé a horkolók betegsége: akkor beszélhetünk erről, ha a horkolás közben légzésszünetek állnak be, amiből aztán az érintett egy nagy légvétellel, horkantással jön ki. Ez a jelenség nem csak rendkívül kellemetlen a hálótárs számára, de veszélyes is a betegre nézve. Mára bebizonyosodott ugyanis, hogy az alvási apnoé jellemzően az alábbi egészségi kockázatokat növeli:

- elősegíti a magas vérnyomás kialakulását, és rontja annak állapotát,

- hozzájárul a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához,

- rontja az agyi vérkeringést, fokozza a cerebrovascularis betegségek, például stroke kialakulásának rizikóját,

- növeli a szív-érrendszeri betegségek kockázatát,

- gátolja a fogyást.

Életmódváltástól a CPAP készülékig

A horkolásra épülő légzészavar diagnózisát és annak súlyosságát éjszakai alvásvizsgálat segítségével tudjuk megállapítani. Mivel tisztázni kell, hogy a felső légutak szabadon átjárhatók-e, a kivizsgálásnak része kell, hogy legyen a fül-orr-gégészeti vizsgálat is. Ha már ezen a ponton kiderül valamilyen anatómiai rendellenesség, felmerül a műtét lehetősége, például orrsövényferdülés műtét, garatplasztika, az orrpolipok eltávolítása.

A horkolás és az alvási apnoé kezelésében azonban jelentős szerepű lehet az életmódváltás is, hiszen a túlsúly esetén bekövetkező fogyás, a dohányzással való felhagyás és az alkoholfogyasztás minimalizálása sokat segíthet a helyzeten - ismerteti dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus.

Ha nem ilyen ok áll a háttérben, gyógyszeres kezelés és számos segédeszköz is elérhető a horkolás megszüntetéséhez, többek közt szájbetétek, orrszárny tágító tapasz. Súlyosabb esetben szükséges lehet a CPAP készülék alkalmazására, amikor a belélegzett levegő nyomásával tartjuk nyitva a garatot.

Hogyan működik a CPAP készülék?

A CPAP jelentése: Continuous Positive Airway Pressure, magyarul pozitív nyomású légsínterápiának nevezik. Ez tulajdonképpen egy készülékhez csatlakoztatható maszk. A maszk lehet csak orrot befedő nasalis maszk, azonban, ha a betegnek például gátolt az orrlégzése, az orrot és a szájat is befedő, ún. fullface maszk lesz a megfelelő választás. A CPAP készülék tulajdonképpen arra szolgál, hogy a környezeti levegő nyomásánál kicsit nagyobb nyomással akkorára nyissa a felső légutakat, hogy a levegő áramlása immár ne legyen akadályozott. Ez a fajta enyhe túlnyomás teszi lehetővé a könnyebb lélegzést.

A CPAP készüléknek két típusa van: az állandó fix nyomást biztosító készülékek és az automata készülékek. Ez utóbbiak a beállított nyomástartományon belül a beteg aktuális igényéhez igazodva változtatják a nyomást. Mindkét típusú készülék alkalmas arra, hogy a kilégzés során az alkalmazott nyomást kismértékben csökkentse, így a beteg számára a kilégzés is könnyebb lesz.

Így zajlik a CPAP titrálás

A CPAP használatánál nagyon pontosan meg kell határozni, mekkora pozitív nyomást alkalmazzon a készülék, ennek az értéknek ugyanis nem csak a terápiás célokhoz, de a páciens adottságaihoz, igényeihez is alkalmazkodnia kell.

Ha túl alacsonyra állítjuk a nyomást, az nem könnyíti meg a légzést, ha túl magasra, az kényelmetlen lehet a páciensnek.

– ismerteti dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az alváslaboratórium vezető szomnológusa (alvásszakértője).

A készüléket ezért egy éjszakai alvásvizsgálat során egyedileg kell beállítani. Ezt a folyamatot hívjuk CPAP titrálásnak. Úgy zajlik, hogy az alvástechnikus a legalacsonyabb nyomásszinttel indít, majd lépésről lépésre emeli a nyomást egészen addig, amíg a légzészavarok és az azt kísérő mikroébredések megszűnnek. Ezzel együtt a vér oxigénszintje is normál szintre áll vissza. Az alvástechnikus azt is folyamatosan figyeli, hogyan változnak a beteg igényei, például a pozíciójától és az alvási fázistól függően, és ezek szerint módosítja a nyomást. A titrálási folyamat során eldönthető, a betegnek melyik típusú készülékre, maszkra lesz szüksége, és a CPAP készülék beállítási paramétereit is így tudjuk meghatározni.

A CPAP terápia hatékonyságát és a páciens állapotának alakulását azonban rendszeresen ellenőrizni is kell, erre szolgálnak a kontrollok. Jól beállított terápiával, az orvosi és életmódtanácsokat követve, ezzel a módszerrel jól kezelhető az alvásfüggő légzészavar, megelőzhető számtalan ennek következtében kialakuló betegség, és a hálótárs is fellélegzhet, ha végre megszűnik a horkolás.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem jelent jót, ha gyakran felébred és képtelen visszaaludni

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alvászavar

Forrás: JóAlvás Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához