Ezeket látta már?

Nyári óraátállítás - ezért szédíti meg a szervezetünket

Betegségek
2023. március 25. 19:49
oraatallitas_0

A nyári és téli időszámítás bevezetése óta vitatott, hogy mindennek csak "napos" oldala létezik, vagy az előnyök éppenséggel eltörpülnek a hátrányok mellett.

Egy éven belül kétszer állítjuk át az órákat: ez megviseli az alvászavarral küzdőket

A téli időszak sötét reggeleinek kedélyromboló hatása kétségtelen., de a nyári időszámítás sem egy gyalog galopp, ugyanis egy órát veszítünk, egy órával kevesebbet alhatunk. Az évente kétszeri átállítás megviseli a csecsemők, a gyerekek és az idősek szervezetét is, akárcsak az alvászavarokkal és szervi megbetegedéssel küzdőkét.

Aki nem szenved alvászavarban, még az is kialvatlannak érezheti magát

Az óraátállítás a felnőtteket és a gyerekeket is egyformán megviseli. Ne ijedjünk meg, ha 1-2 hétig tart megszoknunk az új időszámítást! De ha betartjuk a fokozatosság elvét, az átállás kevésbé lesz megerőltető mindenki számára.

"Sokunk szervezetét különösen megterheli az óraátállítás. Gyakori panaszok a kellemetlen közérzet, a fejfájás, a figyelmetlenség és a csökkent koncentrálóképesség. Ezekre az időszakokra jellemző az alvási ciklus felborulása, nehezebben alszunk el, és kialvatlannak érezzük magunkat ébredéskor."

Sokan szédelgünk ilyenkor a fáradtságtól

"Étvágytalanok és ingerlékenyek is lehetünk. Éppen ezért fontos, hogy fokozottan ügyeljünk önmagunkra ebben az időszakban" - mondta Dr. Tóth-Domán Judit, az Év magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont munkatársa.

Nem bírja az óraátállítást? Érdemes meghallgatni szakértőnk tanácsait!

Tippek az óraátállítás okozta alvászavarral küzdőknek

  1. 1 Kisgyermekünk számára könnyebbé tesszük az átállást, ha negyedórával haladva, apránként megváltoztatjuk a napirendi pontok idejét: az ébredést, a lefekvést, az étkezéseket.
  2. 2 Reggelente járjunk el futni, vagy sétálni. A friss levegő és a mozgás segíti a szerotonin előállítását az agyban, ami megkönnyíti az alkalmazkodást.
  3. 3 Könnyű, vitaminokban gazdag ételeket és sok folyadékot fogyasszunk. Ha gondunk támad az elalvással, nyugtató teákat, gyógynövényeket - citromfüvet, levendulát - hívjunk segítségül.
  4. 4 Sportoljunk! Egy kiadós edzés felpörgeti szervezetünket, kevésbé leszünk fáradtak, stresszoldó hatása pedig a nyugodt alvást is garantálja.
  5. 5 Az óraátállítást követően fokozottan hallgassunk belső óránkra, és álljunk meg, ha az pihenőt jelez. Főleg mikor autót vezetünk, vagy balesetveszélyes tevékenységet végzünk.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Orvosmeteorológia: a vérnyomásunk is megérzi vasárnap az óraátállítást!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# óraátállítás # alvás # szédülés # vérnyomás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés