Ezeket látta már?

Ami fontos: lelki elsősegély telefonszolgálat

Betegségek
2010. augusztus 27. 10:47
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Országos találkozót tart hétvégén Debrecenben a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ). A szakmai konferencián a telefonszolgálatok munkatársai évente megbeszélik tapasztalataikat - mondta Rénes László, a LESZ alelnöke az MTI-nek.

Mint az esemény egyik szervezője megemlítette, hogy idén több mint kétszáz szakembert hívott meg a 40 éves jubileumát ünneplő Debreceni Lelkisegély Telefonszolgálat. Ebből heten külföldről, Erdélyből, Belgiumból, Oroszországból, illetve a szintén Oroszországhoz tartozó Udmurtföldről érkeznek; utóbbi területen a magyarokkal rokon nép él.

anorexia-d00000B05c009f64500b3

Forrás: MTI


A LESZ 22 tagszolgálatának részvételével zajló rendezvényről Rénes László elmondta: szombaton plenáris ülést tartanak, amelynek mottója: "A konfliktus, amely megtart vagy elveszít". Az előadásokon szóba kerül egyebek mellett az iskolán belüli erőszak, a lelki terror jelensége az iskolában az idősebb és a fiatalabb tanulók között vagy a katonaságnál és a börtönökben.

A délelőtti alkalmon ad elő Varga Gábor pszichiáter, a LESZ tiszteletbeli elnöke, Bugán Antal pszichológus, a Debreceni Egyetem Magatartástudományi Intézetének docense, Almásy Maritta brüsszeli szupervizor. Bodó Sára, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem docense a bibliai történetekben megjelenő konfliktusokat elemzi, Kálmánchey Albert szolgálatvezető pedig 9 ezer népdal feldolgozása alapján a konfliktusok magyar népdalokban való megjelenéséről beszél.

A hétvégi kiscsoportos foglalkozások keretében a központi téma szintén a konfliktus lesz, amely többek között a telefonos ügyelő és a hívó között is kialakulhat, ám az ügyelőknek is fel kell tudniuk dolgozni ezt a konfliktust, mert "ha valaki feldúlt, felgyűlt benne sok negatív energia, ezt tudni kell kezelni". Úgy is keletkezhet konfliktus, hogy a telefonos ügyelő félreérti, amit az ügyfél mond - mutatott rá.

Ugyancsak előkerülnek majd a stábon belüli konfliktusok is, és előkerülhet olyan nézetkülönbség, amely az ügyfélhez való eltérő hozzáállásból fakadhat. Ezekből az esetekből, amelyeket egymással osztanak meg az önkéntes munkatársak, mindenki tanul - jegyezte meg.

Terítékre kerülnek majd a családon belüli konfliktusok, a fiatalok konfliktushelyzetei, a szülő-gyermek kapcsolat problémái is. Sok szülő például "nem tud mit kezdeni gyermeke internetes kapcsolataival sem". A mentálhigiénés vizsgálódás során a kiskamaszkor eltűnésére is keresnek magyarázatot, ugyanis "eltűnt az átmenet a babázás és a diszkózás között" - fogalmazott.

A kiscsoportos foglalkozásokon játékfilmekben megjelenő konfliktusokat is dolgoznak majd fel - tette hozzá.

Mint Rénes László közölte, átadják a mozgalmat megalapító Szabó Pálról elnevezett díjat is a debreceni egészségügyi járóbeteg központ igazgatójának, Bedő Zoltánnak, illetve egy belső munkatársnak, aki 24 éve dolgozik anonim módon.

Szombat este fáklyás felvonulást tartanak a debreceni Kossuth téren, késő este pedig Devianciák, konfliktusok megjelenése a magyar könnyűzenében címmel tudományos retró diszkó és úgynevezett "IFOTES-kódolási" versenyt rendeznek. Ennek során olyan lelki, testi, szociális konfliktusokat feldolgozó könnyűzenei számokra táncolnak majd, mint a Bikini Megüssem vagy ne üssem? vagy az Illés Kugli című szerzeménye.

Rénes László elmondta: a magyar tagszervezetek önkéntes munkatársai a Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Nemzetközi Szövetsége (IFOTES) normái szerint dolgoznak. Chad Varah anglikán lelkész 1950-ben Londonban az öngyilkosság megelőzése céljából indította el az első lelki elsősegély-telefonszolgálatot, s ebből nőtt ki a Szamaritánus elnevezésű mozgalom.

Magyarországon 1970 óta működnek telefonos lelkisegély-szolgálatok, jelenleg 22 szolgálat, köztük 9 éjjel-nappal várja a hívásokat. A szolgálatoknak rendszerint az egészségügyi-szociális ellátórendszerrel, a civil szervezetekkel, illetve az egyházakkal is vannak kapcsolataik. A sürgősségi ellátás érdekében a mentőszolgálattal és a rendőrségi bevetési alegységgel minden telefonszolgálatnál kapcsolatba tudnak lépni.

A lelki elsősegély-telefonszolgálatok célja az öngyilkosság-megelőzés, a krízisintervenció és a mentálhigiénés prevenció. A névtelen segítségükkel évente országosan több tízezer hívó él.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# életmód # elsősegély # pszichés betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés