Ezeket látta már?

Ami váratlanul érkezett: az erőteljes allergiaszezon

Betegségek
2012. április 02. 12:40
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Váratlanul érkezett az idei allergiaszezon? A hosszú, fagyos téli hónapok után szinte átmenet nélkül érkezett a szokásosnál melegebb, tavaszias idő. A szeles, csapadékmentes hetek tovább fokozzák az allergiás panaszokat. Dr. Balogh Katalint, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosát arról kérdeztük, mire számíthatunk az idei pollenszezonban.

- Mi jellemzi a jelenlegi pollenszezon kezdetét?

no-buzaviraggal-d00000B7078250aea85bf

Forrás: Napidoktor


- A szokatlan időjárás nagy terhet ró az allergiás betegek szervezetére. Az egyik napról a másikra érkezett tavaszias időjárás hatására drasztikus mértékben emelkedett a levegő pollenterhelése. Az utóbbi években tapasztalható időjárás változások hatására a pollennaptárban jelölt időszakok közt jelentős eltolódás tapasztalható. A kései fagyok miatt bizonyos növények virágzása késett, másoké most egybeesik az ez időszakban szokásos növények virágzásával, illetve a szokásosnál melegebb hőmérséklet miatt már bizonyos, áprilisra várható fajok is megkezdték a pollenszórást. Így jelenleg egyszerre virágzik a mogyoró, éger, nyír, a nyárfa, már bontogatja virágait a kőrisfa is. A korábbi fokozatosság helyett tehát most egy időben, nagymértékű pollen jelent meg a levegőben, mely a szokásosnál intenzívebb panaszokat okozhat.

- Hogyan csökkenthetők az allergiás tünetek?

- A tapasztalt, több éve allergiás betegek már időben, a tünetek megjelenése, illetve az allergén növény virágzása előtt orvoshoz fordulnak. Az idei év kiszámíthatatlan időjárása azonban sajnos sokaknak nem hagyott megfelelő időt a szükséges gyógyszerek időbeni beszerzésére, így elsőként – ha eddig még nem tettük – ennek mielőbbi pótlását tartom a legfontosabbnak. Kismamák körében különösen népszerű a Rhinolight fényterápia, mely akár önmagában, egyéb gyógyszerek nélkül is képes hatékonyan enyhíteni a panaszokat, kiváltképp az olyan időszakokban, vagy olyan esetekben, amikor egyéb gyógykezelés nem javasolt. A hagyományos gyógykezelés mellett az immunterápia biztosít lehetőséget az allergiás tünetek kezelésére. Jelenleg ez az egyetlen gyógymód, mely tartósan képes megszüntetni a panaszokat. Alkalmazását azonban az allergén növény virágzását 2-4 hónappal megelőzően szükséges megkezdeni.

- A tapasztalatok alapján a jelenlegi helyzet hogyan befolyásolja az idei, tavasztól-őszig tartó pollenszezont?

- Az elmúlt években általánosságban jellemző időjárás változás sajnos többnyire kedvezőtlenül érinti az allergiás betegeket. A tendencia azt mutatja, hogy egyre kevésbé marad meg a korábbiakban természetes átmenet az évszakok közt, a hirtelen meleg pedig minden esetben a jelenlegihez hasonló helyzetet eredményez. A csapadékos nyári – főként júniusi – hónapok pedig sajnos nagymértékben hozzájárulnak az egyik legerősebb allergén, a parlagfű terjedéséhez. Az előrejelzések szerint az idei nyár pedig a júliusi-augusztusi hónapokban a szokatlannál is nagyobb forróságot és szárazabb időjárást tartogat, így van okunk feltételezni, hogy augusztus közepétől-szeptember közepéig, a parlagfű pollenszórásának csúcsidőszakában ismét a szokatlannál erősebb allergiás tünetek okoznak majd panaszokat.

www.allergiakozpont.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# allergia # általános egészségügyi téma # Asztma

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés