Ezeket látta már?

Rheumatoid arthritis: akár 10 évvel is tovább élhet, ha időben észleli ezeket a tüneteket!

Vizsgálat
2025. január 28. 11:54
Rheumatoid arthritis tünet ízület, lökéshullám terápia

Az alattomos betegség előrehaladott állapotban nemcsak a mozgást teszi fájdalmassá, hanem a fekvést is, jelentős életminőség-romlást okozva ezzel a pácienseknek. A nők körében háromszor olyan gyakran fordul elő, mint a férfiaknál, a kor előrehaladtával pedig a betegség egyre gyakoribb.

Magyarországon több tízezer ember szenved rheumatoid arthritisben, amit legtöbben csak reumaként ismerünk. A kezeletlen esetekben a várható élettartamot akár 10 évvel rövidíti, ráadásul nagy terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre is. A tünetek minél korábbi felismerése létfontosságú, a klasszikus kezelési módok mellett pedig erősen ajánlott az életmódváltás.

A köznéven csak reumának nevezett rheumatoid arthritis a legsúlyosabb reumatológiai betegség

Hazánkban több tízezer ember szenved miatta nap mint nap. A betegség elsősorban a kéz- és láb kisízületeit, a csuklót és a bokát, illetve a térdet károsítja. A betegség általában a kéz kisízületi gyulladásával kezdődik, gyakori ilyenkor a reggeli kézmerevség. Később átterjed a test többi részére, előrehaladottabb fázisban pedig nemcsak a mozgás, de a fekvés is kibírhatatlan fájdalmakat okozhat a betegnek. Emellett idegrendszeri, belső szervi és szemészeti vonatkozásai, tünetei is lehetnek a kórképnek.

A rheumatoid arthritis egy autoimmun betegség, amely mögött a szervezet funkciós zavara áll: az immunrendszer beindít egy olyan folyamatot, mely a szervezet saját építőelemeit támadja meg. Kezdetben az ízületi felszínt borító hártya gyullad be, majd a gyulladásos sejtek és a gyulladás következtében felszabaduló anyagok károsítják a csontokat borító porcot is. A legjellemzőbb tünetek az ízületi fájdalom, az ízületi duzzanat, a reggeli kézmerevség, a mozgásbeszűkülés és az ízületi deformitás. A betegség erőteljes mozgáskorlátozottságot is eredményezhet előrehaladott állapotában, amihez szűnni nem akaró fájdalom is társulhat.

Átlagosan 3-10 évvel rövidebb élettartam

A betegség kialakulásában öröklött tényezők és az életmód is szerepet játszik, bár a pontos kiváltó okok egyelőre ismeretlenek. Nagyobb eséllyel alakul ki dohányosoknál, mint nem dohányzóknál, valamint az elhízás és a cukorbetegség szintén növelik a kockázatot.

Évről-évre egyre több a rheumatoid arthritisben szenvedő beteg világszerte, a legtöbb páciens az idősebb korcsoportokban található. A nők körében háromszor gyakrabban fordul elő a betegség. Átlagosan a népesség 0,3-0,6 százalékát érinti, hazánkban ez az arány magasabb, 1 százalék körül van[1]. Elsősorban a fejlett nyugati világ betegsége, Észak-Amerikában és Európában a leggyakoribb.[2]

A betegségben szenvedők várható élettartama az egészséges populációhoz viszonyítva kb. 3-10 évvel kevesebb, amennyiben későn vagy egyáltalán nem jutnak kezeléshez, vagyis nem pusztán az életminőséget rontó betegségről van szó, hanem a várható élettartamot is jelentősen rövidítő kórállapotról.[3]

Mi a teendő a tünetek észlelésekor?

A tünetek legelső jelentkezésekor fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk. A háziorvos a tünetek alapján beutalhat a területileg illetékes reumatológiai szakrendelésre, ahol a reumatológos szakorvos állapítja meg a diagnózist. A minél előbb elkezdett gyógyszeres kezelés lassíthatja a betegség előrehaladását. A kezelés késleltetése átlagosan több ízületi károsodáshoz és az ízületi funkciók elvesztéséhez vezethet.

A gyógyszeres kezelés ugyan a már meglévő károsodást nem tudja visszafordítani, viszont a további károsodásokat meg tudja előzni, amennyiben a beteget sikerül a gyógyszerekkel gyulladásmentessé tenni. Megfelelően kezelt esetben a beteg teljesen normál életet tud élni.

„A gyógyszeres kezelés a betegek 80 százalékánál elegendőnek bizonyul, emellett a gyógytorna és a fizikoterápia is nagyon fontos. Krónikus fájdalmakra lökéshullám-terápiát szoktunk alkalmazni, ami a betegek jelentős részénél csökkenti a fájdalmat, javítja az életminőséget” – mondja Dr. Baláspiri Csaba, az Affidea Magyarország reumatológus szakorvosa, főorvos.

A lökéshullám-terápia során gyorsan terjedő hanghullámokat juttatnak a testbe egy kezelőfej segítségével. Az akusztikus hullámok a kezelt területen vérbőséget okozva felpezsdítik a vér keringését, élénkítik az anyagcserét. Pozitív hatásai között említhetjük a fájdalomcsillapításon túl a gyulladáscsökkenést, az új erek képződését, a mozgékonyság fokozását, a sejtstruktúra javítását és a kötött izomzat lazítását.

Habár a betegség pontos okát egyelőre nem ismeri az orvostudomány, azt tudjuk, hogy bizonyos társbetegségek gyakori előfordulásúak: a cukorbetegség, az elhízás, az asztma, a tüdőbetegség és bizonyos szívritmuszavarok mellett gyakran előfordul a rheumatoid arthritis.

Ezek nagy részénél - és a társbetegség nélküli rheumatoid arthritisnél is – életmódváltással jelentősen javítható a beteg állapota, ezért a gyógyszeres kezelés és a fizikoterápia mellett szoktuk javasolni a gyulladáscsökkentő étrendet, vagyis a halolajban, olívaolajban, gyümölcsben és zöldségben gazdag étkezéseket, és az olyan ízületkímélő mozgásformák beépítését a mindennapokba, mint amilyen például a jóga.

– teszi hozzá a szakorvos.

Sokba kerül a betegség

A betegség nagy terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre: a rheumatoid arthritis kezelésére a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő 1,64 milliárd Ft-ot költött 2018-ban, ez az összeg pedig várhatóan egyre növekszik, mivel a betegszám is világszerte emelkedik. Az egy betegre jutó átlagos éves egészségbiztosítási kiadás a gyógyszer-ártámogatás alapján 53 375 Ft. A gyógyszer-ártámogatáson belül kiemelkedő volt a legfiatalabb korosztály a férfiak körében, ugyanis a 310 599 Ft átlagos éves, egy főre jutó egészségbiztosítási kiadás a többi csoporthoz viszonyítva jelentős eltérést mutat[4].

Összegzés

  • A rheumatoid arthritis előrehaladott állapotban fájdalmat okoz a mozgásban és a fekvésben.
  • A betegség háromszor gyakoribb a nők körében, és idősebb korban egyre gyakrabban fordul elő.
  • Magyarországon több tízezer ember szenved rheumatoid arthritisben, ami komoly terhet ró az egészségügyi rendszerre.
  • Az ízületi fájdalom, duzzanat, reggeli merevség, mozgásbeszűkülés és deformitás a betegség jellemző tünetei.
  • A gyógyszeres kezelés és fizikoterápia segíthet csökkenteni a fájdalmat és javítani az életminőséget.
A 7 legjobb tipp a térd porckopása okozta fájdalom ellen
Figyelmébe ajánljuk

A 7 legjobb tipp a térd porckopása okozta fájdalom ellen

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Hivatkozások:

[1] https://akjournals.com/view/journals/650/162/Supplement-1/article-p30.xml?body=contentsummary-27257

[2] Alamanos Y, Voulgari PV, Drosos AA. (2006. December). „Incidence and prevalence of rheumatoid arthritis, based on the 1987 American College of Rheumatology criteria: a systematic review.” (angol nyelven). Semin Arthritis Rheum. 36 (3), 182-8. o.

[3] Alamanos Y, Drosos AA. (2005. March). „Epidemiology of adult rheumatoid arthritis.” (angol nyelven). Autoimmun Rev. 4 (3), 130-6. o.

[4] https://akjournals.com/view/journals/650/162/Supplement-1/article-p30.xml?body=contentsummary-27257

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Affidea
# reuma # rheumatoid arthritisz # térdfájás # ízületi betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés