Ezeket látta már?

Hirdetés

Beszéljünk a vérzészavarról őszintén (x)

Betegségek
2020. szeptember 10. 08:09
/Kép: Shutterstock

Egy nő életét általában 40 éven keresztül meghatározza a menstruációja, és ezalatt számtalan változást tapasztalhat a vérzésével kapcsolatban. Most arra keressük a választ, hogy mi számít normális vérzésnek és mi nem.

Milyen a normális menstruációs ciklus?

A nagykönyv szerint a menstruációs ciklus 28 napig tart, de ha 21, illetve 35 naponként jön meg a menzesz, akkor sem kell kétségbe esnünk, mert az ilyen periódus is normálisnak tekinthető. Pubertáskorban és a menopauzához közeledve a hosszabb szünetek sem adnak feltétlenül okot az aggodalomra. Ám a kettő közötti időszakban az a jó, ha a vérzésünk rendszeres, ami azt jelenti, hogy minden hónapban nagyjából ugyanannyi ideig tart, és két menstruáció között is mindig körülbelül ugyanannyi idő telik el. A vérzés hossza átlagosan 5 nap, de a 2-3 napos és az 1 hetes időtartam is rendben van. Csak akkor gondoljunk bajra, ha ez a periódus hónapról hónapra változik.

Mennyi vér távozik a menzesz alatt?

Egy menzesz alatt általában nagyjából 30-50 milliliter vér távozik, ami pár evőkanálnyi mennyiségnek felel meg. Ahogy a vérzés hossza, úgy a vér mennyisége is egyénenként eltérő. Egyes nők erősebb, nagyobb mennyiségű vérzést tapasztalnak, mások pedig kevesebbet. A vérzés akkor számít abnormálisnak, ha a szokásostól eltérő. A menstruáció első 1-2 napján rendszerint erősebb a vérzés, és élénkpiros színű. Később, a vérzés gyengülésekor rózsaszínessé vagy barnássá válik.

Mikor gyanakodjunk cikluszavarra?

Akkor kell valamilyen problémára gyanakodnunk, ha a két vérzés közötti időszak lerövidül, vagy túl hosszúra nyúlik, esetleg össze-vissza kezdünk el menstruálni. Gond lehet akkor is, ha a vérzés szabályos, ám 7 napnál tovább tart. Bajt jelezhet a szokatlanul fájdalmas, vagy a megszokottnál erősebb görcsökkel járó menstruáció is. Ha bármilyen vérzészavart tapasztalunk, menjünk el nőgyógyászhoz, mert betegség is állhat a háttérben. Ám igen gyakori, hogy a menstruációs zavarok mögött sokkal egyszerűbb okok húzódnak meg. Problémákat okozhat az erőteljes fizikai aktivitás, a stresszes életmód, vagy a helytelen táplálkozás.

Létezik hormonmentes segítség

A vérzészavarra létezik hormonmentes segítség, a barátcserje-tartalmú Premens tabletta.

A Premens recept nélkül kapható a patikában, nem kell orvossal felíratni. Hatóanyaga a barátcserje kivonata. Ezt a gyógynövényt már az ókorban és a középkorban is használtak, és ma már bizonyított, hogy pozitívan hat a női hormonális szabályozórendszer működésére. A Premens tabletta hasznos segítséget nyújthat a cikluszavar rendezéséhez, de türelmesnek kell lenni, és érdemes legalább három hónapon át szedni, hogy a kívánt hatást elérjük.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# pms # vérzészavar # mensturáció # premenstruációs szindróma # Havi baj

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés