Ezeket látta már?

Viszkető kiütések jelentek a bőrén reggelre? Ágyi poloskája lehet

viszketés, ágy, ágyi poloska

Az ágyi poloska tiszta otthonokban is megtelepedhet. A csípése jellegzetes, mégis sokan összekeverik a pókéval.

Az ágyi poloska 0,5-0,7 cm nagyságú, lapos, barnás-vöröses árnyalatú élősködő, mely állatokból, emberekből táplálkozik. Az ágyi poloska a világon mindenütt elterjedt, és bár gyakoribb az elhanyagolt, szennyezett környezetben, a tiszta otthonokban is megtelepedhet (számoltak már be ágyi poloskákról luxusszállodákban is). Az ágyi poloska elnevezés egy kicsit félrevezető lehet, mert szinte bármilyen bútorban, textíliában, járműveken, sőt bőröndökben, a padló repedéseiben, még a ruházatunkban is elbújhatnak – igaz, a legtöbbször matracokban, az ágyak szerkezetében telepednek meg, hiszen itt lehetnek a legközelebb a táplálékukhoz, vagyis az emberekhez.

Ágyi poloska csípése: ezek az árulkodó jelek

Az ágyi poloska olyan élősködő, mely az emberekből kiszívott vérrel táplálkozik, vagyis más rovarokhoz (pl. a szúnyoghoz vagy a bolhához) hasonlóan a poloskák is csíphetnek. Az ágyi poloskák éjjel a legaktívabbak, és minden olyan testrészt megcsíphetnek, mely szabadon van, vagyis nem fedi takaró, ruha, hálózsák. Éppen ezért a leggyakrabban az arcot, a nyakat, a kezeket, a karokat vagy a lábfejet csípik meg az ágyi poloskák. Maga a csípés nem fájdalmas, az áldozat gyakran nem veszi észre azt, nem ébred fel rá.

Az ágyi poloska csípése apró és kerekded, kiemelkedik a bőr felületéből, leginkább a csalánkiütésre hasonlít. Rendszerint a csípés kipirosodik, megduzzad és erős viszketés jelentkezik. Egyéb rovarcsípésekkel ellentétben az ágyi poloska csípésének helye nem mindig lesz azonnal észrevehető! Akár még az is előfordulhat, hogy csak egy-két hét elteltével vesszük észre, hogy megcsípett az ágyi poloska. Fontos ismertetőjel, hogy nem egy-egy csípést ejt, hanem több is található egy kisebb területen, ezért az ágyi poloska csípése könnyen összetéveszthető allergiás reakció vagy fertőző betegség okozta kiütéssel.

Ritka, szokatlan jelek, amiket az ágyi poloska okoz

Ritkábban ugyan, de ágyi poloska jelenlétére utalhat még például a kellemetlen, szokatlan édeskés szag, ami tulajdonképpen az ágyi poloska váladéka. Az elpusztult ágyi poloskák, valamint a poloskák ürüléke apró, sötét, vöröses pöttyökként láthatók az ágy legeldugottabb részein, amit azonban nagyon nehéz észrevenni. Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy az ágyi poloska hosszú ideig, akár hónapokig képes életben maradni táplálék nélkül is, így akkor is érdemes megtenni a szükséges lépéseket, ha csípéseket még nem fedeztünk fel magunkon, ám az ágyi poloskára utaló egyéb jeleket igen.

ÁGYI POLOSKA, CSÍPÉS Az ágyi poloska csípése Forrás: Shutterstock

Veszélyes-e az ágyi poloska csípése?

Más vérszívó élősködőkkel ellentétben az ágyi poloskák nem terjesztenek betegségeket, vagyis a csípéskor nem juttatnak vírust vagy baktériumot a szervezetünkbe, így az ágyi poloska csípés különösebben nem veszélyes, ám rendkívül kellemetlen lehet. Előfordulhat, hogy valaki allergiás a csípésre. A viszkető csípés elvakarása pedig annak elfertőződésével is együtt járhat.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Ezek a legjobb, vény nélküli gyógyszerek ízületi gyulladásra a szakgyógyszerész szerint

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#rovarcsípés

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához