Ezeket látta már?

Kérdések az inzulinról - az orvos megválaszolja a leggyakoribbakat

Betegségek
2024. június 14. 13:04
cukorbetegség inzulin elhagy kezelés

Megtudhatja például, hogy elhagyható-e egy idő után az inzulin.

Az inzulinnak igen nagy jelentősége van a cukorbetegség terápiájában. Elsőre sokan tartanak tőle, és több kérdés is felmerülhet a betegekben a kezeléssel kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat válaszolta meg.

Miért nem szedhető orális gyógyszerként?

Az inzulint csakis a bőr alá bejuttatva lehet alkalmazni, mivel az inzulint a gyomorsav lebontja, így szájon át sajnos nem szedhető.

Milyen típusú inzulinra van szükségem?

Az inzulinoknak több típusuk van, melyeknek más-más a hatóidejük, máskor kezdik kifejteni hatásukat, így máskor is kell alkalmazni őket. A kezelést a cukorbetegség típusa, a beteg egyéni adottsága, bioritmusa, életvitele alapján az orvos meg tudja határozni.

Humán inzulinok fajtái

Gyors hatású: a nevükből adódóan viszonylag gyorsan fejtik ki hatásukat (kb.30 perc múlva kezdődik a hatás, és 2 óra múlva tetőzik) és 5-7órán át tartanak. Az étkezések utáni glükóz szint csökkentésére szokták alkalmazni, így 30 perccel előtte kell beadni. Mivel hatásuk hosszan tart (kb. 6 órát), így kisebb étkezés szükséges kb. 3 óra elteltével, máskülönben megnő a hipoglikémia esélye.

Közepes hatástartamú: ezek az ún. NPH inzulinok, és kb. 2 órával a beadás után kezdenek hatni és közel 16 órán keresztül fejtik ki hatásukat. Gyakran gyors hatású inzulinnal kombinálják. Alkalmazhatók a gyógyszeres kezelés kiegészítésére, napi egyszeri alkalommal, lefekvés előtt kell beadni őket. Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy éjszakai/hajnali hipoglikémia előfordulhat, főleg 1-es típusú diabetes esetén. Használat előtt felrázandó!

Előkevert: ebben az esetben gyárilag előkevert gyors hatású és NPH inzulint kapunk. A keverési arány lehet 25/75, 30/70, illetve 50/50. A 2-es típusú cukorbetegek esetében ajánlják, és napjában kétszer (reggeli és vacsora előtt 30 perccel) vagy háromszor (ebéd előtt is) szükséges alkalmazni. Hatáskezdetük a gyors hatású inzulinokéval azonos, hatásmaximumuk 5-7 óra, hatástartamuk 12-13 óra. Szuszpenziót képeznek, így adagolásuk előtt felrázandók!

Analóg inzulinok fajtái:

Ultragyors hatású: hatáskezdetük 5-10 perc, így már igen gyorsan kifejtik hatásukat, mely kb. 3 órán keresztül tart. Elsősorban az étkezések után megnövekvő vércukorszint normalizálására használják (már a beadás után akár már azonnal el kell kezdeni az étkezést)! Előnyük, hogy ritkábban okoznak hipoglikémiát, mint a gyors hatású humán készítmények, valamint nem szükséges kisétkezéseket tartani, így elég a betegnek a napi 3szori étkezés.

Hosszú hatású: 1-es típusú cukorbetegségben mindenképp szükséges használatuk, valamint azoknak is ajánlják, akiknél az NPH inzulinok éjszakai hipoglikémiát okoznak. Előnyük, hogy hatásuk egész nap tart, így legtöbbször elég a napi egyszeri alkalmazni ezen készítményeket. Igen ritkán okoznak hipoglikémiát. (Napi 1-szer, lefekvéskor adott bázis inzulinként is használható).

Előkevert inzulinok

Az előkevert inzulinok analóg ultragyors hatású és human NPH-inzulinnal kombinált készítmények: a keverési arány lehet 25/75, 30/70 és 50/50. Ezeket az inzulinkeverékeket a 2-es típusú cukorbetegek esetében, napjában kétszer (reggeli és vacsora előtt 10 perccel) vagy háromszor (ebéd előtt is) alkalmazzák. Hatáskezdetük az ultragyors hatású inzulinokéval azonos, hatásmaximumuk 5-7 óra, hatástartamuk 12-13 óra. Mivel szuszpenziót képeznek, adagolásuk előtt felrázandók!

Elhagyhatom az inzulint egy idő után?

Ha valaki 1-es típusú cukorbeteg, akkor nem, hiszen a szervezet a kóros autoimmun folyamatok miatt -mely az inzulin termelő sejtek pusztulását okozza- nem képes előállítani megfelelő mennyiségben az inzulint.

Azonban 2-es típus esetén amikor van inzulin termelés, előfordulhat, hogy idővel az inzulin elhagyható vagy csökkenthető és csak heti 1-szer szükséges injekció adása (GLP1), de az is lehet, hogy gyógyszert kell szedni. Amennyiben a beteg betartja a szükséges életmódra vonatkozó előírásokat, és az értékei jók, úgy az is előfordulhat, hogy elegendő az életmódterápia.

Ez nem azt jelenti, hogy az illető meggyógyult (hiszen a diabetes nem gyógyítható a tudomány jelenlegi állása szerint), hanem azt, hogy diétával és mozgással az inzulin-és a vércukorszintje optimális tartományon belül tartható.

Valóban hízni lehet az inzulintól?

Tény, hogy többen tapasztalnak súlygyarapodást az inzulin alkalmazása során. Ez azért van, mert a vérben lévő összes extra glükóz bejut a sejtekbe, hogy azt energiaként felhasználja vagy tárolja. Emellett az inzulin némileg fokozhatja az étvágyat is, ami szintén súlygyarapodáshoz vezethet (tehát nem maga az inzulin okozza a súlyfelesleget). Amennyiben túl sok plusz kiló rakódik le, úgy konzultáljon diabetológusával/dietetikusával, mivel lehet, hogy más típusú kezelést kell alkalmaznia.

Hova szúrjam az inzulint?

Az inzulint szúrhatja a hasba, illetve a comb külső részébe. Amire ügyeljen, hogy ne ugyanarra a területre szúrjon minden alkalommal, mert felszaporodhat ott a zsírszövet, ami megváltoztathatja a felszívódást! Szintén fontos, hogy azonos típusú inzulint mindig ugyanazon a testrészen használja, mivel különböző területekről más-más lehet a felszívódás!

Vezethetek akkor, ha „inzulinos” vagyok?

Attól még, hogy inzulinterápián van valaki, még vezethet, ám nagyon fontos, hogy ha hipoglikémia (szédülés, remegés, izzadás, szapora pulzus) tüneteit észleli, ne vezessen/állítsa le az autót- figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Ilyenkor egyen 2-3 szem szőlőcukrot, majd néhány darab kekszet. Csak akkor induljon útnak, ha a vércukor értéke helyreállt! A másik tünet, amire még ügyeljen, ha vezet, az a látása! A rossz vércukor érték igen negatív hatással van a látásra, ezért fontos, hogy vegyen részt rendszeresen a szemészeti vizsgálatokon!

Hasznos tanácsok:

  • Mindig legyen Önnél szőlőcukor, keksz, gyümölcslé
  • Tartson magánál vércukormérőt
  • Ne hagyjon ki a vezetés miatt étkezéseket
  • Hosszú út esetén 2 óránként mérje meg vércukrát
  • Ne induljon útnak, ha alacsony a vércukorszintje
  • Legyen Önnél igazolás arról, hogy cukorbeteg
  • Indulás előtt mérje meg vércukorszintjét
  • Legyen megfelelően karbantartva a betegsége

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Cukorbeteg? Súlyos következményei lehetnek nyáron, ha nem figyel erre



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# inzulin # Cukorbetegség # inzulinterápia # diabétesz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés