Ezeket látta már?

Cukorbetegség: 6 meglepő és fontos tény, amiről jó ha tud!

cukorbetegség, diabétesz inzulin diéta

A cukorbetegség gyakori probléma, mégis akad néhány meglepő tény, amiről valószínűleg nem tud.

A cukorbetegség a cukoranyagcsere betegsége, amely megemelkedett vércukorszintet eredményez. A cukoranyagcsere változásai szorosan összefüggnek az inzulinnal, a cukorháztartás szabályozásának legfontosabb hormonjával. Gyakorisága az életkorral emelkedik. Magyarországon a regisztrált cukorbeteg felnőttek száma meghaladja az 1,1 millió főt, így jó esély van arra, hogy szülőjét, testvérét, gyermekét, munkatársát, barátját, szomszédját vagy más ismerősét is érinti.

A cukorbetegséget nem csak a túl sok cukor fogyasztása okozza

Az üdítőkkel, cukros ételekkel és feldolgozott élelmiszerekkel teli étrend növeli az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség és más betegségek kockázatát, de nem ez a cukorbetegség fő oka. A cukros ételek és a cukorbetegség közötti kapcsolat nem olyan egyszerű, mint gondolnánk.

A 2-es típusú cukorbetegség, a cukorbetegség leggyakoribb formája akkor alakul ki, amikor a szervezet nem reagál az általa termelt inzulin mennyiségére. Idővel a szervezet nem képes elegendő inzulint termelni a normál vércukorszint fenntartásához. A cukorbetegség e típusának fő kockázati tényezői az elhízás vagy túlsúly, illetve a családi kórtörténetben előforduló cukorbetegség. A nagy mennyiségű cukor fogyasztása azonban közvetve növeli a cukorbetegség kockázatát, mivel súlygyarapodáshoz és a testzsír növekedéséhez vezet.

A 2-es típusú cukorbetegséget jellemzően e módszerek közül egy vagy több módszerrel kezelik:

  • szigorú diéta
  • rendszeres testmozgás 
  • szájon át szedhető gyógyszerek vagy inzulin

Nagyon gyakran az embereket először "prediabétesszel" diagnosztizálják. Ebben az állapotban a vércukorszint magasabb a normál értéknél, de még nem éri el a diabetes mellitus küszöbét. Ez azt jelenti, hogy nagy a kockázata a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának.

Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun eredetű, vagyis a szervezet saját immunrendszere indít támadást az inzulint termelő sejtek ellen. A sejtek pusztulásával rövid idő alatt elfogy az inzulin, ezért a tünetek korán, már gyermekkorban jelentkeznek. Az inzulint ilyen esetben kívülről kell pótolni. Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásában szerepet játszhat a családban előfordult cukorbetegség.

Az 1-es típusú cukorbetegség kezeléséhez valószínűleg szüksége lesz:

  • napi inzulin injekciók
  • óvatos szénhidrátfogyasztás
  • fizikai aktivitás a vércukorszint szabályozásához

A cukorbetegek is élvezhetik az édességeket

Sokan azt gondolják, hogy a cukorbetegek egyáltalán nem ehetnek édességet. Ez szerencsére nincs így, mert egy jól összeállított étrenddel áthidalhatjuk ezt a problémát. A normál étrendben sem javasolt, hogy naponta fogyasszunk édességeket. E tekintetben tehát a cukorbeteg étrendek sem sokkal korlátozóbbak a normál étrendeknél. A szénhidrátok minden egyes étkezés alkalmával a normális vércukorszint fenntartásának elengedhetetlen részei. Segítenek a cukorbetegeknek meghatározni azt is, hogy mennyi inzulint kell bevenniük.

A szervezetünk inzulinérzékenysége a déli, délutáni órákban a legmagasabb, így erre az időszakra érdemes az édességeket időzíteni. Intenzív edzés után is vissza kell töltenünk szervezetünk szénhidrátraktárait.

Azt is fontos megjegyezni, hogy a valódi cukor édesítőszerekkel való helyettesítése vagy a "cukormentes" élelmiszerek választása nem jelenti azt, hogy az étel szénhidrátmentes. Ezek az élelmiszerek ugyanis tartalmazhatnak cukoralkoholokat, amelyek megemelhetik a vércukorszintet, és hashajtó hatásúak is lehetnek.

A koktélok, a bor és a sör is megemelik a szénhidrátok mennyiségét. Ezek az italok mértékkel fogyaszthatók, de az étkezés tervezésénél figyelembe kell venni.

A terhességi cukorbetegség nem jelenti azt, hogy a gyermeke cukorbeteg lesz

A terhes nők körülbelül 9%-a válik inzulinrezisztenssé a terhesség alatt, és alakul ki terhességi cukorbetegség . Ha korábban soha nem volt cukorbeteg, akkor is kialakulhat terhességi cukorbetegség a terhesség alatt. A terhességi cukorbetegség hátterében hormonális változások állnak, melyek hatására az inzulin vércukorszint-csökkentő hatása gyengül.

Ez nem jelenti azt, hogy gyermeke cukorbeteg lesz, a szülést követően általában helyreáll a szervezet cukor anyagcseréje. Fontos azonban, hogy együttműködjön nőgyógyászával, endokrinológusával vagy diabetológusával a cukorbetegség kezelése érdekében.

A cukorbetegség sok negatív érzelemmel jár

Gyakori, hogy a cukorbetegek feszültnek dühösnek vagy szorongónak érzik magukat. Hiszen stresszes naponta többször is megmérni a vércukorszintjét, figyelni, hogy mit eszik, és minden egyes nap inzulininjekciókat beadni vagy gyógyszert szedni. Beszéljen őszintén a családjával, barátaival a betegségéről, jelezze, ha segítségre szorul! Legyen aktív résztvevője cukorbeteg-egyesületnek, civil szervezetnek, támogató csoportnak. Keressen olyan tevékenységeket, amit élvez, amiben örömét leli.

Ha azt látja, hogy valaki a környezetében cukorbetegségben szenved és a fenti negatív érzelmek bármelyikét észreveszi rajta, ne feledje, hogy ez természetes reakció. Beszélgessen vele minél többet, hogy támogatást és bátorítást tudjon nyújtani.

A cukorbetegséghez való alkalmazkodás időbe telik

Ha most diagnosztizálták a cukorbetegséget, vegye figyelembe, hogy az alkalmazkodás időbe telik. Sok ujjbegyszúrás, vérvizsgálat, injekció beadása és önellenőrzés szükséges ahhoz, hogy elérjük és hosszú távon fenntartsuk a normális vércukorszintet. Ehhez türelemre van szükség. Sok tényező játszik szerepet, többek között az, hogy mit és mennyit eszik, mennyit mozog, mikor veszi be a gyógyszereit vagy az inzulint, mennyit stresszel.

A kezeletlen cukorbetegség szövődményekkel jár

A tartósan magas vércukorszint számos szövődményt okozhat:

  • Károsodhatnak az erek, a fokozott érelmeszesedés miatt az artériák beszűkülnek.
  • A szemfenéki erek károsodásának következménye látásromlás vagy akár teljes látásvesztés is lehet.
  • A diabétesz érinti az idegrendszert is. A diabéteszes neuropátia tünete lehet az érzészavar, érzéskiesés, a végtagok zsibbadása.
  • Az erek és az idegek károsodása következtében alakul ki az ún. diabéteszesláb-szindróma, melyre jellemző a száraz bőr, rosszul gyógyuló sebek.
  • Inzulinnal kezelt cukorbetegségben, ha az étkezésekkel nincs összehangolva a megfelelő mennyiségű, alkalmas időben adott inzulin, kialakulhat hipoglikémiás rosszullét is.

Ezért fontos, hogy megtanulja kezelni a cukorbetegségét, de ne feledje, hogy lépésről lépésre haladjon. Fontos a megfelelő, ideális testsúlyra való törekvés, ezért a rendszeres testmozgás hatékony kiegészítője a diétának, ugyanis a megemelkedett vércukrot a vázizmok működése hatékonyan képes csökkenteni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Cukorbeteg? Ezekre a vizsgálatokra jó, ha elmegy!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vércukorszint

Forrás: Northwestern Medicine
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához