Ezeket látta már?

Cukorbeteg? Így kell tárolni az inzulint nyáron, hogy ne legyen baj!

inzulin

Ha szüksége van inzulinra, nem mindegy, hogy a nagy melegben miként tárolja. Kesztyűtartóban, repülőn, és a táskában is megvan, hogyan kell anélkül tárolni, hogy sérüljön.

A kánikulában is gondot kell fordítani a tudatos cukorbeteg kezelésre, egyeztetve a kezelőorvossal a terápia részleteiről: mikor és hányszor kell beadnia az inzulint, figyelve a megfelelő használat mellett a tárolásra is. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának tanácsai következnek.

Hol és hogyan tároljuk az inzulint?

Inzulinos cukorbetegként nyáron számos kihívással találkozhat. Érdemes arra is gondolni az utazás előtt, hogy milyen helyi ételeket fog fogyasztani, mit iszik, mit és mennyit fog mozogni: például séta a városban, kocogás a tengerparton, illetve úszás a tengerben, a medencében. Ezek mind-mind befolyásolják a vércukor szintet. A fokozott fizikai aktivitás hatására akár kevesebb inzulin is elegendő lehet.

Fontos kérdés az utazás előtt, hogyan tároljuk az inzulinokat a nyári melegben. Meleg, trópusi országba történő utazás során még nagyobb a jelentősége az inzulin megfelelő hőmérsékletű tárolásának. Az inzulint a közvetlen napfénytől, a hőhatástól vagy éppen a lehűléstől is óvni kell, különösen, ha nyaralásra indul. Az inzulintartalmú injekciókat, injekciós peneket felbontás előtt hűtőszekrényben (2-8 °C között) kell tárolni. Használat közben, vagy ha tartalékként magával hordja, akkor szoba hőmérsékleten (max. 25 és 30 °C között) tárolandók.

inzulin, cukorbetegség Nem mindegy hogyan tároljuk az inzulint! Forrás: Shutterstock

Alkalmasak a tárolásra a kisméretű hűtőtáskák, de figyeljünk arra is, hogy az inzulin ne érintkezzen közvetlenül a hűtőakkuval – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki azt tanácsolja, hogy nyáron is figyeljen a cukorbeteg kezelésre, az inzulin használatára, egyeztetve a szakorvossal.

Hova ne tegyük az inzulint?

- Tilos a repülőre csomagban feladni az inzulint és a hozzátartozó eszközöket, mivel a raktérben nagyon hideg van, és az inzulinmolekulák tönkre mennek, hatástalanná válnak. Az inzulint, a vércukor mérővel és a pennel, a tűkkel együtt mindig a kézipoggyászban kell tartani.

- Gépkocsiban, például a kesztyűtartóban se tároljuk az inzulint, autóbuszon pedig a csomagtartóban, itt a meleg okozhat hatásvesztést.

- Utazás előtt érdemes elegendő tesztcsíkkal is felszerelkezni, hiszen így tudja megfelelően kontroll alatt tartani a vércukor értékeket, a szükséges inzulin mennyiséget.

Forrás: Cukorbetegközpont

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához