Ezeket látta már?

14 évvel is megrövidítheti az életét, ha 30 éves kora előtt diagnosztizálják ezzel a betegséggel

Betegségek
2023. október 10. 15:04
cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség

A fiatalabbak körében egyre növekszik az esetek száma.

A 2-es típusú cukorbetegség olyan krónikus állapot, amely akkor alakul ki, amikor a szervezet vagy leállítja az elegendő inzulin - a vércukorszintet szabályozó hormon - termelését, vagy nem reagál rá.

Az inzulin a glükózt – amely az élelmiszer emésztése során keletkezik – a vérből a sejtekbe szállítja, ahol felhasználható. Inzulinrezisztencia, amikor a sejtek nem reagálnak az inzulinra, prediabeteshez és 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet.

Korábban azt hitték, hogy a 2-es típusú cukorbetegség csak idősebb embereknél alakul ki, valóban még mindig gyakoribb az 50 év felettieknél. Viszont a fiatalabbak körében azonban egyre növekszik az esetek száma.

A kockázati tényezők közé tartozik az elhízás, a mozgásszegény életmód, a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő közeli rokonok.

A Lancet Diabetes & Endocrinology folyóiratban megjelent új tanulmány a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisának a várható élettartamra gyakorolt hatását vizsgálta.

Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása átlagosan hat évvel lerövidítette a várható élettartamot. Ha azonban ez a diagnózis 30 éves korban történt, a várható élettartam 14 évvel csökkent.

Ígéretesebb hírként azonban egy másik tanulmány megállapította, hogy a tirzepatid, egy új injekciós cukorbetegség gyógyszere ugyanolyan hatékony a korán kialakuló 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél, mint azoknál, akiknél ez az állapot később alakul ki.

Ezt a kutatást az Európai Diabétesz-kutatási Szövetség (EASD) éves találkozóján mutatták be Hamburgban, Németországban.

A cukorbetegség befolyásolja a hosszú életet

Az Emerging Risk Factors Collaboration és a UK Biobank – által végzett tanulmányban a kutatók a cukorbetegség időbeni diagnosztizálásának és a várható élettartam közötti összefüggéseket vizsgálták.

Azt találták, hogy minden évtizeddel korábban, amikor 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltak, a várható élettartam 3-4 évvel csökkent.

Az Egyesült Államokban a cukorbetegségben nem szenvedőkkel összehasonlítva egy 50 éves cukorbeteg átlagosan 14 évvel korábban hal meg.

A Glasgow-i Egyetem Kardiovaszkuláris és Orvostudományi Intézetének munkatársa egy sajtóközleményben azt mondta:

„Eredményeink alátámasztják azt az elképzelést, hogy minél fiatalabb egyénnél alakul ki 2-es típusú cukorbetegség, annál nagyobb a kár.”

Ugyanakkor hozzátette egy reményteli megjegyzést:

"Az eredmények azonban arra is utalnak, hogy a cukorbetegség korai felismerése szűréssel, majd intenzív glükózkezeléssel segíthet megelőzni az állapotból eredő hosszú távú szövődményeket."

Hatékony gyógyszer, a korai diabétesz kezelésére

Egy másik tanulmányban potenciálisan jó hírek vannak a korai 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára.

A kutatók azt találták, hogy a tirzepatid (Mounjaro), az egyik olyan új gyógyszerosztály, amely a glukagonszerű peptid-1 (GLP-1) és a glükóz-dependens inzulinotróp polipeptid (GIP) hatását utánozza – két, a vércukorszint szabályozásában szerepet játszó hormon, és étvágycsökkentő - ugyanolyan hatékony a korai 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél, mint azoknál, akiknél a betegség később alakul ki.

Egy tanulmányban a Leicesteri Egyetem (Egyesült Királyság) és az Egyesült Államok kutatói a tirzepatid vércukorszint-szabályozásra, testtömegre és kardiometabolikus markerekre gyakorolt hatását értékelték fiatal és később kialakuló 2-es típusú cukorbetegségben. A SURPASS program adatait (SURPASS-1, -2, -3 és -5) használták három különböző adag tirzepatidhoz – 5 mg, 10 mg és 15 mg.

Azt találták, hogy a tirzepatid mindkét csoportban egyformán hatásos volt mindhárom dózisban. Mindkét csoport javult az átlagos vércukorszint és a testsúly 40 vagy 52 hét után. A derékbőségük, a lipidszintjük és a szisztolés vérnyomásuk is javult.

Miért veszélyes a korai 2-es típusú cukorbetegség?

A gyermekkorban vagy korai felnőttkorban (40 éves kor alatt) diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegség a korai 2-es típusú cukorbetegségnek minősül.

A korán kialakuló cukorbetegség általában agresszívebb és nehezebben kezelhető, mint a későbbiekben diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegség. Növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a korai halálozás és a mikrovaszkuláris szövődmények kockázatát.

A megemelkedett vércukorszint, a következőkhöz vezethet:

  • retinopathia – a retinában lévő erek megsérülnek, ami vaksághoz vezethet.
  • neuropátia – idegkárosodás, amely az idegekhez vezető kis erek vérellátásának hiányából ered
  • nephropathia – vesekárosodás, amely megakadályozza, hogy a vesék megfelelően szűrjék a vért, ami salakanyagok felhalmozódásához vezet a szervezetben.

Így csökkenthető a 2-es típusú cukorbetegség kockázata

A Centers for Disease Control and Prevention több módszert is tanácsol a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentésére:

  • Egyen egészségesebben: Cserélje ki a feldolgozott élelmiszereket, transzzsírokat, cukros italokat és alkoholt, nem keményítőtartalmú zöldségekkel, sovány fehérjékkel, teljes kiőrlésű gabonákkal, vízzel és cukrozatlan italokkal.
  • Mozogjon többet: Napi legalább 30 perc fizikai aktivitás.

Készítsen tervet, és kövesse nyomon fejlődését, hogy megpróbálja állandóvá tenni az életmódbeli változtatásokat.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MedicalNewsToday
# 2-es típusú cukorbetegség # tirzepatid # kockázat csökkentése # Cukorbetegség # diabétesz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés