Ezeket látta már?

Nem tud hasról fogyni? A hasi zsírt ez a betegség is okozhatja

hasi zsír, oka, fogyás diéta, betegség

Mindent megtesz, mégsem olvadnak le a kilók a hasáról? Utánajártunk, mi okozhatja.

Nők és férfiak is egyre többen küzdenek az inzulinrezisztenciával (IR), amely kezeletlenül akár 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet. Nézzük, milyen tüneteket okozhat!

A hasi zsír és a cukorbetegség

Az inzulinrezisztenciát gyakran nevezik a cukorbetegség előszobájának, ugyanis az állapot megfelelő kezelés nélkül könnyen diabéteszbe fordulhat át. Ennek oka, hogy IR esetén a hasnyálmirigy a kelleténél több inzulint termel, ám egy idő után a szerv kifárad, és akkor fellép a 2-es típusú cukorbetegség.

Nőknél gyakran ez áll a meddőség és a menstruációs panaszok mögött

IR esetén a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőiekkel szemben, valamint az LH/FSH arány is felborul, melynek következtében domináns tüsző hiányában nem történik meg normál peteérés és tüszőrepedés. Ezért kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták keletkeznek a petefészekben és kialakul a PCOS. Mivel a hormonzavar miatt a ciklus során problémák adódnak, ezért a menstruációzavar és meddőség is jelezheti az inzulinrezisztencia fennállását.

Az inzulinrezisztencia tünetei nőknél

Mivel a tesztoszteron túlsúlyba kerül, ezért a nőknél férfiakra jellemző tünetek is jelentkezhetnek, ami gyakran csorbítja a nők önbizalmát. Ilyen például a hajhullás, a bajusz és a szakáll területén vastagabb, sötétebb és erősebb szőrszálak megjelenése, aknék, a bőr zsírosodása, valamint hasi elhízás. Amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja, érdemes ellenőriztetnie az inzulin szintjét!

Az inzulinrezisztencia nem csak a nőket érinti

Az IR olykor kialakulhat a férfiaknál is, igaz, náluk nehezebb észrevenni a tüneteket, mivel pl. a szakáll, bajusz területén lévő szőrszálak megjelenése természetes. Ellenben a kopaszodás, a libidó csökkenése, sörhas, fáradékonyság és a terméketlenség a férfiaknál komoly jelzésértékkel bír..

Olvasson tovább! Ezt jelenti, ha kis fekete pontokat lát a látómezőben!

Menopauza után is kezelni kell

Mivel a legtöbben menstruációs panaszok és meddőség miatt fordulnak orvoshoz, sokan úgy hiszik, hogy a klimax után már nem kell a problémával foglalkozni. Pedig akkor is ugyanolyan veszélyes, sőt, ekkor még jobban megnő a cukorbetegség rizikója, ezért mindenképp kezelni kell, ráadásul a terápia hatására a súlyfeleslegtől is megszabadulhat az illető.

Az inzulinrezisztencia kezelése

Az inzulinrezisztencia kezelésében elsőszámú a megfelelő életmód követése, ami személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást jelent. Táplálkozás tekintetében dietetikus által meghatározott étrend követése szükséges, melynek során kiemelt figyelmet kap többek között a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő napi elosztása, valamint a fehér liszt és a cukor elhagyása.

A diéta mellett a rendszeres, közepes intenzitású sportolásnak is nagy szerepe van az IR kezelésében, ami kardió (heti 150 perc) és súlyzós edzéseket (heti 2-3 alkalom) is magában foglal. Ez előbbi ugyanis pozitív hatással van az anyagcserére, növeli az inzulin hatékonyságát, nő a glükóz felhasználása a sejtekben, segít a fogyásban, valamint növeli az inzulinérzékenységet. Külön jó oldala, hogy ezen hatások a sportolást követő 24-48 órán keresztül megmaradnak.

Sokan úgy gondolják, hogy a kardió mozgás mellett nincs szükség súlyzós edzésekre, pedig ennek is igen fontos szerepe van. Az izom ugyanis képes közvetlenül felvenni a glükózt, méghozzá inzulin jelenléte nélkül - vagyis minél nagyobb az izomtömegünk, annál kevesebb inzulinra van szükségünk.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért nem megy a fogyás? Lajoskának sem ment, amíg ezt nem tette

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fogyókúra

Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához