Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

A daganatos betegség kezelésének sikere többtényezős

Betegségek
2020. november 12. 09:15
koronavírus, bezártság, depresszió

Az onkológiai betegek számára dupla nehézséget okoz a pandémia. Sokakban felmerül a kérdés, hogy el merjen-e menni a koronavírus miatt a kezelésekre, folytassa-e a megkezdett terápiát? Megkérdeztük a szakértők véleményét a témáról.

Prof. Dr. Tamási Lilla tüdőgyógyász, klinikai onkológus, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság vezetőségi tagja:

Tüdőrák esetében nem lehet nagyon sokáig halasztani sem a kivizsgálást, sem a kezelést. Amennyiben tüdőrák gyanúja merül fel, a kivizsgálásnak néhány héten belül el kell kezdődnie, függetlenül attól, hogy vírushelyzet van vagy nincs. A tüdőgyógyászati járó- és fekvőbeteg szolgálatok országszerte elvégzik ezeknek a betegeknek a vizsgálatát a járványhelyzet alatt is.

Prof. Dr. Tamási Lilla

Prof. Dr. Tamási Lilla

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Ha valaki már gyógyszeres kezelésben részesül tüdőrák miatt, - ami lehet kemoterápia, citosztatikus kezelés, sugárterápia, célzott kezelés, vagy immunterápia - ne hagyja abba a járvány miatt! Nagyon fontos, hogy ezeket a kezeléseket folytatni kell, ezekre a betegek járjanak, függetlenül a járványhelyzettől, mert egy daganatterápiát hosszabb időre abbahagyni sokkal nagyobb veszélyt jelent a betegre nézve, mint annak a veszélye, hogy esetleg a beteg az egészségügyi ellátórendszeren belül megfertőződik ezzel a vírussal. Az onkológiai ellátószemélyzet a tüdőgyógyászatokon és az onkológiákon is az előírt biztonságos személyi védőeszközben látja el a betegeket. A helyes maszkhasználattal megvédhetjük magunkat és másokat az esetleges fertőzéstől.

Fontos megemlíteni, hogy a betegek gyakran félnek az immunterápiától, mert azt gondolják, hogy az immunrendszer működését negatívan befolyásolja. Ez a kezelési mód a járvány alatt sem veszélyesebb, mint maga a daganat, amennyiben a kezelést nem a szakmai szempontok figyelembevételével függesztik fel. Fontos, hogy magát a daganatot megfogjuk, mert akkor az egész szervezet is jobban tud védekezni egy esetleges vírusfertőzés ellen.

Dr. Bittner Nóra Ph.D. onkológus, tüdőgyógyász főorvos, a Magyar Onkológusok Társaságának vezetőségi tagja:

A tüdődaganatos betegek kezelésében a kutatások utolérték a korábban nagy léptékkel előrehaladó emlődaganatok és vastagbéldaganatok kezelésének eredményeit. A hagyományos, sejtosztódás-gátló, mindenki által rettegett infúziós kezelések mellé 2004-től beléptek a célzott terápiák is, amikor a beteg szövettani mintájából meg tudjuk határozni, hogy az illető arra a kezelésre reagálni fog-e, hordoz-e olyan genetikai eltérést (mutációt) amit a terápia által blokkolni lehet.

Bittner Nóra

Dr. Bittner Nóra

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Ma már minden nemzetközi ajánlásnak az a lényege, hogy akik ilyen genetikai eltérést hordoznak, ott a kezelés megkezdésekor, elsődlegesen -főképp áttétes betegek esetében- ezt a fajta, többségében tablettás kezelést kell alkalmaznunk, mert lényegesen jobban blokkolja a daganat osztódását, csökkenti az áttétképződést, és egy jó életminőséget biztosít a beteg számára, ami akár a munkájában, akár a családi környezetében megtartható.

Fontos felhívni a figyelmet arra, ha bármilyen ok miatt csúszik a beteg megbeszélt kontrol időpontja, ezt mindig jelezze a kezelőorvosának és egyeztessenek új időpontot. Egy hosszabb távú kezelés során két-három nap csúszás biztosan nem befolyásolja a kezelés eredményességét, de többhetes csúszás a kezelés hatékonyságát jelentős mértékben késlelteti.

Tóth Icó a Mályvavirág Alapítvány elnöke:

A Mályvavirág Alapítvány nőgyógyászati daganatos betegek tájékoztatását, rehabilitációját segíti. Igen, nehéz az a helyzet, amikor a betegek nem érik el a kezelőorvosukat vagy elmarad egy képalkotó vizsgálat vagy halasztásra kerül a terápia, de bátorítjuk a betegeket, hogy ne hagyják magukat! Addig kell telefonálni, amíg el nem érik kezelőorvosukat vagy bárkit, aki segítséget tud nyújtani nekik. Igenis ez a mi életünk és mi vagyunk felelősek érte leginkább! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy ha a terápiájuk alatt mellékhatásokat tapasztalnak, jelentsék kezelőorvosuknak, hogy kezelni tudja a problémát.

Tóth Icó

Tóth Icó

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Nőgyógyászati témában mindenkinek segítünk, aki hozzánk fordul, legyen szó arról, hogy a betegnek tünetei vannak és orvost keres, legyen szó egy másodvéleményről vagy akár onkológus megtalálásáról. Az alapítvány segít az érintetteknek felkészülni a terápiákra és nemcsak a testi változásokra, a testi rehabilitációra, hanem lélekben is. Ha valaki úgy érzi, hogy ez az időszak lelkileg nehéz és segítségre van szüksége, keressen bennünket bizalommal. Merjenek segítséget kérni.

Hasznos információk: www.tudogyogyasz.hu/pacienseknek és www.malyvavirag.hu

Nőgyógyászati onkológiai kezelésről további interjút olvashatnak Dr. Novák Zoltánnal, az Életmódi magazinban.

Engedélyszám:HU-3062, 2020. november 04.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# koronavírus # onkológiai kezelés # daganat # fertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés