Ezeket látta már?

Genitális szemölcsök (nemi szervi szemölcsök)

Mit nevezünk genitális szemölcsnek?

A genitális szemölcsök kicsiny, puha kinövések a nemi szervek tájékán, melyeket a human papilloma vírus (HPV) okoz. Több mint 100 féle HPV-t ismerünk, ezek a vírusok okozzák az összes szemölcsös megbetegedést, például a közönséges szemölcsöket is, amiket a kézen, ujjakon, vagy akár az arcon is láthatunk. Bár a HPV-k közül csak néhány típus okoz genitális szemölcsöt, ezek a vírusok mégis igen gyakoriak a lakosság körében.

Genitális szemölcsök (nemi szervi szemölcsök)

Hogyan kaphatunk genitális szemölcsöt?

A genitális szemölcs általában nemi úton terjed. A szemölcsöket okozó HPV, szexuális együttlét, illetve szoros testkontaktus alkalmával adható át. A HPV a genitális tájék bőrén keresztül kiválasztott izzadságcseppeken át jut át a másikra. A szemölcs is ezen a tájékon jelenik meg, általában 3 hónapon belül, de előfordulhat, hogy csak több év múlva.

Legkönnyebben úgy lehet megfertőződni, ha olyan emberrel érintkezünk, akinek van szemölcse, de a vírus úgy is jelen lehet, ha szemölcs nem látható. Így nagyon nehéz a vírus terjedésének a megelőzése. Az óvszer nem nyújt 100%-os biztonságot, hiszen nem feltétlen takarja az egész fertőzött bőrterületet.

A genitális szemölcsök diagnózisa

Ön, a partnere, vagy orvosa észlelheti a kis karfiol-szerű, hússzínű vagy fehér csomót a hüvelyben vagy a hüvelybemenet körül, a gáttájékon, a végbélnyílás körül vagy a péniszen. Lehet csak egy, de több is lehet egymáshoz közel. Előfordulhat, hogy az elváltozás mélyen a hüvelyben, vagy a végbélben van, ahol sem látni, sem érezni nem lehet. Az orvos híg ecetsavas oldatot használ a csomó azonosítására: ha ez szemölcs, elfehéredik. Szövettani minta is vehető.

Nőknél rákszűrés alkalmával is lehet HPV-t diagnosztizálni.

A genitális szemölcs tünetei

Az emberek többségének, akinek genitális szemölcse van, nincs felismerhető tünete, és valószínűleg nem is tud róla. Másoknál különféle méretű látható szemölcsök fejlődhetnek ki.

A betegek egy része viszketést, vagy fájdalmat tapasztal a nemi szervükön és azok környékén, akár látható szemölcs nélkül is. Nemi együttlét, érintkezés alkalmával a fájdalom fokozódhat, esetleg a csomó vérezhet is.

Mitől rosszabbodhatnak a genitális szemölcsök?

  • ha nyirkosan, nedvesen hagyjuk
  • ha más szemölcsökre való gyógyszert használunk rájuk, ezek túl erősek

ha más szemölcsökre való gyógyszert használunk rájuk, ezek túl erősek

Mit tehetünk, hogy enyhítsük a szemölcsök okozta kellemetlenséget?

Az alábbiak hasznosak lehetnek:

  • tartsuk az érintett területet tisztán és szárazon;
  • vegyünk sós fürdőt; vagy
  • használjunk cink-oxidos krémet (érdeklődjünk orvosunktól, vagy a gyógyszertárban)

használjunk cink-oxidos krémet (érdeklődjünk orvosunktól, vagy a gyógyszertárban)

A genitális szemölcs kezelése

Jelenleg a vírus elpusztítására nincs, csak a szemölcsök kezelésére létezik gyógyszer. A kezelőorvos az alábbi lehetőségek közül választhat:

  • Fagyasztás: Folyékony nitrogénnel történik. Először hideget érez, majd lüktetést, végül égető forróságot. Egy hólyag marad vissza, amelyet ne érintsen, vagy szakítson fel; néhány nap alatt meggyógyul. Tartsa tisztán és szárazon. Ezt a kezelést nagy szemölcsöknél alkalmazzák.
  • Ecsetelés: A szemölcsöt egy kémiai oldattal ecsetelik. Kissé fájdalmas lehet, esetleg néhány napig égő érzéssel járhat. Ezt az eljárást kis szemölcsöknél használják. Terhességben néhány ecsetelő oldat nem alkalmazható, ha terhes, tudassa orvosával.
  • Krémek: Használhat krémet, melyet az érintett területen kell alkalmazni néhány hétig. A krém hatására a bőr lehámlik, a szemölcsökkel együtt. Az ecseteléshez képest ez a módszer kevésbé irritáló. Krémek használata több szemölcs esetében ajánlott. Létezik olyan krém is genitális szemölcs kezelésében, mely a HPV-re adott immunválasz erősítésén keresztül hat.
  • Égetés: Helyi érzéstelenítés után az orvos pákával vagy lézerrel leégeti a szemölcsöt. Nagy szemölcsök esetében használatos módszer.

Égetés: Helyi érzéstelenítés után az orvos pákával vagy lézerrel leégeti a szemölcsöt. Nagy szemölcsök esetében használatos módszer.

Genitális szemölcsök (nemi szervi szemölcsök)

Gondosan kövesse az orvos utasításait! Előfordulhat, hogy több kezelésre lesz szüksége, hogy megszabaduljon a szemölcsöktől. Fontos tudni, hogy a kezelés után 2 évvel a szemölcsök kiújulhatnak, különösképpen a kezelés utáni első 3 hónapban. Ilyenkor ismételt kezelés válhat szükségessé.

Genitális szemölcsök és rákos megbetegedés

A HPV néhány típusa megfertőzheti a méhnyakat, ezzel növelve a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. Ha a vírus több éven keresztül jelen van a szervezetben ez különösképp igaz. Amennyiben már átesett HPV fertőzésen, orvosa kérhet gyakoribb rákszűrést. Hüvelytükrözés (kolposzkópia) elvégzését is javasolhatja, ahol a méhnyak nagyító alatt vizsgálható és szövettani minta vehető további mikroszkopikus vizsgálatokhoz. (Ezt hívják biopsziának.)

A HPV férfiaknál a hímvessző rákos megbetegedését okozhatja.

HPV elleni védőoltás

Egyes, a méhnyakrák kialakulásával kapcsolatba hozható HPV típusok ellen lehet védőoltást alkalmazni. A HPV elleni védőoltás - különösképp akkor, ha megelőzően a páciens nem esette át HPV fertőzésen – csökkenti a HPV fertőzés kockázatát, ezáltal azon méhnyak elváltozások kialakulásának a valószínűségét is, melyek rákos megbetegedéshez vezethetnek.

A jelenlegi védőoltások nem védenek a HPV összes típusa ellen, így a védőoltás után is kell rákszűrésre járni. A védőoltásról kérdezze kezelőorvosát!

Genitális szemölcsök terhességben és szüléskor

A terhesség elősegítheti a szemölcsök megjelenését - ha a szervezetben jelen van, de tüneteket nem okoz a HPV -, vagy ronthatja a meglévő tüneteket.

Hüvelyi szülés alkalmával a vírus átadható az újszülöttnek, bár ez nagyon ritka. Kérjen tanácsot nőgyógyászától, ha egyidejűleg szemölcse van és terhes.

Mi történik, ha nem kezelik a genitális szemölcsöket?

Az esetek harmadában a szemölcsök maguktól eltűnhetnek, bár ez éveket vehet igénybe. Kezelés nélkül a szemölcsök maradhatnak változatlanok, de nőhet méretük, számuk is.

Mindenképp ajánlott a kezelés, ha a szemölcsök láthatóak, azért, hogy csökkentsük mások megfertőzésének a kockázatát, valamint kozmetikai okok miatt.

Genitális szemölcsök (nemi szervi szemölcsök)

Óvjuk magunkat és másokat

  • Csökkentsük a szexuális partnerek számát.
  • Használjunk óvszert (bár nem nyújt 100%-os biztonságot).
  • Ha partnerünknek genitális szemölcse van, forduljunk orvoshoz.
  • Ha szemölcsünk van, tudassuk partnerünkkel és javasoljuk neki, hogy forduljon orvoshoz.
  • Ne éljünk nemi életet a kezelés végéig, vagy használjunk óvszert.

Ne éljünk nemi életet a kezelés végéig, vagy használjunk óvszert.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához