Ezeket látta már?

Prosztatagondok

2008.02.05. Módosítva: 2015.11.04.

Prosztatagondok – a jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH)

Mit jelent a BPH kifejezés?

Benignus prosztata hiperplázia – azaz jóindulatú prosztata megnagyobbodás. A benignus arra utal, hogy nem daganatos eredetű, nem rosszindulatú. A prosztata a hólyag mögött található diónyi szerv férfiakban. Szerepe főként az ondóváladék képzés. A prosztata alatt két kis mirigy található, ezek az ondóhólyagok, amelyek kivezető nyílásai belefutnak az ondóvezetékbe. A prosztatából is számos vékony cső nyílik az ondóvezetékbe, mielőtt az a húgycsőbe ömlene. A prosztata és az ondóhólyag váladéka összekeveredik, és a spermiumokkal együtt a húgycsőbe kerül, ez az ondó. A hiperplázia, hipertrófia kifejezés pedig arra utal, hogy ugyan a sejtek túlnövekednek, de ez (szerencsésen) nem tumoros, nem daganatos eredetű.

A prosztata anatómiailag körülveszi a húgycsövet, éppen ezért a túlnövekedés, megnagyobbodás révén nyomhatja is azt, így okoz vizelettartási zavarokat. A megnagyobbodás általában 45-50 év körül kezdődik, később romló tendenciát mutat. 55 év felett 25%-ban, 75 év felett már 50%-ban okoz panaszokat, tüneteket.

Hogyan és miért alakulhat ki?

Ennek pontos mechanizmusa nem ismeretes. Elképzelhető, hogy az öregedéssel együtt járó hormonális változások okozzák. Az alkohol, egyes gyógyszerek, pl. a depresszió, vagy a Parkinson-kór kezelésére alkalmazott szerek némelyike, kardiológiai készítmények, megfázás, nátha ellen adott szerek is bírhatnak ilyen mellékhatással.

Hogyan diagnosztizálható?

Az orvos kikérdezi a tüneteket, és hogy a beteg szed-e valamely más betegségére gyógyszereket. Ezután elvégzi az ún. digitális-rektális vizsgálatot, azaz gumikesztyűs ujjával a végbélen keresztül felkeresi a prosztatát. Miután ehhez közel fekszik a prosztata, az orvos, megnagyobbodás esetén egy tömegnek fogja ezt ez ujjával érzékelni. Tovább utalhatja urológus szakorvoshoz, aki speciális vizsgálatokat végez. Vizeletáramlás és –sugár mérése, röntgen v. ultrahang, laboratóriumi vizsgálatok. A vérből kimutatható az ún. PSA (prosztata-specifikus antigén), valamint tenyésztést végeznek az esetleges fertőzés megtalálására.

Mi érezhet a beteg?

50-55 év között még ritka, hogy problémákat okozzon, még ha nagyobb is a prosztata. Az első észlelhető tünet a vizelési nehézség, zavar. Nehéz a vizelés indítása, csökken vizeletsugár intenzitása. Nehézséget jelent a hólyag teljes kiürítése, gyakran kell vizeletet üríteni, a tünetek zavarják az alvást is. A beteg erős késztetést érezhet, erőteljes vizelési ingert, és előfordul a bevizelés, vizelet elcseppenés jelensége, vagy esetleg, ritkán vér lehet a vizeletben. Előadódhat húgyúti fertőzés is, és ez tovább rontja a tüneteket, csökken a vizeletsugár, esetleg jelentősebben gátlás alá kerülhet a hólyagműködés.

Hogyan javíthatunk a helyzeten?

  • Az alkoholfogyasztás mérséklésével, abbahagyásával.
  • Lefekvés előtt 3 órával már ne igyunk semmit.
  • Főleg éjszaka, ha vizelési ingert érzünk, azonnal menjünk a WC-re.
  • Bizonyosodjunk meg róla, hogy sikerült a hólyagot kiüríteni, ne siessünk, ne kapkodjunk.

Bizonyosodjunk meg róla, hogy sikerült a hólyagot kiüríteni, ne siessünk, ne kapkodjunk.

Hogyan segíthet az orvos?

Előfordulhat az ún. "figyelő várakozás" helyzete, vagyis az orvos várakozik, hogy a tünetek, a klinikai kép hogyan alakul. Ez a döntés függ a beteg életkorától, általános állapotától, a tünetek súlyosságától.

Gyógyszerelés

Gyógyszerek adhatóak:

  • A vizeletsugár javítására (pl. prazosin, tamsulosin, terazosin);
  • A prosztata méretének csökkentésére (pl. finasterid); vagy
  • Antibiotikumok a húgyúti fertőzés kezelésére

Antibiotikumok a húgyúti fertőzés kezelésére

Sebészeti beavatkozás lehetősége csak akkor merül fel, ha a tünetek igen erősek, és nem mutatnak a fentiekre javuló tendenciát.

Komplementer gyógymódok

Külöböző, növényi, gyógynövényi eredetű termékekkel is kezelhető a BPH. Ezeket nem tanulmányozták nagyon alaposan.

  • A fűrészpálma gyümölcse (Serenoa repens, Sabal serrulata).
  • ormányliliom (Hypoxis rooperi);
  • afrikai szilva (Pygeum africanum);
  • nagy csalán gyökere (Urtica dioica);
  • rozspollen (Secale cereale);
  • tök, főzőtök (Cucurbita pepo); and
  • beta-sitosterol tartalmú növényi kivonatok.

beta-sitosterol tartalmú növényi kivonatok.

Sebészeti beavatkozások

Transzuretrális prosztata rezekció (eltávolítás) (TURP): ez a leggyakrabban végzett műtéti beavatkozás a prosztatán. Lényegében kis darabokban kerül eltávolításra a prosztata. A sebész a húgycsövön keresztül vezeti fel a kamerával ellátott eszközt. Ennek segítségével kisebb darabokat tud kimetszeni az eszközön lévő, elektromos árammal ellátott fémhurokkal. A kérdéses részek eltávolítása csökkenti a húgycsőre gyakorolt nyomást. A műtét végezhető általános- és epdurális érzéstelenítésben is.

A TURP-ot követően előfordulhat az ún. retrográd ejakuláció, vagyis az ondó visszaáramlik a hólyagba. Néhány esetben erekciós zavar is kialakulhat a műtét után.

Transzuretrális bemetszés a prosztatán (TUIP): ez kisebb beavatkozás az előzőnél, a bemetszés révén csökkenti a húgycsőre gyakorolt nyomást.

Ballondilatáció: a péniszen keresztül a húgycsőbe ill. a hólyagba bevezetett katéter végén felfújható ballon van. A bejuttatott ballon felfújásakor a húgycső fala megfeszül, és javítható így a vizeletürítés.

Minimálisan invazív sebészi beavatkozások: hőhatás alkalmazásával, általában lézertechnikával csökkenthető a prosztata mérete, így a húgycsőre gyakorolt nyomás is. Kockázata kisebb, mint a fent leírt TURP-nak, és enyhébb érzéstelenítésben végezhető.

A prosztata nyitott műtétje: ha túlságosan nagy a prosztata, akkor nyitott, hagyományos hasi műtét végzése szükséges. Itt is felléphet műtét után a merevedési zavar, vagy az inkontinencia.

Mi történik, ha a BPH nem kerül kezelésre?

Legtöbb esetben a tünetek nem változnak, de lehetnek fluktuálóak is, egyes esetekben romló tendenciát mutatnak. Húgyúti fertőzés kialakulása esetén lázas állapot, rossz közérzet adódhat elő. A betegek kis százalékában a hólyag-blokk igen kellemetlen, képtelenek normális vizeletürítésre, és a vesék is károsodhatnak ezáltal, a beteg rendkívül legyengülhet ilyenkor. Teljes vizeletürítési zavar esetén hólyagkatéterezés szükséges.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához