Egyre gyakoribb a vastagbélrák a fiataloknál - tudósok azt állítják, megtalálták az okát
A tudósok szerint megtalálták az okát annak, hogy miért egyre több a vastagbélrákos fiatal.
Egy új kutatás rávilágít arra, hogy miért növekszik aggasztóan az 50 év alatti személyek körében a vastagbélrák előfordulása. A tudósok szerint ennek háttere a felgyorsult öregedésben keresendő, hiszen manapság az emberek biológiai életkora gyakran magasabb, mint a kronológiai (valódi) életkor. A jelenségért többek között a rossz táplálkozási szokások, az alkoholfogyasztás, valamint a környezeti ártalmak, például vegyi anyagoknak való kitettség okolható.
Fontosabb rizikótényező a biológiai életkor, mint a dohányzás
A kutatás során 50 év alatti betegeket vizsgáltak, akik kolonoszkópiás szűrésen vettek részt, valamint vérmintáik elemzésével megállapították biológiai életkorukat. Az eredmények azt mutatták, hogy évente 16%-kal nő a polipok és a rák megelőző elváltozások kockázata. Meglepetésükre a hagyományos kockázati tényezők, mint a testzsír és a dohányzás, nem mutattak összefüggést a betegség kialakulásával - írja a Daily Mail.
Hosszabb ideig élünk, de gyorsabban öregszünk
A legújabb kutatások egyre többet foglalkoznak a felgyorsult öregedésre, ami egyfajta paradoxon, hiszen a várható élettartam folyamatosan emelkedik. Dr. Shria Kumar, a kutatás vezetője és a vastagbélrák szakértője kifejtette, hogy a kutatások - köztük az övék is- azt mutatják, hogy a biológiai életkor különböző egészségügyi információkat hordozhat, amelyek segíthetnek a rák megelőzésében. Ez a felfedezés különösen fontos a fiatalabb betegek esetében, ahol a vastagbélrák előfordulásának drámai növekedése orvosi körökben komoly aggodalmat kelt.
Megdöbbentő növekedést mutat a fiatal vastagbélrákosok száma
Bár statisztikák szerint a vastagbélrák leggyakrabban az 50 év felettiek körében fordul elő, azonban az elmúlt harminc évben az 50 év alattiak esetében 50%-os növekedést tapasztaltak. Éppen ezért egyre több helyen vezetik be, javasolják már a 45 éven felettiek vastagbélrák szűrését. Sőt, egyes orvosok szerint ezt a kort még tovább kellene csökkenteni, mivel a korai stádiumú vastagbél- és végbélrák esetek felének diagnózisa 45 év alattiaknál történik.
Magyarországon a vastagbélrák szűrését általában 50 éves kortól javasolják. Azok számára, akiknek a családjában előfordult már vastagbélrák, vagy akiknél egyéb kockázati tényezők állnak fenn, érdemes már ennél is korábban vizsgálatra menni. A szűrés fő formái közé tartozik a székletvér-teszt és a kolonoszkópia, mellyel idejében azonosítani és eltávolítani lehet a polipokat (ezek a lakosság körülbelül 30%-ában megtalálhatók) , ezáltal megelőzve a rákos elváltozások kialakulását.
Kiket veszélyeztet a felgyorsult öregedés?
A kutatócsoport célja az, hogy azonosítsa azokat a személyeket, akik a gyorsult öregedés miatt fokozott kockázatnak vannak kitéve vastagbélrák tekintetében, és hogy őket prioritásként kezeljék a kolonoszkópiás szűrések során.
Egy korábbi kutatás szintén kimutatta, hogy a rákkal diagnosztizált fiatalok – különösen azok, akik tüdő-, gyomor-bélrendszeri és méhrákkal küzdenek – nagyobb valószínűséggel szenvednek gyorsult öregedéstől. Az amerikai kutatók ráadásul erős bizonyítékokat találtak arra, hogy a gyorsult öregedés kockázata minden generációval növekedett 1965 után.
Ez arra utal, hogy a Z generáció tagjai – akik 1997 és 2012 között születtek – nagyobb kockázatnak vannak kitéve a ráknak, mint szüleik vagy nagyszüleik.
Dr. Hendrik-Tobias Arkenau onkológus, a londoni HCA Healthcare munkatársa hozzátette, hogy aggodalomra ad okot az is, hogy a fiatalok vastagbélrákját gyakran csak késői, súlyos stádiumban veszik észre, amikor már rosszabbak az esélyek. Hiszen, ki gondolná, hogy egy 35 vagy 42 éves ember vastagbélrákban szenved, ha hasi fájdalmai vannak, fogy, esetleg vért észlel a székletében? Ezeket ugyanis számos más, akár banális probléma is okozhatja. Dr. Arkenau úgy gondolja, hogy ennek hátterében még a fiatalok bélrendszerének megváltozott mikrobiómája is állhat (például a gyakori gyermekkori antibiotikum-használat, a kevés szoptatás és az étrend átalakulása miatt).
Vastagbélrák tünetei
- puffadás
- vér a székletben
- megváltozott székelési szokások
- fogyás
- gyors teltségérzet
- hasi fájdalom
- vérszegénység
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Vastagbélrák: ezek a korai stádium leggyakoribb tünetei