Ezeket látta már?

Így előzhetjük meg a vastagbélrákot – ez a 8 tanács megmentheti az életét!

Betegségek
2024. október 01. 18:04
vastagbélrák, vastagbéldaganat, colon, szűrővizsgálatok, megelőzés

Ezek a daganatok korai szakaszban felismerve viszonylag jól kezelhetők.

Vastagbéldaganat alatt általában a vastagbél vagy a végbél falából kiinduló rosszindulatú daganatot értjük, melyet köznapi nyelven vastagbélrákként ismerünk. Az érintett betegek száma világszerte, így sajnos hazánkban is növekedést mutat.

A rosszindulatú vastag- és végbéldaganatok (colorectalis daganatok) hazánkban férfiak esetén a tüdőrákot követően a második, nők esetében a tüdő- és emlőrákot követően a harmadik leggyakoribb okai a daganatos (rákos) halálozásoknak. A vastagbélrák esetében mindkét nem azonos arányban érintett, míg a végbéldaganat elsősorban a férfiak betegsége.

Fogadja meg ezt a nyolc tanácsot, hogy csökkentse a kockázatot!

1. Járjon rendszeresen szűrővizsgálatra

Ezek a daganatok általában lassan növekednek, a modern terápiás lehetőségeknek és a korszerű szűrővizsgálatnak köszönhetően korai szakaszban felismerve viszonylag jól kezelhetők. Késői szakaszban felfedezve azonban kevésbé jól gyógyíthatók, ezért fontos a vastagbélszűrésen való részvétel. Ebben a szakaszban felfedezhetik a polipoknak nevezett rendellenes kinövéseket, amelyek rákká alakulhatnak.

Magyarországon évente több, mint 10 000 új esetet jelentenek, amelynek közel a fele válik végzetes kimenetelűvé. Főként az 50 év feletti korcsoportra jellemző, de fiatalabbak esetében is előfordulhat.

A legtöbb ember 45 éves korában kezd el a vizsgálatokra járni. Akiknek a családjában már előfordult vastagbélrák, érdemes fiatalabb korban kivizsgáltatni magát, és gyakrabban járni szűrésekre. Számos hatékony vizsgálat létezik a vastagbélrák szűrésére.

Ajánlott szűrési lehetőségek

  • Székletvér vizsgálatok: a háziorvosok folyamatos bevonásával Magyarországon elindult szűrőprogram két lépcsőből áll. Első lépcsőben a székletvér vizsgálata (rejtettvér-vizsgálat) történik, a mintavételhez szükséges csomagot a háziorvostól kell kérni. Ezeket a mintákat laboratóriumba küldik immunkémiai elemzésre. A székletben található vér jelenléte sok esetben a polipokból származik. A székletvér vizsgálat nem-negatív eredménye esetén kerül sor a második lépcsőre, a kolonoszkópos vizsgálatra.
  • Kolonoszkópia: a vastagbéltükrözés során egy hajlékony csövet vezetnek be a végbélbe, hogy átvizsgálják a teljes vastagbelet. Az eljárás előtt alkalmazott bódító/altatószerek segítségével a tükrözés fájdalommentessé tehető. Ha polipokat vagy más gyanús kinövéseket találnak, el tudják távolítani a vizsgálat során is.

Egyéb vizsgálatok

  • Szigmoidoszkópia: egy hajlékony csövet vezetnek be a végbélbe, hogy megvizsgálják a végbelet és a szigmabelet. 10-12 éves kortól kezdődően javasolt a FAP genetikai diagnózisával rendelkező betegek vagy olyan veszélyeztetett családtagok számára, akik még nem estek át genetikai vizsgálaton.
  • A virtuális kolonoszkópia: egy új módszer a vastagbélbetegségek kivizsgálásában, mely során a vastagbelet (colon) levegővel töltik fel, majd CT vizsgálatot végeznek a hasról. Az így nyert képekből egy speciális program segítségével a tükrözéshez hasonló módon végignézhető a vastagbél belső felszíne.
  • Báriumos beöntés: a beavatkozás során a végbélnyíláson keresztül báriumtartalmú folyadékot juttatnak a végbélbe és a vastagbélbe. A bárium ezüstfehér, fémes anyag, segítségével kirajzolódik a gyomor-bél rendszer alsó szakasza a röntgenfelvételen.

Beszéljen kezelőorvosával a lehetőségekről!

2. Ne dohányozzon

Már aligha kell mondani, hogy a dohányzás mellőzése a legjobb dolog, amit az egészségéért tehet. A dohányzás 15 különböző rákos megbetegedést okoz, köztük vastagbélrákot is. Ráadásul növeli más súlyos betegségek, például a szívbetegségek, a stroke és a tüdőtágulás kockázatát. Ha dohányzik, a leszokásnak valódi előnyei vannak, amelyek már röviddel az utolsó cigaretta elszívása után elkezdődnek. Amint abbahagyja valaki a dohányzást, a szervezete azonnal elkezdi gyógyítani saját magát. A leszokást követően, változó mértékben, de egyértelműen csökken az egyes egészségkárosodások kockázata.

3. Egészséges testsúlyt tartson fenn

A dohányzáson kívül semmi más nem növeli jobban a rák általános kockázatát, mint a túlsúly. Legalább 13 különböző rákos megbetegedést hoztak összefüggésbe a súlygyarapodással és az elhízással, köztük a vastagbélrákot is. Fontos a rostdús étrend, sok zöldség és gyümölcs fogyasztása, illetve kerülni kell a füstölt húsok, félkész ételek fogyasztását. A rendszeres mozgás segíti a belek működését, a salakanyagok gyorsabb távozását.

4. Legyen fizikailag aktív

A rendszeres mozgás csökkenti számos súlyos betegség, köztük a vastagbélrák kockázatát, és jót tesz a mentális állapotnak is. Bármennyi fizikai aktivitás jobb, mint a semmi, de jó, ha naponta legalább 30 perc mozgásra törekszünk. Válasszon olyan tevékenységet, amelyet élvez. Ez lehet séta, kirándulás, kerékpározás, tánc vagy kertészkedés.

5. Korlátozza az alkoholfogyasztást

Még a kis mennyiségű alkoholfogyasztás is növelheti a vastagbélrák és a mellrák kockázatát. Az alkohol egyéb kockázatai miatt az alkoholfogyasztás teljes mellőzése a legjobb döntés.

6. Mellőzze a vörös húsokat

A túl sok vörös hús – mint a steak, a hamburger és a sertéshús – fogyasztása növeli a vastagbélrák kockázatát. A feldolgozott húsok például a szalonna, kolbász és a bolognai – pedig még inkább növelik a kockázatot. Próbáljon meg hetente háromnál kevesebb ilyen élelmiszert enni.

7. Megfelelő kalcium és D-vitamint bevitel

Kutatások szerint az elegendő kalcium és D-vitamin bevitele segíthet a vastagbélrák elleni védelemben. Törekedjen napi 1000-1200 mg kalciumra és körülbelül 1000 NE D-vitaminra naponta. Jó kalciumforrások a zsírszegény tejtermékek, a dúsított növényi tejek, a diófélék, a bab és a zöldségek. A D-vitamin forrásai közé tartozik a tojás, a zsíros halak (mint a tonhal) és a dúsított tejtermékek. A vitaminkészítmények segítenek a pótlásában, de nem helyettesítik a valódi élelmiszereket vagy az egészséges étrendet.

8. Egyen több teljes kiőrlésű gabonát és rostot

A teljes kiőrlésű gabonákban és rostokban gazdag étrend fogyasztása csökkentheti a vastagbélrák kockázatát. A legtöbb ember azonban egyikből sem eszik eleget. Próbáljunk meg naponta legalább 3 vagy több adag teljes kiőrlésű gabonát, és naponta 22-34 gramm rostot fogyasztani.

Ezek megtalálhatók:

  • gyümölcsökben
  • zöldségekben
  • babban
  • teljes kiőrlésű élelmiszerekben (például a teljes kiőrlésű kenyérben valamint a teljes kiőrlésű tésztákban.

A vastagbélrák egyéb fontos kockázati tényezői

  • A családban előfordult vastagbélrák
  • gyulladásos bélbetegség.

A vastagbélszűrés segítségével a vastag és végbélbéldaganatok okozta halálozás jelentősen csökkenthető. Korai stádiumban történő felismerés és a kezelés mielőbbi megkezdésével a túlélési esélyek és a gyógyulási lehetőség is jelentősen javulnak.

Összegezve

  • A vastagbéldaganatok korai szakaszban felismerve jól kezelhetők.
  • A vastagbélrák a férfiak esetében a második, nőknél pedig a harmadik leggyakoribb rákos halálozási ok.
  • Fontos a rendszeres vastagbélszűrés, mivel a daganatok késői felfedezése kevésbé jól gyógyíthatók.
  • A dohányzás mellőzése és a megfelelő testmozgás csökkentheti a vastagbélrák kockázatát.
  • Az alkoholfogyasztás mellőzése és a kiegyensúlyozott táplálkozás is fontos a vastagbélrák megelőzésében.
Ekkor lehet vastagbélpolipból rosszindulatú daganat
Cikkajánló

Ekkor lehet vastagbélpolipból rosszindulatú daganat



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: https://siteman.wustl.edu/
# vastagbél # vastagbél daganat # vastagbél polip # szűrővizsgálatok # rák ellen

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés