Ezeket látta már?

Egyszerű módszer a 2-es típusú diabétesz megelőzésére?

Betegségek
2012. június 18. 11:32
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A University of California és a Berkeley Department of Public Health kutatói tettek közzé egy egyszerű, és nem költséges módszerrel kapcsolatot közleményt, hogyan lehet betegoktatás és életmódváltás segítségével elkerülni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.

230 személy került a vizsgálatba, akik a San Francisco környéki szegénynegyedek lakói voltak. Havi egyszeri telefonkapcsolat révén, a vizsgáltak fele diétás tanácsokat kapott, másik fele pedig életmódi tanácsadást.

peking-varos-d00000DBFa7a6f5a557c4

Forrás: Medipress


Hat hónap elteltével megfigyelhető volt, hogy a tanácsadásban részesültek súlya csökkent, több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztottak, és a vérkép a trigliceridek csökkenését mutatta – amely jellemző mérőszám a 2-es típusú cukorbetegség esetében.

A közlemény az American Journal of Public Health szaklapban jelent meg, elemzi, hogy ez a módszer elsősorban a városi, szegény, és kisebbségi lakosságcsoportokra irányul. Arra is rávilágít az eredmény, amit a fenti egyetem kutatói már évek óta mondogatnak, hogy a 2-es típusú diabétesz kialakulása – megfelelő módszerekkel – megelőzhető.

"Ez a fajta cukorbetegség nem olyan, mint a végzet, mert már előfordult a családban..." – magyarázza Dr. Alka Kanaya, MD, a kaliforniai egyetem docense "megelőzhető, és életmódi tényezők is igen fontos szerepet játszanak."

A kétféle típusú diabétesz az USA-ban a lakosság mintegy 8,3%-át érinti, és évi 200 milliárd (!) dollár egészségügyi kiadást jelent.

Korábbi vizsgálatok is igazolták már, hogy a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére a tanácsadás, az életmódi változtatás milyen fontos, de azok általában klinikai környezetre vonatkoztak, és számos egészségügyi szakember bevonása volt szükséges. Ez tette költségessé a vizsgálatokat, nem szólva arról, hogy nem lehetett kiszűrni azokat a pl. nagyvárosi populációkat, akiknek a leginkább szüksége lett volna a tanácsadásra...

Természetesen sok (szociális) probléma van az érintett csoportokban: a szegénység, a hiányos biztosítási rendszer, az írástudatlanság, alacsony jövedelem stb.

A cikkbeli vizsgálat mindezeket megpróbálta figyelembe venni: a vizsgált személyek fele pl. bevándorló volt, és negyedük nem is rendelkezett egészségbiztosítással. Egyharmaduk esetén álltak fenn anyagi problémák, és mintegy 22%-uknál iskolázottsági hiányosságok.

A telefonos tanácsadás beválni látszik: költsége csekély, a szegények számára is elérhető, és az írástudatlanság sem akadály. Hasonló telefonos megkereséseket alkalmaztak korábban már több amerikai városban a magas vérnyomás, dohányzás, magas koleszterin-szint és egyéb közkeletű egészségügyi problémák esetén.

forrás: sciencedaily.com

A szakértő hozzászól...

Nagyon jó hír. Görgessük tovább!

A XIII. Budapesti Diabetes Szimpóziumon Dr. Hídvégi Tibor főorvos úr "A Kockázat alapú diabetes-szűrés elmélete és gyakorlata" c. előadásában elmondta a FINDRISC kérdőívvel végzett hazai szűrés tapasztalatai kapcsán, hogy egy megfelelően kidolgozott kérdőíves módszer 71-84%-os találati biztonsággal bír.

Miért fontos ez? Egy telefonos rövid intervenciót követően, amennyiben az eredmények indokolttá teszik, felajánlható az egyén részére további telefonos segítség a cikkben említett módon, melyre – a közölt kiszűrt kockázat okán – valószínűsíthető egy igenlő válasz a megkeresett személy részéről.

Véleményem szerint, mindenképpen megér egy próbát; kezdetnek, indulásnak egy hazai hasonló felmérést. Külön tetszett az a cikkben említett vizsgálat kapcsán, hogy "a vizsgáltak fele diétás tanácsokat kapott, másik fele pedig életmódi tanácsadást.", hiszen ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag mindegy, hol indul el a változás, az hatékony lehet.

Nem mindegy, mert fel kell mérni, hogy az egyes személyeknél ki mire hajlandó inkább, ki hol tud jobb compliance-t felmutatni. Ráadásul amennyiben az alkalmazott kérdőív kiválóan szerkesztett, alkalmas arra is, hogy egyúttal a már pre/diabetes állapotában levőket is kiszűrje, további orvosi intervenció felé irányítsa. Ez pedig igen jó.

Mezei Zsuzsanna

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: sciencedaily.com
# Cukorbetegség # diagnózis # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés