Ezeket látta már?

A szakgyógyszerész szerint így szedje a reflux elleni szereket, hogy biztosan hassanak!

Kezelés
2025. május 11. 15:24
Gyógyszer reflux gyomorégés ellen gyomorsav

Ha refluxos, nem mindegy, hogy mikor és hogyan veszi be az erre való a készítményeket.

„Ha jókor veszi be, jobban hat” – ez fokozottan érvényes akkor, ha sok a gyomorsava.

Nem mindegy, hogy reggel vagy este, étkezés előtt, étkezés közben vagy étkezés után, netán lefekvés előtt veszi be valaki a savkötő vagy a savcsökkentő gyógyszerét. Áttekintjük a legfontosabb tudnivalókat.

Mi a reflux?

A reflux egy olyan állapot, amikor a gyomorban lévő sav visszajut a nyelőcsőbe, ami kellemetlen tüneteket okoz. Ez a jelenség orvosi szakkifejezéssel gastrooesophagealis reflux betegségként (GERD) ismert. A nyelőcső és a gyomor közötti záróizom gyengülése vagy nem megfelelő működése okozza, hogy a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe.

A reflux leggyakoribb tünete a gyomorégés, amely égő érzést okoz a mellkasban vagy a torokban. További tünetei lehetnek a savas vagy keserű íz a szájban, böfögés, nyelési nehézségek, valamint száraz köhögés vagy rekedtség

Evés előtt vagy után?

A bevonószerek – ide tartoznak a bizmut tartalmú szerek és a szukralfát - a fekélyes, érzékeny felületet elzárják a gyomorsav károsító hatása elől, azon egy gélszerű bevonatot képezve. A „bevonó” elven működő gyógyszereket napi 2-4 alkalommal, minden esetben a főétkezések előtt fél órával, illetve lefekvés előtt fél órával kell bevenni.

A savlekötők vagy más szóval antacidok, magnéziumot, kalciumot vagy alumíniumot tartalmazó bázikus vegyületek (általában -karbonátok, -hidroxidok). Az antacidok sav-bázis típusú kémiai reakcióba lépnek a gyomorban található sósavval, és közömbösítik azt - víz és szén-dioxid keletkezése mellett. Vagyis, az antacidok a már megtermelődött savat közömbösítik, nem pedig annak a termelődését gátolják.

Az antacid készítményeket naponta többször lehet alkalmazni, azokat a főétkezések után 1 órával kell bevenni, hogy az étkezés hatására termelődő sósavat közömbösíthessék. Egy adag antacid gyógyszer bevételét célszerű az esti, lefekvés előtti időpontra tartogatni.

Este vagy reggel?

A gyomorsav (tulajdonképpen sósav) termelődését több támadásponton lehet gátolni. Egyrészt, szóba jönnek az ún. hisztamin-2-receptor antagonista gyógyszervegyületek, mint a ranitidin és a famotidin. A hisztamin-2-receptoron ható gyógyszermolekulák napi 1-2 alkalommal való adagolása elősegíti a fekély gyógyulását. Ha a napi 1x-i gyógyszerbevétel elegendőnek bizonyul, akkor a bevételi időpontot célszerű estére tenni, hiszen ezek a gyógyszerek több órán át képesek a savelválasztást gátolni, és megakadályozni az éjjeli „savcsúcsokat”.

Másrészt, alkalmazhatók az ún. protonpumpagátló hatóanyagú - ezomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol, rabeprazol – patikaszerek, amik a gyomorsav-elválasztás utolsó lépését blokkolják a nyálkahártyasejtekben. A protonpumpagátló hatású gyógyszerek általában napi 1 alkalommal adagolandók. A bevételüket javasolt reggelre időzíteni, és a gyógyszert a reggeli előtt fél órával lenyelni.

Refluxbetegség esetén a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, és ott felmaródással, köhögéssel és helyi irritációval járó panaszokat okoz. Ebben az esetben a savas visszaáramlást gátló készítményekre lehet szükség.

Erre a célra szolgálnak a gyomortartalom tetejét kocsonyaszerű réteggel lefedő gyógyszerek, amik a tengeri barnamoszatokból kinyert, vízzel gélt képző alginsavat (nátrium-alginátot) tartalmaznak. Az alginátos szereket - napi több alkalommal is – minden esetben közvetlenül étkezést követően javasolt bevenni, hogy az alginátos gél a megemésztendő gyomortartalmat hatékonyan befedhesse, annak a visszaáramlását meggátolhassa.

Összegezve

  • Fontos a gyomorsavkötő vagy savcsökkentő készítmények időzítése.
  • Az étkezés előtt és után való bevétel időpontja befolyásolhatja a hatásukat.
  • A bevonószereket főétkezés előtt és lefekvés előtt kell bevenni.
  • Az antacidokat főétkezés után 1 órával érdemes bevenni, lefekvés előtt.
  • A protonpumpagátlókat reggel éhgyomorra célszerű lenyelni.
Mi jó reflux ellen? Ezekkel a készítményekkel sokat segíthet panaszain
Figyelmébe ajánljuk

Mi jó reflux ellen? Ezekkel a készítményekkel sokat segíthet panaszain

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# reflux # gyomorsav # gyomorégés # protonpumpagátló # gyógyszer # gyógyszeres kezelés # Kezelés # gyomorsav ellen # reflux ellen # savlekötő

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés