Ezeket látta már?

Mit egyen, igyon ha hasmenése van? Ezeket ajánlják az orvosok ellene

hasmenés, étel, ital, táplálék, gyomorinfluenza ellen, kiszáradás ellen

A hasmenés gyakori emésztési állapot, amely gyorsan megnehezítheti a napját.

A legtöbb ember alkalmanként hasmenést tapasztal, amelyet olyan betegség okozhat, mint a gyomorinfluenza, de vannak, akik gyakori, krónikus hasmenést tapasztalnak olyan mögöttes betegségek miatt, mint a gyulladásos bélbetegség.

Függetlenül attól, hogy vírus okozta hasmenést tapasztal , vagy olyan egészségügyi állapota van, amely gyakrabban okoz hasmenést, az étrendben végrehajtott átmeneti változtatások bizonyos élelmiszerek elhagyásával és mások előnyben részesítésesével segíthet a tünetek enyhítésében.

Egyrészt fontos, hogy olyan ételeket válasszon, amelyek kímélik az emésztőrendszert, és segítenek pótolni a laza széklet által elvesztett folyadékokat és tápanyagokat. Például az alacsony rost-, zsír-, hozzáadott cukrot és egyéb összetevőket tartalmazó élelmiszerek súlyosbíthatják a hasmenést.

Ezeket fogyassza hasmenés esetén

A BRAT diéta egy alacsony rosttartalmú diéta, amelyet gyakran írnak fel az egészségügyi szolgáltatók a rövid távú hasmenés kezelésére. A BRAT a banánt, rizst, almát és pirítóst jelenti, amelyek a BRAT diétát alkotó élelmiszerek.

Hasmenés esetén azonban nem kell csak feltétlenül a BRAT diétára hagyatkozni. Más ételeket, például a sima kekszet és az alacsony zsírtartalmú fehérjeforrásokat általában szintén jól tolerálják.

Ha hasmenése van, fontolja meg a következő ételek kipróbálását:

  • Banán: Az éretlen banánban magas a rezisztens keményítő, ami segíthet a nedvesség eltávolításában a székletből és csökkentheti a hasmenés tüneteit.
  • Fehér rizs: A fehér rizs alacsony rosttartalmú, és könnyebben emészthető, mint a magas rosttartalmú gabonafélék, például a barna rizs és más teljes kiőrlésű gabonák.
  • Almaszósz: Az egész, nyers almától eltérően az almaszósz könnyen emészthető formára bomlik, ami jó választás a hasmenéses emberek számára.
  • Pirítós: Az alacsony rosttartalmú fehér pirítóst a hasmenéses emberek könnyen elviselik. 
  • Sima keksz: A fehér pirítóshoz hasonlóan a fehér lisztből vagy gluténmentes, alacsony rosttartalmú lisztből készült sima keksz is könnyen emészthető, és segíthet megnyugtatni a gyomrot.
  • Húslevesek és levesek: Az alacsony zsírtartalmú és rostszegény levesek és húslevesek hidratálnak és tápanyagokban gazdagok, amelyek elveszhetnek a vizes széklettel, például nátriummal.
  • Perec: A perecek és más sós, ropogtatni való ételek, például a tortilla chipsek alacsony rosttartalmúak, és nátriumot, egy elektrolitot tartalmaznak, amely a hasmenés következtében elveszik. 
  • Egyszerű, alacsony zsírtartalmú fehérjeforrások: A tojásfehérje, a csirkemell, a sovány marhahús és a sovány hal általában jól tolerálható, ha hasmenése van. 
  • Alacsony rosttartalmú reggeli gabonapelyhek: A kukoricapelyhet és a farinát válasszuk a rostban gazdag ételek helyett. 
  • Sült burgonya: A héj nélküli burgonya kíméli a gyomrot, és káliumot, egy elektrolitot tartalmaz, amely a hasmenés következtében elveszik. 

Bár ezeket az ételeket gyakran ajánlják a háziorvosok, nem ezek az egyetlen ételek, amelyeket hasmenés esetén fogyaszthat. Általában ragaszkodni kell az alacsony zsír- és rosttartalmú ételekhez, de megpróbálhat más ételeket is beépíteni az étrendjébe, amíg elviseli őket, és nem okoznak hasmenést vagy egyéb tüneteket, mint pl. rosszabb a gyomorfájás.

Ezeket igya hasmenés esetén

A hasmenés következtében nagyobb mennyiségű vizet és elektrolitot veszíthet a székletével, ami növeli a kiszáradás kockázatát . A kiszáradás gyengeséget és szédülést okozhat, és veszélyessé válhat, ha nem tud rehidratálódni.

A kiszáradás elleni védelem érdekében fontos, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot, ha hasmenés jelentkezik. Annak ellenére, hogy a vízszükséglet változó, különösen, ha hasmenése áll fent, célszerű napi legalább nyolc pohár vizet inni. Egyes egészségügyi szakértők azt is javasolják, hogy minden alkalommal igyon meg legalább egy csésze vizet, amikor laza bélmozgása van.

A víz mellett az olyan italok, mint a sportitalok és a tea, segíthetnek a hidratáltság megőrzésében, és pótolhatják a laza széklet által elvesztett tápanyagok egy részét.

Íme néhány ital, amelyek segítenek megőrizni a hidratáltságot a hasmenés súlyosbodása nélkül:

  • Víz
  • Sportitalok
  • Húsleves, mint a csirke- vagy zöldségleves
  • Egyes koffeinmentes teák, például a kamilla és a gyömbér 

Kis mennyiségű hígított gyümölcslé általában jól tolerálható, de nagy mennyiségű cukros vagy cukoralkohollal édesített ital fogyasztása ronthatja a hasmenést, mivel vizet von be a belekbe.

Hasmenés esetén a legrosszabb ételek

Míg bizonyos ételek és italok segíthetnek gyorsabban felépülni és megszilárdítani a székletet, mások súlyosbíthatják a hasmenést. Általában kerülnie kell a magas zsír- és rosttartalmú ételeket és harapnivalókat, ha hasmenése van. De van néhány más étel és ital is, amit érdemes korlátozni vagy elkerülni.

Íme a hasmenés legrosszabb ételek és italok:

  • Sült és zsíros termékek, például sült krumpli és szalonna
  • Magas zsírtartalmú tejtermékek, például teljes tej és fagylalt 
  • Gázképző zöldségek, mint a brokkoli és a káposzta 
  • Magas rosttartalmú élelmiszerek, mint a bab, aszalt gyümölcs és a teljes kiőrlésű gabonák
  • Koffeines italok, mint a kávé és az energiaitalok
  • Szénsavas és cukros italok, mint például a szóda

Bár egyesek elviselnek bizonyos tejtermékeket, például az alacsony zsírtartalmú joghurtot, ha hasmenésük van, sokan érzékenyek a laktózra – a tejben található cukorra.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a hasmenés néhány napnál tovább fennáll, esetleg lázas állapot, erős hasi fájdalom és jelentős fogyás kíséri, kérje háziorvosa segítségét. A cukorbetegek esetében fellépő hasmenés orvosi vizsgálatot igényel. Amennyiben a hasmenés során a széklet véres, nyálkás, esetleg szurokfekete, bűzös, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni.

Kisgyermekeknél, 3 hónaposnál fiatalabb korban jelentkező hasmenés esetén haladéktalanul gyermekorvoshoz kell fordulni. Hat éven aluli gyerekekkel szintén fel kell keresni az orvosi rendelőt, amennyiben hasmenésük több mint két napja tart.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a hasi fájdalom oka - vastagbéldaganat vagy IBS? Így tehet különbséget a tünetek alapján

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hasmenés

Forrás: health
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához