Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ez a vírus is veszélyes: ne feledkezzünk meg a HPV elleni védekezésről sem!

Betegségek
2022. február 04. 09:53
Ne feledkezzünk meg a HPV elleni védekezésről sem!

A mostani járványidőszak sokak figyelmét elterelhette a humán papillomavírus okozta fertőzésekről, holott a méhnyakrákos esetek hátterében általában a HPV-t találjuk. Hogyan védekezhetünk a megfertőződés ellen, illetve mit tehetünk, ha a citológiai leletünk a vírus jelenlétét igazolja?

Honnan tudhatom, hogy HPV-fertőzött vagyok-e?

A vírus jelenlétére hosszú ideig jellemzően semmilyen észlelhető panasz nem figyelmeztet, ezért ha valaki nem jár HPV-szűrésre, akkor előfordulhat, hogy tudta nélkül hordozza magában a kórokozót. Emiatt egyrészt másoknak is átadhatja a vírust, másrészt nyilván nem fog semmit sem tenni azért, hogy megelőzze az esetleg kialakuló, veszélyes méhnyaki elváltozásokat. A megfertőződéstől a méhnyakrákig ugyan évek telhetnek el, ám minél hamarabb szerzünk tudomást a vírus jelenlétéről, annál előbb tudunk aktívan tenni a kóros állapot elhatalmasodása ellen. Ehhez azonban elengedhetetlen a rendszeres HPV-szűrés.

Kik a veszélyeztetettek?

A vírussal nők és férfiak egyaránt megfertőződhetnek, és súlyos tévhit, hogy ez kizárólag a nőknél okozhat – akár végzetes – megbetegedést. Ugyan a HPV-t a legtöbben a méhnyakrákkal hozzák összefüggésbe, valójában hímvesszőrákot, végbélrákot vagy szájüregi rákos daganatokat szintén okozhat, a kockázat tehát férfiak esetében is fennáll. Nem véletlen, hogy a HPV elleni védőoltást, amelyet korábban (2019-ig) még csak a 12-13 éves lányoknak javasoltak, immár fiúknak is ugyanúgy be lehet adatni.

Számít az életkor is

Az életkor előrehaladtával általában a HPV okozta méhnyakrák rizikója is emelkedik. Ahhoz képest, hogy 25 éves korig viszonylag gyakran derül fény HPV-fertőzöttségre, a méhnyakrák a fiatalok körében mégis ritka. Idősebb korban ugyan az átfertőzöttség alacsonyabb, ám akik 30 éves koron túl fertőződnek meg, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki rákmegelőző állapot. A szakértők szerint ezért is lenne fontos, hogy 30 éves kor felett a nők az évenkénti méhnyakrák-szűrésük alkalmával kérjék egyúttal a HPV-szűrést is.

Tévhit, hogy a HPV-től megvéd az óvszer

A HPV a bőrön, illetve nyálkahártyákon tud megtelepedni, és a közhiedelemmel ellentétben nemcsak szexuális közösüléssel, hanem egyéb, hámfelületek érintkezésével járó kontaktussal is átadható valaki másnak. Ne ringassuk tehát magunkat abban a hitben, hogy a gumióvszer megvéd a vírustól, ez ugyanis – sajnos – nem igaz.

Ezért ne tekintsük halálos kórnak a HPV-fertőzést!

Bár a HPV-nek eléggé rossz a híre, a vírusnak valójában csak néhány típusa okoz rákos elváltozást – és még azok sem feltétlenül! Nem egyetlen fajta HPV-t ismerünk, hanem viszonylag nagy, több mint százféle kórokozót felölelő víruscsaládról van szó, amelyen belül akadnak magasabb, illetve alacsonyabb rizikójú kórokozó. A HPV számos fajtája nem is okoz megbetegedést, de az alacsonyabb kockázatú típusba sorolják azokat a típusokat is, amelyek a nemi szemölcsök kialakulásáért felelősek.

Magas kockázatúnak csupán a 16-os, 18-as, 31-es vagy 33-as HPV-törzsek számítanak. Ám még ha a fertőzést ezek valamelyike okozza is, a súlyosabb elváltozások akkor is csak hosszabb idő elteltével, akár évek múltán alakulnak ki – és nem is minden esetben. A tapasztalatok szerint a vírus magától is kitisztulhat a szervezetből. Éppen ezért még pozitív HPV-lelet esetén sem szabad senkinek azonnal pánikba esnie. Nem egyszer a szakorvos is a kivárást javasolja, azaz mindössze a citológia megismétlését néhány hónap múlva. A fertőzés észlelése után amúgy is ajánlott a rendszeres, legalább félévenkénti szűrés, hogy nyomon lehessen követni az esetleges elváltozásokat, majd ezek alapján dönteni az aktuális kezelésről. Műtétre a fertőzés korai stádiumában még biztosan nem lesz szükség, ebben a fázisban a leginkább azon érdemes fáradoznunk, hogy elősegítsük a vírus mielőbbi, természetes kitisztulását.

Miként segíthetjük elő, hogy a HPV kitisztuljon a szervezetből?

A HPV kitessékelése a szervezetből nem lehetetlen kihívás, ellenben a harc fontos eleme az egészséges életmód – pl. a dohányzás elhagyása –, a minél kevesebb stressz, valamint a kiegyensúlyozott, vitaminokban és hasznos nyomelemekben gazdag étrend. Sőt, ma már van módunk a veszélyeztetett méhnyaki terület helyi kezelésére is, amelyhez célzottan a HPV kitisztulását (szakszóval: a HPV-clearance-t) elősegítő patikai készítményt használhatunk. Az ilyen típusú készítményeket jellemzően kúraszerűen (több hónapon át), napi rendszerességgel kell a méhnyak-hüvelyi úgynevezett transzformációs zóna közelébe juttatni. Emellett a hüvelyflóra természetes egyensúlyának megóvására is törekedni kell.

A statisztikák szerint a humán papillomavírus az esetek 85 százalékában magától is eltűnik a szervezetből, ám az, hogy valaki átesett a fertőzésen, egyáltalán nem jelent védelmet az esetleges újrafertőződés ellen – a megfertőződéstől csak a HPV-oltás véd hatékonyan.

Felhasznált források:

Változóban a nőgyógyászati rákszűrés: ezért fontos a HPV-teszt, EgészségKalauz.hu – https://www.egeszsegkalauz.hu/betegsegek/daganatos-betegsegek/valtozoban-a-nogyogyaszati-rakszures-ezert-fontos-a-hpv-teszt/tz55kn9
2019 ASCCP Risk-Based Management Consensus Guidelines for Abnormal Cervical Cancer Screening Tests and Cancer Precursors – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7147428/
AZ EMBERI PAPILLOMAVÍRUS (HPV) FERTŐZÉSEINEK NŐGYÓGYÁSZATI VONATKOZÁSAI, Magyar Nőgyógyászonkológosuk Társaságának folyóirata –https://mnot.hu/2019/10/22/az-emberi-papillomavirus-hpv-fertozeseinek-nogyogyaszati-vonatkozasai-5/
Colpofix használati útmutató – https://colpofix.hu/hasznalati-utmutato/

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária
# HPV # HPV-fertőzés # hpv-szűrés # HPV kezelése # Colpofix # HPV-oltás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés