Ezeket látta már?

Ez igaz? Európa utolsó lepratelepe...

Betegségek
2011. július 19. 12:42
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Európa utolsó lepratelepén, a Duna deltavidékén, a romániai Tichilestiben jártak a békési missziómunkások - írta a Békés Megyei Hírlap kedden.

A telepen, amely egy kis faluhoz hasonlít, napjainkban is 19 leprás él, akiket a Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigány Misszió Szeretetszolgálatának tagjai és a Hajnalcsillag Missziós Alapítvány munkatársai látogattak meg, s vittek nekik adományokat, és lelki támaszt is nyújtottak számukra.

arviz-d00000C031a2ccade3f7e

Forrás: MTI


A lap beszámolója szerint a sokáig mindenki elől titkolt telep egyetlen utcácskából áll, ahol az egészségügyi és a közösségi épületek mellett találhatók a leprások kicsiny házai.

A kór jeleit néhányan ma is viselik testükön, az idősebbek közül van, aki elvesztette az ujját, végtagjai egy részét, másoknak a bőrén láthatók elváltozások. Jó néhányan így is dolgoznak, szedret, sárgabarackot szednek az erdőkben, veteményeskertekben tevékenykednek.

A lap tudósítása szerint a lepra napjainkban egyáltalán nem az az ijesztő betegség, amely évtizedekkel vagy évszázadokkal ezelőtt volt. A bélpoklosság - ahogy a magyar köznyelvben nevezték - ma már jól kezelhető, az ellenszerét megtalálták, így intenzív terápia mellett maximum tíz éve alatt gyógyultnak nyilvánítható az érintett.

Néhány szó a lepráról...

Csak hogy ne ijedjen meg mindenki...

A lepra, más néven Hansen-betegség kórokozója a M. leprae és M. lepromatosis (Mycobacterium fertőzés a tbc is, csak más kórokozója van).

Granulomatózus, jellegzetes csomókkal járó kórkép, főleg a felső légutakat, a perifériás idegeket támadja meg, egyetlen külső jele a bőrjelenségek.

Kezeletlenül (ahogy a régi korokban) a bőrön, szemen, idegeken, végtagokon maradó károsodásokat okoz. A testrészek persze "nem esnek le", de érzéketlenné válnak, megrövidülnek, deformálódnak.

A lepra tipikusan stigmatizáló betegség, és évszázadokon át az elkülönítésen kívül semmilyen kezelési lehetőség nem adódott.

Ma rendelkezünk már néhány hatékony antibiotikummal (rifampicin, dapson, minociklin stb.) amelyekkel a kórokozó hosszabb kezelést követően elpusztítható.

a szerk, forrás wikipedia

A falucskában élők azonban - hiába számítanak már gyógyultnak - nem akarnak elmenni az otthonukká vált helyről. Valószínűleg a társadalom sem fogadná be őket - olvasható a Békés Megyei Hírlapban.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# általános egészségügyi téma # életmód # fertőző betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés