Ezeket látta már?

Kopaszodás, tesztoszteron, termékenység - így függ össze a férfiaknál

Betegségek
2025. február 07. 09:24
férfi hajhullás kopaszodás tesztoszteron termékenység meddőség

Így függ össze a férfiak termékenységével a kopaszodás.

A férfiak, főleg a fiatal férfiak egyik legrosszabb rémálma a kopaszodás. Az idő előrehaladtával ez szinte minden férfit érint, ám az 50 év alatti korosztály esetében is jelen van, méghozzá az esetek mintegy 50%-ban! Az okok közt több tényező is fellelhető, de jó hír, hogy megelőzésében vagy a romlás megállításában mi magunk is nagy szerepet kapunk.

A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

Termékenység és hajhullás

Hogy hogyan kapcsolódik össze ez a kettő? Mindkettőben fontos szerep jut a férfi nemi hormonnak, a tesztoszteronnak. Úgy tartja a mondás, hogy minél magasabb a tesztoszteron szintje, annál termékenyebb a férfi. Ez csúsztatás, mert bár a túlságosan magas tesztoszteronszint valóban növeli a nemi vágyat és a szexuális aktivitást, a termékenység minőségének meghatározásához ez az egyetlen tényező még nagyon kevés. Fontos a spermiumtermelés, a női nemi hormonok aránya, a spermiumok minősége - csak hogy néhány tényezőt említsünk.

A magas tesztoszteronszintnek ennek ellenére a legtöbb férfi örül, hiszen azzal azonosítják, hogy nagyon férfiasak. Azonban itt is igaz a tétel, hogy az arany középút a legjobb, azaz ennek a hormonnak a túlságosan magas szintje több gondot is okozhat, amit a férfiak zöme minden erővel szeretne elkerülni - ide tartozik a kopaszodás is.

Stressz, tápanyaghiány és a hormonok

A hajhullásnak számos oka lehet, a férfiak esetében a stressz és a tápanyaghiányok is igen erőteljes tényezők, ahogyan a hormonális befolyás is. Sajnos ez utóbbinál még csak nem is kell, hogy hormonális eltolódás legyen jelen, mivel a tesztoszteronra való érzékenysége a hajhagymáknak örökölhető, azaz genetikai okai vannak – mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.

Az úgynevezett androgén alopecia, vagy androgén típusú hajhullás okozója a tesztoszteron, pontosabban annak egy átalakított formája a dihidroszteron hormon, vagy DHT. A DHT felel a férfiak alapvetően szőrösebb bőréért, hiszen a szőrnövekedés fokozásában játszik szerepet. Sajnos azonban nagyon sok férfi esetében a hajhagymák érzékenysége a DHT-ra genetikailag nem megfelelő, ennek következtében pedig hajhullás alakul ki náluk. Ezt teljes egészben megszüntetni nem lehet, még hajbeültetéssel sem, de jelentősen csökkenthető a mértéke, így kordában lehet tartani.

Tápanyagok

Sok készítmény illegeti magát a polcokon, ezek egy része hatékony is, de nem sokra mennek a szervezet támogatása nélkül. A hajszálak egészséges növekedéséhez többek közt cinkre, vasra, folsavra vagy biotinra van szükség, amíg pedig ezekből hiány van a szervezetben, addig a test nem a hajjal, hanem a fontosabb működésekkel foglalkozik, azokra használja el a tápanyagokat.

Ahhoz, hogy a hajnak is megfelelő tápanyagmennyiség jusson a tápanyag-ellátottságnak kell rendben lennie. Ehhez az út a rendszeres mozgáson és a kiegyensúlyozott táplálkozáson keresztül vezet, de sajnos a napjaink élelmiszerei messze nem tartalmaznak annyi tápanyagot, mint 50 éve, vagyis a tápanyagpótlás még kiegyensúlyozott táplálkozás mellett is problémás.

A vitamin és tápanyagpótlás jó eszköze lehet az egészséges életmód mellett egy jó férfivitamin, aminek a haj érdekében mindenképpen tartalmaznia kell biotint, vasat, cinket, folsavat, de emellett számos más anyagot is. Ráadásul ezeknek többségét szerves kötési formában, hiszen a bevitel mellett az anyagok hasznosulása is nagyon fontos, szerves kötések mellett pedig ez akár 80%-kal is jobb lehet! (A készítményekben praktikusan a -citrát és -glükonát kötési formákat érdemes keresni).

A tápanyagpótlás révén a test a hajra is energiát képes fordítani, így a stresszhatásokból, illetve a tápanyaghiányokból eredő hajhullás teljesen megállíthatóvá válik, a hormonális okokra visszavezethető hajhullás pedig jelentősen mérsékelhető.

Hanyatló tesztoszteron szint: ezekhez a betegségekhez vezethet
Hasonló cikk a témában

Hanyatló tesztoszteron szint: ezekhez a betegségekhez vezethet

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# hajhullás # androgén alopécia # tesztoszteron # férfiak termékenysége # termékenységi zavarok # meddőség # férfi meddőség # kopaszodás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés