Ezeket látta már?

Új lehetőség a férfi meddőség genetikai okának kimutatására!

A statisztikák alapján világszerte egyre több kisbaba születik lombikbébi program segítségével. A meddőséget a legtöbben női problémának tartják, pedig ma már tudjuk, hogy az esetek 40%-ban a gyermekáldás elmaradásának hátterében a férfi egészségügyi problémája szerepel. Dr. Debreceni Diána Phd. molekuláris biológus, és Dr. Csenki Marianna klinikai genetikus cikke új módszert mutat be, a Halosperm® spermium DNS fragmentációs tesztet, mely rávilágít a feérfi meddőség genetikai okára.

A felismerést nehezíti, hogy a férfi meddőségnek sokszor nincsenek látható jelei, hiszen nem jár együtt szexuális zavarral, vagy egyéb tünettel, így akár hosszú évek is eltelhetnek addig, ameddig fény derül a fogamzási probléma okára. A Magyarországon újdonságnak számító teszt segítségével a párok mostantól akár 24 órán belül választ kaphatnak arra, hogy miért késik a baba, ráadásul a kezelés is egyszerű és fájdalommentes. Az új vizsgálatról a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet klinikai genetikusát, Dr. Csenki Mariannát, valamint a Reprogenex Géndiagnosztikai Laboratórium vezetőjét, Dr. Debreceni Diánát kérdeztük.

Új lehetőség a férfi meddőség genetikai okának kimutatására!

Mióta érhető el ez a teszt a gyermekre vágyó párok számára?

Fernandez és munkatársai 2005-ben fejlesztették ki ezt a tesztet, amelyet ma már világszerte alkalmaznak, de Magyarországra hozzánk csak most jutott el, intézetünk páciensei számára is elérhető.

A korábbi módszerek milyen módon vizsgálták a férfi termékenységet?

A férfi termékenységi vizsgálat hagyományos módja a spermiumok számlálása, azok alakjának (morfológiájának) és mozgásának (motilitásának) vizsgálatából áll. Ez utóbbinál azt ellenőrzik a szakemberek, hogy mennyire mozgékonyak a spermiumok, vagyis meghatározzák, hogy a spermiumok hány százaléka végez progresszív mozgást, azaz képes az előrehaladásra, és hány százalék mozog egy helyben, hiszen ez utóbbi nem alkalmas arra, hogy természetes körülmények között megtermékenyítsen egy petesejtet.

Miért nem elegendő egyetlen spermium a megtermékenyítéshez?

Azért is fontos, hogy megfelelő koncentrációjú, jó motilitással bíró sperma álljon a rendelkezésre, mivel a természetes megtermékenyítéshez a hímivarsejteknek át kell jutniuk a hüvely, méh, és a petevezető akadályain ahhoz, hogy elérjék a céljukat. Erre akár egyetlen spermium is képes lehet, azonban a petesejtet corona radiata sejtek és egy glikoprotein réteg, az úgynevezett zona pellucida határolja, amin a spermiumok csak közös erővel, egymást "támogatva" képesek áthatolni, hogy majd egyetlen egy spermium behatolhasson a petesejtbe (penetráció) és megtermékenyítse azt. Ez az oka annak, hogy a WHO (Egészségügyi Világszervezet) minimum 15millió spermium/ml–ben állapítja meg az egészségügyi határértéket, azonban a mennyiség összességében nem minden, jó mozgású (min. 40% mozgó spermium), egészséges spermiumokra van szükség ahhoz, hogy megtörténjen a megtermékenyítés, az embrió osztódni kezdjen, beágyazódjon a méh nyálkahártyájába, és egészséges kisbaba szülessen belőle.

Mennyiben jelent újdonságot az új teszt a régihez képest?

A hagyományos spermiogram segítségével számos fontos információt nyerhettünk, de "nem láthattunk bele" a spermiumba. Ezzel a módszerrel azonban olyan adatokat nyerhetünk, amely mikroszkóp segítségével nem látható, ami azért is fontos, mivel a legújabb klinikai adatok rámutatnak arra, hogy a spermiumban lévő DNS-károsodások is lehetnek a férfi termékenységi zavarok hátterében. Ha a spermiumok több mint 30%-a fragmentált (töredezett), a fogamzás esélye jelentősen csökken. A töredezett DNS-ű spermium legtöbb esetben nem képes megtermékenyíteni a petesejtet, illetve ha in vitro fertilizációs eljárás során termékenyítjük a petesejtet és fejlődésnek indul az embrió, akkor megállhat a fejlődésben, nem osztódik tovább, vagy nem tapad meg, emellett a klinikai adatok alapján a korai vetélés kockázata is jelentősen megnő.

Hogyan történik a vizsgálat?

A vizsgálathoz ugyanúgy elegendő egy egyszeri mintaaadás, mint a hagyományos spermiogram esetében. Az eljárás során vizsgáljuk a spermiumok DNS degradációját, melyhez minimum 100 spermium vizsgálata szükséges, ez alapján állítjuk fel a diagnózist. A spermát agaróz mikrogélben savas denaturáló oldattal, lízisoldattal (fehérje extrahálás) és mosóoldattal kezeljük, majd a mintákat festjük, mikroszkóppal vizsgáljuk. DNS törés, sérülés hiányában a spermiumok feje körül széles fényudvar (halo) látható, míg a sérült, töredezett, fragmentált DNS-t hordozó spermiumok feje körül kismértékű udvar látható, vagy egyáltalán nem látunk semmit. Ha ez a fényudvar nagy, illetve közepes méretű a spermium fejéhez viszonyítva, akkor nincs DNS fragmentáció, ha kicsi, vagy nincs, akkor sajnos töredezett a DNS, ahogy az az ábrán is látható (1. ábra). A mintában százalékos értékben adjuk meg a sérült, illetve ép DNS-sel rendelkező spermiumok arányát, ez alkotja a DNS fragmentációs indexet (DFI).

Mi a következő lépés, ha a teszt eredménye pozitív?

Ha a spermakép alapján túl sok a töredezett spermium, akkor andrológus bevonását javasoljuk. Ma ugyanis már tudjuk, hogy a töredezettséget főként az úgynevezett oxidatív stressz okozza, melynek következtében káros reaktív oxigéngyökök keletkeznek, melytől a spermium DNS-e sérül. Ezt a negatív folyamatot egyaránt okozhatja helytelen táplálkozás, életmód, pl. dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás és káros környezeti tényezők is. Szerencsére a folyamat visszafordítható antioxidáns kúrával, az ehhez szükséges gyógyszereket, vitaminokat andrológus írja fel. A kúra során elősegítjük a fokozott C-vitamin, E-vitamin, valamint folsav bevitelt, ehhez természetesen az egészséges táplálkozás is elengedhetetlen.

Kik számára ajánlott elvégezni az új tesztet?

Olyan párok számára ajánlott, ahol többszöri sikertelen IVF kísérletet követően sem történt beágyazódás, de akár ismeretlen eredetű, korai spontán vetélés hátterében is állhat ez a probléma. Férfi eredetű meddőség esetén szintén javasolt a teszt elvégzése, hiszen az egyik legnagyobb előnye, hogy a vizsgálat segítségével már 24 órán belül felállítható a pontos diagnózis.

Az új vizsgálati módszer jelentősége Dr. Csenki Marianna klinikai genetikus szemszögéből:

A férfi meddőség hátterében számos ok állhat. A kivizsgálás első lépéseként végzett rutin spermavizsgálat nem mindig utal genetikai rendellenességre. Az új vizsgálat során végzett fragmentációs teszt eredménye alapján következtetni tudunk a spermiumokat érintő kromoszómahibákra. A világ vezető, spanyol munkacsoportja 2007-ben igazolta, hogy a fragmentált DNS-t tartalmazó spermiumokban növekszik a kromoszómák számbeli rendellenességének (aneuploidia) gyakorisága. Ez a kromoszómahiba bármely kromoszómát érintheti. Az ilyen hímivarsejt nem lesz képes megtermékenyíteni a petesejtet, ezért nem következik be a spontán terhesség és a lombikterhesség is sikertelenné válik.

Az ábrán: a spermiumok értékelése Halosperm® teszt segítségével (Fernandez et al. 2005)

Új lehetőség a férfi meddőség genetikai okának kimutatására!
Forrás: Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához