Ezeket látta már?

A legkisebbek terjesztik a koronavírust otthon a legjobban

koronavírus, covid-19, gyerek

Egy 6200 háztartásra kiterjedt kanadai kutatás szerint az érintett otthonokban gyerekeknél volt először kimutatható a Covid-19. Az eredmények rávilágítanak a kisgyermekek betegség terjesztésében játszott szerepére.

A kutatók a háztartásokban esetlegesen bekövetkező további megbetegedéseket vizsgálták: kéthetes intervallumon belül a háztartások több mint negyedében, egészen pontosan 27,3 százalékában betegedett meg koronavírussal még legalább egy ember - írja a MedicalXpress orvosi szaklap nyomán az Infostart.

Így nézett ki a koronavírusos esetek megoszlása

A háztartások 38 százalékában fertőződött meg tini elsőként. A három év alatti első fertőzöttek aránya mindössze 12 százalékos volt. Sokkal nagyobb volt azonban a családon belüli fertőzésátvitelek száma, ha három év alatti volt az első fertőzött. Ekkor 40 százalékkal nagyobb eséllyel terjedt tovább a megbetegedés, mint ha 14-17 év közti tinédzser fertőződött volna meg elsőként a családban.

A JAMA Pediatrics hasábjain megjelent eredmények részben annak is betudhatók, hogy a kisebb gyermekeket betegségük esetén sem lehet izolálni és sokkal több körülöttük a teendő, mint a nagyobb gyerekekkel.

"A kisgyermeket gondozók megszokták, hogy nem lehet megkerülni a kapcsolatot testváladékaikkal. Ez egyszerű tény. De

  • a zsebkendők használata,
  • a használt zsebkendők eldobása,
  • a gyermek orrának megtörlése utáni azonnali kéztisztítás

mind olyan dolog, amelyeket egy fertőzött vagy potenciálisan fertőzött gyermek szülője megtehet, hogy segítsen korlátozni a terjedést a háztartásban" - mondja Susan Coffin, a Philadelphiai Gyermekkórház fertőző betegségekkel foglalkozó szakembere.

A 3. hullámban tesztelést kértek a hazai gyerekorvosok

Sokkal több a beteg gyerek a koronavírus harmadik hullámában, ezért muszáj volna többet tesztelni a gyerekeket is - javasolta akkor a Magyar Gyermekorvosok Társasága.

"A koronavírus- járvány harmadik hullámában jóval több megbetegedés fordul elő a gyermekek között, mint az első, vagy akár a második hullám során. A fertőzöttek azonosítása és a vírus terjedésének megfékezése céljából elengedhetetlen, hogy a lehető legrövidebb időn belül és minél pontosabb teszteredményekhez jussunk" - mondták.

Szakmai szempontok alapján feltétlenül cáfolatra szorul az a nézet, hogy a tesztelés gyermekkorban értelmetlen, ráadásul kellemetlen, sőt fájdalmas. Valójában a megfelelő gyakorlattal végzett mintavétel semmilyen megterhelést nem okoz még a kisgyermekek, sőt csecsemők számára sem. Az alapellátó gyermekorvosok hatalmas munkát fektetnek abba, hogy a családokat folyamatosan tájékoztassák a járvány fékezésének lehetőségeiről, a betegség esetén történő otthonmaradástól a tesztelésen át a védőoltások felvételéig.

Tünetmentes fertőzés után gyerekek kerültek itthon kórházba, súlyos gyulladással

Ha egy gyermeknél felmerül az új típusú koronavírus-fertőzés gyanúja, akkor a tesztet el kell végezni. A gyermekek pozitív teszteredménye valóban nem feltétlenül jár azonnali terápiás következményekkel, a fertőzött gyermekek beazonosítása, szoros nyomon követése azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy minél pontosabb képet kapjunk a COVID-19-fertőzés gyermekkori sajátosságairól, és a gyermekek közötti fertőzés terjedésének dinamikájáról.

Ez is érdekelheti:

Forrás: Shutterstork.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához