Ezeket látta már?

Egy ősi gyilkos épp rezisztenssé válik az antibiotikumokkal szemben – figyelmeztetnek a tudósok

tífusz, gyógyszerrezisztencia, Salmonella enterica, antibiotikumos kezelés

Ebből még baj lesz: a kutatók jelezték, hogy a tífuszt okozó baktérium egyre kevésbé reagál az antibiotikumos kezelésre - gyógyszerrezisztenciát fejleszt ki, s kiszorítja a nem rezisztens törzseket.

Kutatók figyelmeztetnek, hogy a tífuszt is okozó Salmonella enterica egyre kevésbé reagál az antibiotikumos kezelésre – írja a Science Alert. A tífusz ugyan ritka a fejlett országokban, de ha ez az ősi, évezredek óta létező veszély újra belobban a világba, az nagy problémát a mai modern körülmények között is.

Jelenleg az antibiotikumok jelentik az egyetlen módot a Salmonella enterica szerovar Typhi vagy Salmonella Typhimurium baktérium által okozott tífusz hatékony kezelésének. Ennek ellenére az elmúlt három évtizedben a baktérium orális antibiotikumokkal szembeni rezisztenciája jelentősen növekedett.

  • A 2014 és 2019 között Nepálban, Bangladesben, Pakisztánban és Indiában szerződött 3489 S Typhi-törzs genomjának szekvenálásával a kutatók a közelmúltban a kiterjedten gyógyszerrezisztens (XDR) Typhi előfordulásának növekedését találták. 
  • Az XDR Typhi nemcsak az olyan első vonalbeli antibiotikumokkal szemben ellenálló, mint az ampicillin, a klóramfenikol és a trimetoprim/szulfametoxazol, hanem az újabb antibiotikumokkal, például a fluorokinolonokkal és a harmadik generációs cefalosporinokkal szemben is egyre ellenállóbb.

Antibiotikum rezisztencia: ezért van köze a koronavírushoz! >>

A legrosszabb, hogy ezek a törzsek világszerte gyors ütemben terjednek

Bár a legtöbb XDR Typhi-eset Dél-Ázsiából származik, a kutatók 1990 óta közel 200 esetben azonosítottak nemzetközi terjedést. A legtöbb törzset Délkelet-Ázsiába, valamint Kelet- és Dél-Afrikába exportálták, de az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Kanadában is találtak tífuszos szuperbaktériumokat.

"Az a sebesség, amellyel a S. Typhi rendkívül ellenálló törzsei az elmúlt években megjelentek és elterjedtek, valóban aggodalomra ad okot, és rámutat arra, hogy sürgősen ki kell terjeszteni a megelőzési intézkedéseket, különösen a legnagyobb kockázatnak kitett országokban" - mondja Jason Andrews, a Stanford Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó szakembere.

  • A tudósok már évek óta figyelmeztetnek a gyógyszerrezisztens tífuszra, de az új kutatás a baktérium eddigi legnagyobb genomelemzése.
  • 2016-ban Pakisztánban azonosították az első XDR tífusztörzset. 2019-re ez lett a domináns genotípus az országban.
  • Történelmileg a legtöbb XDR tífusztörzs ellen harmadik generációs antimikrobás szerekkel, például kinolonokkal, cefalosporinokkal és makrolidokkal küzdöttek.
  • A 2000-es évek elejére azonban Bangladesben, Indiában, Pakisztánban, Nepálban és Szingapúrban az összes eset több mint 85 százalékát a kinolonokkal szembeni rezisztenciát okozó mutációk tették ki. Ezzel egyidejűleg a cefalosporinrezisztencia is kezdett teret hódítani.

Ma már csak egy szájon át szedhető antibiotikum maradt: a makrolid, az azitromicin. És ez a gyógyszer talán már nem sokáig működik.

Antibiotikum-rezisztencia: több ember halálát okozza, mint a covid >>

Az új tanulmány szerint az azitromicinnel szembeni rezisztenciát okozó mutációk most szintén terjednek, "veszélyeztetve a tífusz kezelésére szolgáló valamennyi orális antimikrobás szer hatékonyságát". Bár ezeket a mutációkat még nem vette át az XDR S Typhi, ha mégis átveszi, komoly bajban vagyunk.

Kezelés nélkül a tífuszos esetek akár 20 százaléka is halálos kimenetelű lehet - ma évente 11 millió tífuszos eset fordul elő.

A jövőbeli járványok bizonyos mértékig megelőzhetők a tífuszkonjugált vakcinákkal, de ha az ilyen oltásokhoz való hozzáférést nem terjesztik ki világszerte, a világ hamarosan újabb egészségügyi válsággal nézhet szembe.

"Az XDR és az azitromicin-rezisztens S Typhi közelmúltbeli megjelenése még sürgetőbbé teszi a megelőzési intézkedések gyors kiterjesztését, beleértve a tífuszkonjugált vakcinák alkalmazását a tífusz-endémiás országokban" - írják a szerzők.

Antibiotikum rezisztencia tünetei - olvasson tovább! >>

Lehet, hogy Dél-Ázsia a tífusz fő központja, az összes megbetegedés 70 százalékáért felelős, de ha a COVID-19 megtanított minket valamire, akkor az az, hogy a betegségváltozatok modern, globalizált világunkban könnyen terjednek.

"Ilyen intézkedésekre olyan országokban van szükség, ahol az S Typhi izolátumok között jelenleg magas az antimikrobiális rezisztencia előfordulása, de a nemzetközi terjedésre való hajlam miatt nem szabadna csak ilyen körülményekre korlátozódniuk."

Ennek megakadályozása érdekében az egészségügyi szakértők szerint a nemzeteknek bővíteniük kell a tífusz elleni vakcinákhoz való hozzáférést, és erőforrásokat kell áldozniuk az új antibiotikum-kutatásokba.

Az antibiotikum-rezisztencia a világ egyik vezető halálozási oka, több ember életét követeli, mint a HIV/AIDS vagy a malária. Ahol rendelkezésre állnak, a vakcinák a legjobb eszközök közé tartoznak a jövőbeli katasztrófa megelőzésére.

  • Egy nemrég Indiában készült tanulmány becslése szerint például, ha a városi területeken a gyermekeket beoltanák tífusz ellen, az a tífuszos megbetegedések és halálesetek akár 36 százalékát is megelőzhetné.
  • Pakisztán jelenleg élen jár ezen a téren. Ez az első ország a világon, amely rutinszerűen biztosítja a tífusz elleni védőoltást. Tavaly több millió gyermeknek adták be a vakcinát, és egészségügyi szakértők szerint több nemzetnek is követnie kell ezt a példát.

A tanulmány a The Lancet Microbe című folyóiratban jelent meg.

Forrás: sciencealert.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához