Ezeket látta már?

Ez történik a testünkben, ha az influenza és az RSV vírusa egyszerre fertőz

influenza, megfázás, rsv

A két vírus "találkozása" hibrid vírust eredményezhet.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy ha valaki egyszerre fertőződik meg influenza A-vírussal és RSV-vel (respiratorikus szinciciális vírussal), akkor akár hibrid vírusok is kialakulhatnak benne:

"Erre utalnak egy egyelőre sejttenyészetben végzett vizsgálat eredményei amelyek Nature Microbiology 10. 24-i számában jelentek meg. Emberi tüdősejteket fertőztek meg influenza A vírussal (IAV) és respiratorikus szinciciális vírussal (RSV).

Nagy felbontású mikroszkóppal, élősejtes képalkotással, pásztázó elektronmikroszkóppal és krioelektron-tomográfiával olyan sejten kívüli és sejtmembránhoz kapcsolódó fonalas struktúrákat tártak fel, amelyek összhangban vannak a hibrid vírusrészecskék kialakulásával. Azt találták, hogy a hibrid vírusok az influenza A vírus és az RSV felszíni glikoproteinjeit és ribonukleoproteinjeit tartalmazzák.

Ezek a hibrid vírusok az RSV fúziós glikoproteint használják, hogy elkerüljék az influenza A vírust semlegesítő antitesteket, és megfertőzzék az influenza A-vírus-receptorokat nem tartalmazó sejteket.. E megfigyelések egy korábban ismeretlen kölcsönhatást mutattak ki a légúti vírusok között."

Ezek az RSV tünetei

A CDC szerint az RSV korai tünetei a következők:

  • orrfolyás
  • köhögés, amely zihálássá válhat
  • és csökkent étvágy

A 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél még jelentkezhet:

  • ingerlékenység
  • csökkent aktivitás
  • vagy légzéskimaradás.

Fontos tudni, hogy az RSV nem mindig jár lázzal.

RSV: mikor kell orvoshoz fordulni?

Az orvosok a CNN-nek elmondták, hogy a szülőknek orvoshoz kell fordulniuk, ha a gyermeknél a nehézlégzés vagy a kiszáradás bármely jele jelentkezik, például kevesebb a nedves a pelenka.

A CDC szerint azok a koraszülött, hat hónapos vagy annál fiatalabb csecsemők vannak leginkább kitéve a megbetegedés veszélyének, akiknek születésükkor tüdő- vagy szívhibájuk van, vagy olyan neuromuszkuláris rendellenességük, amely megnehezíti a váladék ürítését. A legtöbb 2 évesnél fiatalabb gyermek azonban enyhe tünetekkel vészeli át a betegséget.

A legyengült immunrendszerű felnőtteknél és az idősebbeknél, különösen azoknál, akiknek valamilyen szív- vagy tüdőbetegségük van, szintén nagyobb eséllyel alakulhat ki súlyosabb RSV-fertőzés.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához