Ezeket látta már?

Koronavírus: a buszra várva, a megállóban is el lehet kapni?

Betegségek
2021. január 21. 07:10
koronavírus, covid-19, buszmegálló

Mennyire veszélyes a buszmegálló és a park? Mekkora eséllyel kaphatjuk el a szabadban a koronavírust?

Azt jól tudjuk, hogy a koronavírus elleni küzdelem három kulcsfontosságú eleme a távolságtartás, a maszkviselés és a rendszeres kézmosás; minél kevesebbet vagyunk emberek között, annál a kisebb az esélye a fertőződésnek. De elkaphatjuk a vírust egy buszmegállóban várakozva vagy a parkban sétálva?

Hol kaphatjuk el legnagyobb eséllyel a koronavírust?

A szakemberek szerint a koronavírus - mint számos más fertőző betegség - terjedése azon körülmények között a leggyorsabb, ahol sok ember van hosszabb ideig összezárva, egy légtérben. Veszélyesnek számíthatnak éppen ezért például az üzletek, az iskolák és az óvodák, a színházak és mozik.

A legtöbb új covid fertőződés a kutatások szerint zárt helyeken történik. A szabadban jóval nagyobb biztonságban vagyunk, a fertőződés kockázata jelentősen csökken. Ennek több oka is van: egyrészt, a friss levegőn a vírust hordozó részecskék jobban eloszlanak, a kórokozók koncentrációja csökken, vagyis egyszerűen kisebb az esélye annak, hogy a fertőződéshez szükséges kórokozó-mennyiség a szervezetünkbe jusson.

Másrészt, a Napból származó UV-sugárzás rövid időn belül képes inaktiválni a koronavírust. Ha ezeket az információkat kombináljuk a már ismert szabályokkal, vagyis a maszkviseléssel, a rendszeres kézmosással, a távolságtartással, akkor nyugodtan mehetünk sétálni, kocogni, vagy várakozhatunk másokkal egy buszmegállóban.

A szabad levegőn sem vagyunk védettek

Nem lehet azonban teljesen kizárni annak az esélyét, hogy valaki a szabadban fertőződjön meg. Néhány egyéb tényező is szerepet játszhat ugyanis abban, mekkora a rizikója annak, hogy szabadtéren kerül a szervezetünkbe a kórokozó. Ezek közül a legfontosabb természetesen az, hogy a bizonyítottan vagy vélelmezhetően fertőzöttek, még ha nincsenek is tüneteik, továbbadhatják a koronavírust, a beszéd, köhögés, tüsszentés vagy akár lélegzés során levegőbe kerülő nyálcseppecskéken keresztül. Fokozott az esélye a fertőződésnek, ha nem viselünk maszkot vagy ha túlságosan közel állunk egymáshoz.

Szintén a kockázatot növelő tényezőnek számít az idő. Minél több időt töltünk a másik ember közelében, annál nagyobb a kórokozók cseréjének az esélye. Vagyis, ha csak elsétálunk valaki mellett a parkban, a kontaktus alig néhány másodpercig tart, ilyenkor minimális az esélye annak, hogy megfertőződünk. Nagyobb a kockázat például a villamosra várva, hiszen itt akár több percig is egymás közelében tartózkodhatunk. A legnagyobb a rizikó pedig akkor, ha hosszú ideig, szoros kontaktusban vagyunk másokkal, például egy sportmérkőzésen vagy szabadtéri koncerten.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy a „kint” nem mindig jelent szabad teret. A részlegesen fedett helyszíneken (pl. egy fedett buszmegállóban, egy bódékkal teli piacon) jóval nagyobb a fertőződés rizikója, mint egy parkban, erdőben vagy akár futópályán.

Ez is érdekelheti:

Mi a helyzet a szabadtéren található bútorokkal, tárgyakkal, eszközökkel? Elkaphatjuk a vírust egy padról vagy egy játszótéri mászókáról? A kutatások szerint ha egy fertőzött a tenyerébe köhög, majd megfog egy tárgyat (esetleg bele is törli), akkor a kórokozók könnyen a felületre kerülhetnek, és ott akár órákon keresztül is fertőzőképesek maradnak.

A fertőzött felületet megérintve, majd az arcunkhoz, orrunkhoz, szánkhoz nyúlva pedig könnyen a szervezetünkbe juttathatjuk a koronavírusokat. Az, hogy a napfény hatására inaktiválódnak a vírusrészecskék, jelentősen csökkenti a kockázatot, mint ahogyan a rendszeres kézmosás, a köhögésre, tüsszentésre vonatkozó szabályok betartása is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # Covid-19 # tömegközlekedés # fertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés