Ezeket látta már?

Nátha vagy kanyaró? Könnyű összekeverni

Betegségek
2024. január 11. 18:04
nátha, kanyaró Koplik-foltok kiütések antibiotikum

A kanyaró igen fertőző, vírusos eredetű megbetegedés, melynek tüneteit könnyű összekeverni a náthával és az influenzával. Összegyűjtöttük, mit érdemes tudni róla.

A kanyaró, különösen a fertőződést követő néhány napban nagyon hasonlít más, a felső légutakat érintő betegségre, náthára, influenzára. A kanyaró diagnosztizálását elősegítheti, ha a száj belső felén, a hátsó-alsó őrlőfogakhoz közel felfedezik az úgynevezett Koplik-foltokat. Ezek az apró, grízre emlékeztető, fehér kiütések ugyanis csak a kanyaróra jellemzőek. A diagnosztizálást azonban megnehezítheti, hogy a Koplik-foltok rövid időn belül eltűnnek, felszívódnak, így sokszor egyszerűen nem kerül sor ezek vizsgálatára.

A másik igen jellegzetes tünet a bőrön jelentkezik, a vöröses, majd barnás árnyalatú, gyakran nagyobb felületen is összefüggő kiütések formájában. Ezeknek a kiütéseknek a terjedése lehet igen árulkodó, ugyanis először a fejen, a halántékon, az arcon jelennek meg a pöttyök, majd onnan terjednek tovább a mellkasra és a törzsre, később pedig a végtagokra, a kezekre és a lábakra is. Ezek a bőrtünetek, illetve a kanyaróra jellemző magas láz általában elegendőek ahhoz, hogy a betegséget megállapítsák.

A kanyarógyanút vérvizsgálattal lehet egyértelműsíteni

Természetesen a kanyaró legpontosabb diagnózisához vérvizsgálatra van szükség, ugyanis csak a laborban lehet kimutatni, hogy a szervezetben megtalálhatóak-e a kanyaróra utaló specifikus antitestek. A kanyarót ugyanis több esetben össze lehet téveszteni (különösen azoknak, akik korábban még nem találkoztak a betegséggel, vagy ahol ritkák a járványok) a lázzal és bőrkiütéssel járó problémákkal, például a parvovírus vagy a herpeszvírus bizonyos altípusai által okozott betegségekkel. Esetenként az is előfordulhat, hogy a fület vagy felső légutakat érintő fertőzésekre kapott antibiotikum okozza a kiütéseket.

Mivel vírusos eredetű fertőzésről van szó, jelenleg nincs ellene hatékony gyógyszer. A kanyaró általában nagyjából három hét alatt lezajlik, ez idő alatt a tünetek mérséklésére többféle kezelés áll rendelkezésünkre, például lázcsillapítók és fájdalomcsillapítók. A beteg mielőbbi felgyógyulásához ágynyugalomra, sok folyadék fogyasztására van szükség. Természetesen, ha már bakteriális felülfertőződés is történt, akkor antibiotikum szedésére is szükség lehet.

Több kutatás is bizonyítja, hogy az A-vitamin hiánya súlyosabbá teheti a kanyarót, ezért esetenként A-vitamin-pótlást is javasolhatnak. Szerencsére, a hazai viszonyok között ritka, hogy valaki súlyos A-vitamin-hiányban szenvedjen.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kanyaró, mumpsz, szamárköhögés: az oltástagadás világszerte járványt okoz



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kanyaró # kiütés # nátha # fertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés