Ezeket látta már?

Fejtetvesség: újra és újra fertőzhet! Ezeket teheti ellene

Betegségek
2023. december 17. 10:04
fejtetvesség

Ahhoz, hogy a visszafertőződést, a tetvek terjedését megakadályozzuk, nemcsak az érintettet kell „kezelni”!

A fejtetvesség (pediculosis) kezelésénél egyrészt természetesen az érintett fejéről kell kiirtani az apró élősködőket, másrészt azonban azokat is kezelni kell, akikkel gyakori, közvetlen kapcsolatban van. Emellett pedig a környezetünk parazitakontrolljáról is gondoskodni kell.

Miért gyakoribb a gyerekeknél?

Fontos tudni, hogy a fejtetvek csak az emberen élősködnek, csak a hajas fejbőrön telepszenek meg, a fejbőrön keresztül táplálkoznak a vérünkkel. „Gazda”, hordozó nélkül rövid időn belül elpusztulnak. Ugyanakkor egyik emberről nagyon könnyen átmásznak a másikra, ezért is fordulhat elő, hogy a fejtetvesség a kisgyerekek, óvodások, iskolások körében a leggyakoribb, hiszen a kicsik játék, tanulás, olvasás, mesenézés, vagy akár alvás közben sokszor összedugják a fejüket.

Ne csak azt kezeljük tehát, akinél először felfedezték a tetveket, hanem a családtagokat, testvéreket is! Lehet, hogy máson még nem telepedtek meg az élősködők, de ha későn vesszük észre ezeket, könnyen újrafertőzhetjük a gyerekeket is.

A fejbőrről leeső élősködők csak rövid ideig maradnak életben, hiszen nem tudnak táplálkozni, azonban az ágyneműkről, párnákról, fésűkről vagy éppen sapkákról, sálakról könnyen új gazdára kerülhetnek. Nagyon fontos tehát a környezet alapos kitakarítása, fertőtlenítése!

Mit tehetünk ellene?

  • Az ágyneműket, törülközőket, és a fertőzöttel érintkező ruhadarabokat mossuk ki legalább 60 fokon, és ha van ilyen gépünk, tegyük a szárítógépbe!
  • A nem mosható ruhadarabokat, plüssjátékokat, textíliákat tegyük egy műanyag zsákba, zárjuk le és tegyük félre két hétre! Télen, ha kint hideg van, a szabadban is tárolhatjuk ezeket!
  • A fésűket, hajkeféket áztassuk nagyon meleg vízbe legalább 10-15 percre, vagy tegyük lezárt műanyag zsákban a fagyasztóba legalább 24 órára.
  • Alaposan porszívózzunk ki a lakásban, tisztítsuk vagy mossuk ki az autós ülések huzatát is!

Igyekezzünk megakadályozni azt is, hogy másokról újra a fejünkre kerüljenek a tetvek! A gyerekeket meg kell tanítani arra, hogy ne osszák meg másokkal a fésűjüket, hajkeféjüket, törülközőjüket, ne cserélgessék a sapkáikat, hajdíszeiket. A hosszú hajú kislányok haját mindig fogjuk össze, tűzzük fel.

Ezek a fejtetvesség tünetei

Legjellemzőbb tünet a fejbőr erőteljes viszketése, amit a tetű által a vérszívás során a fejbőrbe juttatott anyagok okoznak. Az erős viszketés gyakran intenzív vakarózást vált ki, ettől a fejbőr kisebesedhet – jellegzetesen elvakart képet mutathat –, súlyosabb esetben pedig a kisebesedett fejbőr bakteriális felülfertőződésével is számolni kell.

Többször ismétlődő fejtetvesség esetén a fejtetű által a vérszívás során kiválasztott, majd a fejbőrbe kerülve irritációt okozó anyagokra akár fokozott túlérzékenység, allergia is kialakulhat.

A hajszálak tövébe rakott szürkés peték (serkék) szabad szemmel is jól láthatók fekete vagy barna haj esetén. Eltávolításuk nehéz, mivel a peték egy cementszerű anyaggal kötődnek a hajszálhoz. Az eredményes művelethez speciális, sűrű fogazású, ecetes vízbe mártogatott fésűt (ún. tetűfésűt) kell használni.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mitől viszket a fejbőröm, és mit tehetek ellene? Ennyi minden okozhatja



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fejtetű # tetvesség # élősködők # fejtetű ellen # fejtetvesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés