Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Trombózis, tüdőembólia covid után: meddig alakulhatnak ki nagyobb eséllyel vérrögök?

Betegségek
2022. november 26. 17:04
trombózis, vérrgög, véralvadásgátló, stroke, mélyvénás

Kutatók szerint még az enyhe koronavírus-fertőzés után is magasabb a tüdőembólia, valamint a trombózis kialakulásának kockázata.

Az új eredmények arra utalnak, hogy a koronavírus független kockázati tényezője a mélyvénás trombózisnak, a tüdőembóliának és a vérzéseknek, ezért a fertőzés után fontos, különösen a magas kockázatú betegek esetében a vérrögök kialakulásának megelőzése. Az eredmények ezen kívül alátámasztják a Covid-19 elleni védőoltás fontosságát.

Korábban több tanulmány is rávilágított arra, hogy nagyobb eséllyel alakulnak vérrögök és vérzések a koronavírus-fertőzés után. Azt viszont nem lehetett tudni, hogy ez a hatás mennyi ideig tart. Hogy ezt kiderítsék, a kutatók több mint 1 millió olyan svédországi embert hasonlítottak össze, akiknek a Covid-19 tesztje 2020. február 1. és 2021. május 25. között pozitív lett, valamint egy több mint 4 millió emberből álló kontrollcsoportot, akiknek a covid tesztje negatív volt.

A kontrollcsoporttal összehasonlítva a koronavírusos betegeknél a fertőzést követő 3 hónapban jelentősen nagyobb volt a mélyvénás trombózis (vérrög a lábban), 6 hónapig a tüdőembólia (vérrög a tüdőben) és 2 hónapig a belső vérzés kockázata.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a koronavírusos betegeknél ötször magasabb volt a trombózis kockázata, 33-szor nagyobb a tüdőembólia kockázata; és közel kétszeresére nőtt a belső vérzés kockázata a fertőzést követő 30 napban.

A vérrögök és a vérzések kockázata a következő betegeknél volt a legmagasabb:

  • akiknél a Covid-19 súlyosabb lefolyású volt
  • krónikus betegek
  • akik inkább az első hullámban, mint a második és harmadik hullámban fertőződtek meg.

A kutatók szerint ez azzal magyarázható, hogy az első hullám után az idősebb betegek nagy része felvette a koronavírus elleni oltást. A tanulmány szerint még az enyhe covidos betegeknél is megnőtt a trombózis és a tüdőembólia kockázata. Az enyhe koronavírusos pácienseknél a kontrollcsoporthoz képest nem találtak megnövekedett belső vérzésveszélyt, addig a súlyosabb lefolyású covidos betegeknél igen.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Webmd
# koronavírus # covid # tüdőembolia # trombózis

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés