Ezeket látta már?

Vakcinák, oltások hatékonysága: melyik, meddig véd? Itt megnézheti

Betegségek
2021. június 09. 07:55
koronavírus, vakcina, covid, oltás, orosz, kínai, moderna, pfizer

Melyik védőoltás, mennyire hatásos? Összeszedtük egy táblázatba a Pfizer, a Moderna, a Szputnyik, a Sinopharm, az AstraZeneca és a Janssen vakcinák hatékonysági adatait.

AstraZeneca hatékonysága új néven Vaxzevria®

Az 1. oltás után

Már az első adag AstraZeneca felvétele is védelmet nyújt, és a védelem elsősorban a Covid-19 súlyos lefolyású formájával szemben jelentős. Az első adag felvétele után 4 héttel 60-75 %-os a védettség a Covid-19-ben való megbetegedéssel szemben. Továbbá, 94 %-os hatékonyságú a védelem azzal szemben, hogy súlyos Covid-19 megbetegedés miatt kórházi kezelésre szoruljon az oltott személy.

A 2. oltás után

Az AstraZeneca vakcinája esetén a Covid-19 megbetegedés kivédésére vonatkozó hivatalos hatékonysági érték, két, egymás után 3-23 héttel bekövetkező oltást követően 62,6 %. Később (2021. március) ezt korrigálták, és USA-beli vizsgálatok alapján 76 %-os és 79 %-os hatékonyságokról számoltak be.

Érdemes 12 hetet várni a két oltás között!

Ha kivárják a két AstraZeneca vakcina-adag beadása között a 12 hetet, akkor jelentősen növelhető a vakcináció hatékonysága, és az a második oltás után 81 %-os lehet.

Johnson&Johnson vakcina hatékonysága

Az 1. és egyetlen oltás után

A Johnson&Johnson vagy Janssen koronavírus elleni védőoltásának a sajátossága az, hogy elegendő csak egyszer oltani vele.

Az első és egyetlen oltás után két héttel a mérsékelt/súlyos Covid-19-cel szembeni védelem hatékonysága 67 %-os, 4 hét elteltével pedig 66 %-os. Ezzel szemben a vakcina a Covid-19 súlyos/kritikus súlyosságú formáival szemben két hét elteltével 77 %-os, míg négy hét elteltével 85 %-os védelmet kínál.

Moderna vakcina hatékonysága

Az 1. oltás után

A vizsgálatok arra mutatnak rá, hogy már az első adag oltóanyag felvétele után 14 nappal elkezd kialakulni a védelem. Akiket még csak egyszer oltottak be Modernával, 64 %-os megbetegedéssel szembeni védelemmel számolhatnak.

A 2. oltás után

A 2. Moderna oltás, a második adag beadását követő 14. naptól 93,6 %-os védelmet ad a tünetes Covid-19 megbetegedéssel szemben. Az idősebbeknél (65 éves vagy idősebb) ugyanannyira hatékonynak bizonyul a Moderna vakcina, mint a fiatalabbaknál (65 év alattiaknál), vagyis a védelem 93,6 %-os.

Pfizer vakcina hatékonysága - Comirnaty®

Az 1. oltás után

Már az első Pfizer oltás felvételét követő 2 hét eltelte után kialakulóban van az immunvédelem, ami az USA járványügyi hatósága (CDC) szerint körülbelül 80 %-os hatékonyságú.

A 2. oltás után

A vakcina hatékonysága 16 év fölötti személyeknél – a Covid-19 megbetegedés kivédésére vonatkozóan - hivatalos adatok alapján 94,6 %. A 12-15 éves korosztálynál a Pfizer vakcina 100 %-os védelmet kínál a tünetes megbetegedéssel szemben. A 70 év fölötti korosztálynál a hatékonyság 92 %-nak adódik.

Sinopharm – „kínai” vakcina hatékonysága

Arra vonatkozóan nincs adat, hogy az első Sinopharm oltás felvétele után milyen mértékű védelem alakul ki a szervezetben a Covid-19 megbetegedéssel szemben. Klinikai vizsgálatokból az ismert, hogy a Sinopharm elölt vírusos vakcinájának a hatékonysága a második adag felvétele után 14 nappal 79 %.

Szputnyik V vakcina hatékonysága

1. oltás után

Az első adag Szputnyik V oltás a beadást követő 4. héttől 79,4 %-os hatékonyságú védelmet nyújt. Ezt azonban „nem várják ki”, hiszen – előírásszerűen – már 3 hét után következik a második oltás.

2. oltás után

A klinikai vizsgálati eredmények alapján a Szputnyik V 2. adagjának a felvétele után 3 héttel a vakcina hatékonysága 91,6 %-os.

A Szputnyik V védőoltás egyébként is magasnak bizonyult hatékonyságát későbbi, valós életből származó, ún. real-world adatok még tovább javították. 3,8 millió, Szputnyik V-vel kétszer vakcinált orosz lakos körében az oltóanyagnak köszönhetően 97,6 %-os Covid-19 megbetegedéssel szembeni védelem valósult meg. Ilyen módon, a real-world adatot tekintve, a Szputnyik V hatékonysága a legmagasabb a Covid-19 elleni vakcinák között.

VakcinaCovid-19 megbetegedéssel szembeni védelem hatékonysága a teljes oltási sort követően 2-3 héttel
(Johnson&Johnson kivételével 2 oltásból áll)
Utólagos vizsgálati eredmények,
real-world hatékonysági adatok
AstraZeneca62,6 %USA-beli adatok: 76-79 %
A két oltás közti időtartam 12 hétre „kitolásával” 81 %.
Johnson&Johnson67 %
Moderna93,6 %
Pfizer94,6 %12-15 éveseknél 100 %
70 év fölöttieknél 92 %
Sinopharm „kínai”79 %
Szputnyik V91,6 %Oroszországi real-world adatok alapján 97,6 %

Dr. Budai Marianna PhD., szakgyógyszerész

Olvassa el ezt is!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Sinopharm # pfizer # szputnyik # Moderna # vakcina hatékonysága # oltás # vakcina

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés