Ezeket látta már?

Figyelem! Rákkeltő hatású samponok és kozmetikumok

Betegségek
2010. augusztus 25. 13:24
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Lehetséges, hogy a samponok önmagukban veszélytelenek, de a legújabb kutatások szerint olyan potenciálisan karcinogén anyagok kialakulásához járulhatnak hozzá, amelyek komoly egészségkárosodást okozhatnak.

A legújabb kutatások tanulsága szerint a szennyvíztisztításra használt anyagok és a mindennapi kozmetikumok interakciójából karcinogén anyagok alakulhatnak ki. Ezek az anyagok, a nitrózaminok végül az ivóvízbe kerülve komoly egészségkárosodást okozhatnak.

kozmetikum-d00000BE17f41a1b09056

Forrás: Medipress


Számos nitrózamin, köztük az NDMA nevű kémiai anyag is bizonyíthatóan rákkeltő hatású. A nitrozaminok kis mennyiségben jönnek létre a szennyvíz tisztítására alkalmazott klóramin hatására. A klór és az ammónia kombinációjából létrejövő anyagot egyre szélesebb körben alkalmazzák ivóvíz előállítására, különösen azóta, amióta a közegészségügyi hatóságok aggodalmukat fejezték ki a klór alkalmazása során létrejövő káros anyagok miatt.

A mostani kutatások alapján azonban valószínűbb, hogy a klóramin legalább olyan káros, sőt, még károsabb is, mint a klór. A nitrózaminok a finomított hústermékekben és a dohányfüstben is megtalálhatók, de az ivóvízben lévő jelenlétük meglepte a kutatókat.

William Mitch, a Yale Egyetem kémikus mérnöke és kollegái a nitrózaminok előfordulását kutatták a mindennapi környezetünkben. Bár a kutatások szerint a víztisztítás során az NDMA-hoz szükséges anyagok nagy részét megszűrik, mégis olyan nagy mennyiségben használják fel ezeket az anyagokat, hogy egy részük bejut az ivóvízbe.

Bár a most vizsgált mindennapi kozmetikai termékek (samponok, tisztítószerek) közül csak néhányból képződnek az egészségre is káros nitrózaminok, a veszély mégis jelentős. "További kutatások szükségesek a nitrózaminok egészségkárosító hatásainak felmérésére, mert sajnos a mostani tudományos eredmények meglehetősen ellentmondásosak. Ami biztos, hogy rengeteg kémiai anyag kerül a szervezetünkbe akarva-akaratlanul, és ezek egy része veszélyes lehet az egészségünkre" - írják a kutatók.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# általános egészségügyi téma # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés