Ezeket látta már?

Ezt sokan nem tudják a fogmosásról

Betegségek
2017. szeptember 03. 09:44
Módosítva: 2017. szeptember 03. 12:17
fogmosas_1

Ön tudja, mikor kellene fogat mosni, s hogy honnan kell elindítani a fogmosást?

A fogszuvasodás az egyik leggyakoribb, kisgyermekeket érintő egészségügyi probléma, ezért nagyon fontos, hogy minél hamarabb elsajátítsuk és gyerekeinkkel is megismertessük a szájápolás helyes rutinját.

Az iskolakezdés előtt állók már elég nagyok ahhoz, hogy önállóan gondoskodjanak a reggeli és esti fogmosásról, de a legjobb, ha Dr. Reichard Éva és Dr. Papócs Ágnes, a Czeizel Intézet gyermekfogorvosainak tanácsait követve a helyes technikát adjuk át gyermekeinknek.

Naponta többször, étkezés után mossanak fogat a kicsik is

Naponta többször, étkezés után mossanak fogat a kicsik is

Forrás: EgészségKalauz


Milyen fogkrémet válasszunk?

A picik számára válasszunk alacsony fluorid tartalmú gyerekfogkrémet. Ezek a készítmények lenyelés esetén sem jelentenek veszélyt és a kis mennyiségű fluorid kifejezetten segíti a fogzománc képződését. Reggel és este borsónyi mennyiséget tegyünk a fogkeféjükre. A színes és gyümölcsös ízesítésű krémekkel élvezetesebbé tehetjük a fogmosást, így könnyebben építhető be a napi rutinba.

Milyen az ideális fogkefe?

Léteznek kifejezetten a kicsik igényeire kialakított gyermekfogkefék. A kis méretű fejek és a puha, lekerekített végű sörték kímélik az érzékeny fogakat és fogínyt. Választásnál kövessük a fogkefék csomagolásán megadott ajánlott életkort. Normál, felnőtt fogkefére csak a teljes fogazat kicserélődése után váltsunk át – ez általában 13-14 éves korban történik meg. Két-három havonta cseréljük le a fogkefét.

Ugye tudja, hogy a cukros italok ellenségei a fogaknak. Olvasson tobább!

Milyen az alapos fogmosás?

A fogmosás mindig étkezés után történjen, megfelelő hossza pedig legalább 2-3 perc. Ha a gyermek hamarabb megunja a folyamatot, például bevezethetünk egy hasonló hosszúságú dalt, amit együtt énekelhetünk szájápolás közben.

A fogmosást kezdjük hátul: tapintsuk ki a leghátsó fogat, és onnan haladjunk előre. A külső felszínt körkörös mozdulatokkal tisztítsuk meg, a fogak belső felszínét pedig az ínyre függőlegesen helyezett fogkefe söprögető mozdulatával. A rágófelszínről apró, sikáló mozdulatokkal távolítsuk el a lepedéket. Használat után alaposan öblítsük le és szárítsuk meg a fogkefét, nehogy a baktériumok és ételmaradékok megtapadjanak rajta.

Ha a lelkiismeretes tisztítás ellenére is szuvas fogat észlelünk, mindenképpen forduljunk szakemberhez – javasolják a Czeizel Intézet gyermekfogorvosai.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Fogászat # fogszuvasodás # szájhigiénia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés