Ezeket látta már?

Indokolatlan fogyás: ilyenkor jelezhet cukorbetegséget

Betegségek
2024. május 24. 19:04
fogyás, cukorbetegség, vékony, felnőtt, diabétesz

Tévedés azt hinni, hogy a cukorbetegség csak hízással járhat!

Dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa felhívja arra a figyelmet, hogy olykor a sovány testalkatúak körében is előfordulhat cukorbetegség. Éppen ezért, ha valaki súlyfelesleg nélkül diabéteszre jellemző tüneteket tapasztal, mindenképp ellenőriztesse vércukor értékeit!

Vércukor, inzulin és zsírréteg- mi az összefüggés?

A 2-es típusú cukorbetegség szorosan összefügg a helytelen életmóddal. A túlsúly kiváltó oka és következménye is lehet a betegségnek. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a diabetes esetén gyakran ún. falási rohamok törnek rá a betegre (ami főleg szénhidrát/cukoréhségben nyilvánul meg). Ezen cukorbetegség hátterében inzulin rezisztencia húzódik, azaz az állandó túlkínálat miatt a sejtek már nem olyan érzékenyek az inzulin hatásra, ezért kompenzálásként a hasnyálmirigy még több inzulint termel.

A magas inzulinszint következtében a vércukor gyakran leesik, ami éhségrohamokban nyilvánul meg. Ilyenkor a legtöbben gyorsan felszívódó szénhidrátokhoz nyúlnak, ami gyorsan megemeli a vércukorszintet, s vele együtt az inzulin szintet is. Az inzulinról azonban tudjuk, hogy egy raktározó hormon, ami a felesleges szénhidrátot zsír formájában raktározza.

Emiatt fordul gyakran elő, hogy az inzulint használó cukorbetegek a terápia megkezdését követően súlygyarapodást tapasztalnak. Hiszen ez egy olyan hormon, mely segíti a zsírtartalékok képződését, sőt, hozzájárul ahhoz, hogy a zsír a raktárakban is maradjon (ezért nehéz lefogyniuk az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek).

Lehet vékony egy cukorbeteg?

Vékonyabb testalkatú emberek körében is diagnosztizálhatnak cukorbetegséget. Az 1-es típusú diabetes esetén ez tulajdonképpen köztudott. Ilyenkor azonban nem az inzulin rezisztencia áll a háttérben, hanem éppen az inzulin hiány. Ugyanis, ilyenkor inzulin hiányában nem tud kellően beépülni a glükóz a sejtekbe. Ez súlyvesztéssel járhat, mivel a hiányzó energiát megpróbálja a szervezet a zsír és az izmok elégetéséből nyerni.

A 2-es típusú cukorbetegség esetén a betegség kialakulásakor szintén gyakori jelenség az átmeneti testsúlyveszteség. Így tehát, ha nem változtatott az étkezési szokásain és a fizikai aktivitásán, mégis veszít a súlyából, akkor érdemes cukorbetegségre is gyanakodni.

A diabétesznek van egy olyan típusa, mely az 1-es típushoz hasonlóan autoimmun betegség és az inzulintermelés fokozatos csökkenésével jár. Ez az úgynevezett LADA típus, és mint azt a neve is mutatja (LADA-Latent autoimmune diabetes in adults) rendszerint felnőtt korban kerül diagnosztizálásra - mondja dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el, ha cukorbetegségre gyanakszik

Először érdemes ellenőriztetni OGTT vizsgálattal a vércukor szintjét (éhomi, 60 és 120 perces értékeket is). A glükóz mellett célszerű az inzulin mennyiségét is megvizsgáltatni, hiszen ha cukorbetegség nem is áll fenn, prediabetes, inzulinrezisztencia attól még jelen lehet. Amennyiben az eredmények igazolják a diabéteszt, érdemes utánajárni annak, hogy LADA típus okozza-e a rossz értékeket. Az állapotra az alacsonyabb C-peptid szint és a GAD antitestek jelenléte hívja fel a figyelmet.

Milyen tünetek esetén gyanakodjon cukorbetegségre?

  • fáradtság
  • nehezen gyógyuló sebek
  • gyakori fertőzések
  • fokozott szomjúság/gyakori vizelés
  • száraz, hámló bőr
  • falási rohamok
  • változások a testsúlyban

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez lehet az oka annak, hogy egyre rosszabb a vércukor szintje gyógyszer ellenére is



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# soványság # fogyás # Cukorbetegség # diabétesz # inzulin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés