Ezeket látta már?

Fontos a probiotikum!

Betegségek
2011. szeptember 06. 11:01
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ugye szedjek probiotikumot is? Manapság már szinte mindenki hallott a probiotikumokról, de tudjuk is, hogy mire jó pontosan? Dr. Torzsa Péter foglalkozás-egészségügyi szakorvos segített eloszlatni a félreértéseket.

Közeledik az ősz, vége a nyaralási szezonnak, gyermekeink visszakerülnek az óvodába, iskolába mi pedig a munkahelyünkre. Ilyenkor jobban ki vagyunk téve a különböző fertőzéseknek. Ezek elkerülésében nagy segítségünkre lehetnek a vitaminok és a probiotikumok. Dr. Torzsa Péter foglalkozás-egészségügyi szakorvos beszélt a probiotikumok fontosságáról.

bel280x200-d000007547922ef002c91

Forrás: Medipress


A gyermekek szinte rögtön elkapnak valamilyen betegséget a közösségben, mi pedig mehetünk szabadságra. Ennek oka, lehet hogy a gyermek szervezete nincs is felkészülve erre a hatásra. Ezért tanácsolja Torzsa doktor, hogy készítsék fel a szülők a gyerekeiket erre az alkalomra. A nyáron vitamindúsan kell étkezni, zöldséggel, gyümölccsel. Nagyon fontos - amit el szoktak felejteni - az alvás. Egy kialvatlan fáradt gyermek sokkal fogékonyabb a fertőzésekre.

Torzsa doktor egy találós kérdéssel folytatta magyarázatát, amit gyakran a szülőknek is feltesz: "Mi az a legfontosabb védelmi szervünk, aminek ha felborul az egyensúlya, könnyebben kialakulhat fertőzés?" A jó választ a Reggeli műsorvezetője Barabás Éva adta meg: "Szerintem a gyomrunk..." - vagyis a bélflóra.

A bélrendszerünk 70%-át teszi ki a védekező rendszerünknek, és ha itt nincs egyensúly könnyen kialakulhat fertőzés. A probiotikumok pedig, pont itt hatnak, ezért is fontos ezeket a készítményeket beépíteni a mindennapok étkezéseibe. A joghurt például segít, de sajnos, ha felborul a bélrendszer egyensúlya ezek sem tudnak már segíteni, inkább megelőzésre szolgálnak. "Ekkor jönnek szóba a probiotikumok, amik abban segítenek, hogy pótolják a jótékony baktériumokat." - magyarázza Torzsa doktor - "A védekező képességünket is segíti."

Kísérletek kimutatták, hogy azok a gyermekek, akik - bár egészségesek voltak - kaptak probiotikumot ritkábban kaptak felső légúti megbetegedéseket, sőt az esetleges betegség időtartama csökkent.

Akkor is segítenek a probiotikumok, ha már betegek vagyunk. Emellett fontos a C-vitamin, valamint az hogy orvoshoz forduljunk, ha lázas megbetegedésben szenvedünk. Bakteriális fertőzésben szenvedünk és antibiotikumot kell szednünk érdemes probiotikumot szedni. Erre azért van szükség, mert az antibiotikumok gyakran hasmenést okoznak, felborítják a bélflórát.

Torzsa doktor maga is meglepődött, mert a fiatalabb generáció, ha antibiotikumot kap, már úgy megy a rendelőbe, hogy "ugye probiotikumot szedjünk mellé?"

A különböző probiotikumok eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, így nem fejtenek ki azonos hatást. Eltérnek például abban, hogy túlélik-e a gyomorsav és az emésztőenzimek támadását, vagy mennyire képesek az immunrendszert kedvezően befolyásolni, illetve termelnek-e vitaminokat.

Egy készítmény nem attól hatékony, hogy hány fajta probiotikumot tartalmaz, hanem attól, hogy a készítmény a pozitív hatást képes-e kiváltani az emberi szervezetben. Ez utóbbi pedig a probiotikus baktérium tulajdonságaitól függ. Ugyanis a probiotikumok alkalmazása esetén nem egyszerű baktérium pótlásról, hanem a szervezet egészséges működésének elősegítéséről van szó.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# bélbetegség # gyomorbetegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés