Ezeket látta már?

Urbánus életmóddal - a tbc és a lepra ellen

Betegségek
2010. szeptember 28. 11:09
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egy új brit kutatás tanúsága szerint a tbc- és leprafertőzés valószínűségét csökkentő génvariáció sokkal gyakoribb az olyan népesség körében, amely hosszú ideje urbánus településeken él.

Az ókori városok a rossz higiénés viszonyok és a magas népességsűrűség miatt ideális "terepet" biztosítottak a kórokozók terjedésének, a járványoknak. A természetes kiválasztódásnak köszönhetően az olyan népesség körében, amely régóta városias településeken élt, az emberek szervezete ellenállóvá válhatott bizonyos betegségekkel szemben. Mindazonáltal erre az immunitásra kínkeservesen lehetett szert tenni, különösen a prehistorikus időkben - olvasható a ScienceDaily (http://www.sciencedaily.com) tudományos hírportálon.

tbc-280x200-d00000424f555339c5e71

Forrás: MTI


A University College London (UCL) és a Royal Holloway (Londoni Egyetem) kutatói, akik tanulmányukat az Evolution című szakfolyóiratban publikálták, 17 különböző népességtől gyűjtöttek DNS-mintát Európában, Ázsiában és Afrikában, hogy ellenőrizzék elméletüket.

A tudósok elemezték a régészeti leleteket és a történeti forrásokat, hogy azonosítsák e régiók legkorábbi településeit. A továbbiakban összevetették az immunitást biztosító génvariáció előfordulási gyakoriságát a települések történetével, és arra a következtetésre jutottak, hogy a kórokozókkal lezajlott korábbi "találkozások" játszottak közre a betegségekkel szembeni ellenálló képesség kifejlődéséhez. A génvariáció idővel elterjedt az adott népesség körében, az utódok megörökölték felmenőiktől.

"A vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy e génvariánssal majdnem mindenki rendelkezik a Közel-Kelettől Indiáig terjedő térségben, valamint Európa bizonyos részein, ahol az első városokat évezredekkel ezelőtt alapították" - hangsúlyozta Mark Thomas, a UCL genetika-rofesszora, hozzátéve, hogy a népesség sűrűsége sok szempontból fontos szerepet játszott az emberi faj alakításában.

Ian Barnes,a Royal Holloway evolúciós biológusa azt emelte ki, hogy a kutatás érzékletesen ábrázolja, miként működik a természetes kiválasztódás. "A kutatás evolúciónk legújabb aspektusát szemlélteti, amikor a városok váltak a kiválasztódás eszközévé. A vizsgálat megmagyarázhatja a betegségekkel szembeni ellenállásban mutatkozó különbségeket, amelyek különböző térségek lakossága között tapasztalunk" - magyarázta.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# bakteriális fertőzés # fertőző betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés