Ezeket látta már?

Megőrizhető a memória és a szellemi frissesség idős korban?

Betegségek
2011. szeptember 23. 11:58
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az öregedés folyamatával a memória és az új dolgok megértésének és elsajátításának képessége "már nem olyan, mint régen". A fájó, merev ízületekhez hasonlóan, ez is az idő múlásának könyörtelen jelzője.

A demencia, vagy szellemi leépülés azonban egészen más, a gondolkodás több területére is negatív hatással van, általában visszafordíthatatlan, és egyre romló állapot.

oregtorna-d000009F172a2ed9189a1

Forrás: Napidoktor


A demencia meghatározása: a memória és a kognitív funkciók olyan mértékű romlása, amely megnehezíti, vagy ellehetetleníti a mindennapi feladatok ellátását és a döntéshozatalt. Az állapot hátterében az esetek nagy százalékában az áll.

Sajnos mai ismereteink szerint az Alheimer-kór nem megelőzhető. A táplálékkiegészítők, gyógynövény készítmények, az egészséges étrend, a társadalmi gazdasági környezet és az Alzheimer-kór viszonyát vizsgálva egyiknél sem sikerült kimutatni, hogy csökkentené a betegség kialakulásának esélyét.

Jó hír: a szellemi leépülés lassítható!

A szellemi frissesség megőrzése, az időskori leépülés lassítására tehát jobbak az esélyek, mint az Alzheimer-kór kezelésére. Ez esetben sem valamilyen táplálékkiegészítő, speciális diéta, esetleg a gyógyszeres kezelés lehet a megoldás kulcsa, hanem a testmozgás és a szellemi kihívások keresése.

Mi okozza a különbséget? Egyrészről az Alzheimer-kórban szenvedőknél, mire a betegség diagnosztizálásra kerül, az állapot már igen előrehaladott, és az agykárosodás olyan jelentős, hogy bármilyen beavatkozás hatékonysága csekély.

Néhány vizsgálat pedig a depressziót hozta összefüggésbe az enyhe kognitív hanyatlással. A depresszió sikeres kezelése - ha az Alzheimer-kórt nem is gyógyítja - a beteg gondolkodásának javulását is eredményezheti.

A gyors gondolkodás megőrzésének kulcsa: az egészség megtartása

Szellemünk akkor maradhat egészséges, ha a testünk is az. A magas vérnyomás és vérzsír-értékek, a cukorbetegség, a túlsúly, a dohányzás és a mozgásszegény életmód, mind hozzájárulnak a kognitív funkciók romlásához. Ha lépéseket teszünk az egészségesebb életforma felé, az a szellemi frissesség megőrzéséhez is nagyban hozzájárul.

Szokjunk le a dohányzásról. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet kimutatásai szerint a dohányzók körében 41%-kal magasabb a kognitív zavarokat mutatók száma, mint azoknál, akik már leszoktak, vagy egyáltalán nem dohányoztak.

Tornáztassuk meg az agyunkat. Az elme fitten tartására kiválóan alkalmas a társasjáték, a keresztrejtvény és egyéb fejtörők, az olvasás, a zenélés, de tanulhatunk új dolgokat is. Ezen tevékenységek segítségével úgy tűnik megtarthatók az idegsejtek közötti kapcsolatok, ami a szellemi frissesség megőrzésének kulcsa.

Tornáztassuk meg a testünket. Az idegsejtek oxigénigénye óriási. Azoknál, akik fizikailag aktívak, csökken a szellemi leépülés kockázata, és tovább maradnak frissek.

Pihenjünk. A túl kevés alvás hatással lehet a memóriára. A minimális alvásszükséglet napi 6 óra, de amerikai kutatók főiskolásokat vizsgálva azt találták, hogy akik 8 órát pihentek, jobbnak bizonyultak az új ismeretek elsajátításában. (Idősebb korban csökken az alvásigény).

Ügyeljünk a súlyunkra. A normális értékek között tartott testsúly csökkenti az olyan betegségek kockázatát - cukorbetegség, magas vérnyomás, stroke – melyek kisebb – nagyobb mértékben agyunkra is hatással lehetnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Alzheimer-kór # demencia # diagnózis # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés