Izgalmas kérdés: a kisgyermekkori agresszió a bélbaktériumokon múlik?
Egy új kutatás szerint a babák bélrendszerének flórája, a mikrobióma viselkedésüket befolyásolhatja. A kutatók találtak bizonyos összefüggéseket a bélben fellelhető baktériumok és a kisgyermekek temperamentuma között, ez mindkét nemben igazolódott. A főcsapás iránya nem annyira a viselkedés, hanem a krónikus betegségekkel való kapcsolatok tisztázása mint a gyermekkori elhízás, allergia, asztma és bélbetegségek.
Ha kisbabája legközelebb sírós, üvöltős, vagy agresszív hangulatba kerül, hibáztassa nyugodtan a baba bélrendszerét, baktériumait...
Forrás: sciencedaily.com
Az Ohio State University kutatói 18-27 hónapos kicsinyek bélrendszerének baktériumflóráját vizsgálták, és azt találták, hogy egyes baktériumfajok elszaporodása hatással lehet a babák viselkedésére, főként kisfiúknál volt ez jellemző. Fel kell térképezni minden esetben a szülés körülményeit (hüvelyi szülés vagy császármetszés) a szoptatást, a baba hozzátáplálását. Mindezek ismeretében lehet jó képet alkotni a baba bélrendszerének állapotáról.
"Alapvetően igazolt, hogy a bélbaktériumok és a stresszhormonok kölcsöhatásban állnak egymással, ami krónikus betegségek esetén igen jellemző" – említi Dr. Lisa Christian, az ohioi egyetem viselkedéskutatója. "A babák temperamentuma jól mintázza hogyan reagálunk a stresszre. Ha ezt egyesítjük a bél mikrobiómájának elemzésével, pontosabb képet kaphatunk a krónikus betegségekről, és módunkban állhat azokat megelőzni."
A vizsgálatban meglepően kevéssé ismert baktériumtörzsek is előkerültek a 77 kislány és kisfiú bélbaktériumainak elemzésekor, amelyek befolyásolták pl. a viselkedést, a magatartást, az érdeklődést, szociabilitást, impulzivitást. (Néhány törzs, a sok közül pl. Rikenellaceae, Ruminococcaceae, Dialister, Parabacteroides)
A kutatók szerint valódi párbeszéd van az agy és a bél baktériumai között, azt nem lehet tudni jelenleg, hogy melyik fél kezdeményezi a párbeszédet. A nyíltabb kisgyermekek esetén talán kevesebb a bélrendszert érintő stresszhormon, mint a visszahúzódóaknál. Az is lehet, hogy a baktériumok "csendesítik le" a stresszhormonok működését, amikor a gyermek valami új dologgal szembesül...
A gyomor-bélrendszer mintegy 4-500 féle baktériumot tartalmaz (összesen milliárdos nagyságrendben). A DNS-módszerek fejlődése révén azonosíthatóak a széklet baktériumai, így jóval pontosabb kép nyerhető a mikrobiómáról.
Lány- és fiúbabák mikrobiómája között nem találtak lényeges eltéréseket. Számos területen azonban igen fontos eltérések adódhatnak, ahogy a cikk elején már említettük. A kicsinyek bél-mikrobiómája, a mikroflóra kb. 2 éves korra állandósul. A szülést követően drámai változások történnek, a hüvelyi szülés és a szoptatás alapjaiban határozza meg a bélflóra összetevőit, állapotát. A császármetszéssel született babák bélflórája ezért is más összetételű, mint a természetes úton születetteké.
"Ebben a vizsgálatban" – említik a kutatók – "a babák temperamentuma és a bél mikrobióma állapota közötti összefüggés nem állt kapcsolatban táplálásuk mikéntjével. Részletesebb elemzés erre is rávilágíthatott volna."
A kutatók úgy vélik, hogy egyelőre egyetlen szülő se próbálja meg kisgyermekének táplálását jelentősen megváltoztatni. Mindannyian mások vagyunk, és mégis igen sok közöttünk az egészséges – bár bél mikrobiómánk is más és más, minden egyednél.
A további kutatások iránya már látható, pl. tanulmányozzák (egyébként is) elhízott mamák babáinak bél mikrobióma-állapotát szemben a normál testsúlyú anyák kisbabáival. Számos meglepetés érhet minket, érdekes tények kerülhetnek napvilágra...
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150527091438.htm
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!