Ezeket látta már?

Védje gyermekét a járványos agyhártyagyulladás ellen!

Betegségek
2018. december 20. 13:44
kerülje el az agyhártyagyulladás komolyabb szövédményeit

A fertőző agyhártyagyulladást okozó meningococcus baktériumok B és C típusa ellen egyaránt fontos a védekezés: Európában évek óta ez a kettő okozza a megbetegedések döntő többségét

Az agyhártyagyulladás leggyakrabban a téli-kora tavaszi hónapokban fordul elő

Elsősorban a csecsemőket veszélyezteti, de a súlyos betegség a kisgyermekeket, valamint a serdülőket és fiatal felnőtteket is érintheti. Hazai járványügyi adatok szerint a betegségben hatból egy betegmeghal életminőségét hosszú távon, akár teljes életen át befolyásolják.

Európában a legtöbb meningococcus megbetegedést a baktérium öt legismertebb – védőoltással megelőzhető – változatából a B és a C típus okozza. Magyarországon az elmúlt évtizedben évente átlagosan 43 meningococcus okozta esetet jelentettek, és az epidemiológiai évek túlnyomó többségében a B típus előfordulása dominált.

A 2016 végén megnövekedett kereslet miatt korábban hiánycikknek számító, csecsemőkortól adható meningococcus B elleni vakcina nyár óta ismét folyamatosan elérhető a hazai patikákban – tette hozzá.

Kiket veszélyeztet leginkább az agyhártyagyulladás?

Az életkori alkalmazhatóságot figyelembe véve, a csecsemők és kisgyermekek meningococcus B elleni oltására kizárólag a Bexsero védőoltásalkalmazható.

A hazai megbetegedések közel háromnegyedét okozó B típusú baktérium elleni védekezést is korán, 2-3 hónapos korban javasolt megkezdeni.

Dr. Póta György hangsúlyozta: „Az egy évnél fiatalabb csecsemők vannak a leginkább kitéve ennek a betegségnek. Az első hónapokban az anyai ellenanyagok védelmező hatása lecsökken, az immunrendszer pedig még éretlen, ezért a csecsemők védtelenekké válnak a fertőzéssel szemben. Egy ilyen kiszámíthatatlan, gyors lefolyású betegség ellen csak a védettség időben – 2-3 hónapos korban elkezdett – kialakítása jelenthet hatékony eszközt.”

Ugyancsak veszélyeztetett csoportot alkotnak az 1–5 év közötti kisgyermekek – körükben a második leggyakoribb a meningococcus-megbetegedések előfordulása–, ezért megfontolásra ajánlott, hogy ők is megkapják a védőoltást.

A fertőződés kockázata serdülőkorban kissé ismét emelkedik. A baktérium cseppfertőzéssel, szoros kontaktus útján terjed, közvetlen érintkezés (pl., köhögés, tüsszentés). A betegek a tünetek megjelenése előtti 7. napot követően az antibiotikumkezelés megkezdésétől számított 24 óráig fertőzőképesek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# agyhártyagyulladás # gyulladás # fertőzés # védőoltás # beteg # vírus # vírusos megbetegedés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés