Ezeket látta már?

Jobb és bal - szó szerint!

Betegségek
2011. április 22. 09:02
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Jobb és bal - szó szerint? Fent: boldog, kiegyensúlyozott optimista. Lent: pont az ellentéte. Jobb: becsületes, megbízható. Bal: nem annyira. Legalábbis a nyelvünk és a kultúránk ezt közvetíti számunkra.

"Gyakran használunk a térhez kapcsolódó metaforákat, hogy megjelenítsük az elvont dolgokat." – magyarázta David Casasanto pszichológus. Mégsem gondolja mindenki, hogy feltétlenül a jobb a jobb. Casasanto szerint a legtöbb ember azzal az oldallal párosítja a pozitív érzéseket, amely ismerősebb számára. A jobbkezesek a jobb oldalt részesítik előnyben, a balkezesek fordítva, a nyelvhasználatban azonban ők is alkalmazkodnak a többségi normákhoz.

noiarc-d00000C1D049b59f3789f

Forrás: Medipress


Casasanto, aki az Új Társadalomkutató Intézet munkatársa, a Pennsylvaniai Egyetem tanárával, Evangelia G. Chrysikouval vállalkozott arra, hogy megfejtse ezt a jelenséget. Vajon a mozgás közben szerzett tapasztalatok alakítják ki a preferenciáinkat, vagy mindez már az agyunkba van programozva? Egyáltalán mennyire erősek ezek a preferenciák? Meglepő eredményeiket a Psychological Science című lapban publikálták.

Az első kérdés megválaszolásához 13 olyan jobbkezes embert vizsgáltak meg, akiknek valamilyen agyi sérülés következtében legyengült vagy lebénult az egyik oldaluk. Közülük öten maradhattak jobbkezesek, a többieknek át kellett szokniuk a bal kezük használatára. A kísérlethez egy rövid rajzfilmet mutattak nekik, amelynek a hőse két üres doboz előtt állva elmondta, hogy szereti a zebrákat, de nem kedveli a pandákat, és arra kérte a nézőket, döntsék el, melyik dobozba melyik állat kerüljön. A jobbkezesként maradt alanyok mindegyike a jobboldali dobozba helyezte volna a szeretett állatot, a balkezessé átszokottak közül azonban csak egy döntött így.

Lehet ezt az eredményt idegrendszeri változásokkal magyarázni? A kérdés eldöntéséhez 53 egészséges jobbkezest figyeltek meg. Közülük 26-ot kértek arra, hogy viseljen a bal kezén egy síkesztyűt, 27-et pedig arra, hogy a jobb kezén tegye ugyanezt. A kesztyű párját ugyanarra a csuklójukra kötötték, hogy lógjon. Ezután azt a feladatot kapták, hogy egy kézzel vegyenek ki egy dobozból dominókat, és állítsák fel őket sorban egy asztalon. Ha eldőltek, szintén csak a használt kezükkel helyezhették vissza őket.

A feladat végén átkísérték őket egy másik szobába, ahol nekik is levetítették az agyi sérülteknek mutatott rajzfilmet. Azok, akik erre az alig negyed órára a bal kezük használatára kényszerültek, kétharmad arányban választották a bal oldali dobozt.

Hogy mindez mit jelent? "A legtöbb ember azt gondolja, hogy a döntései megalapozottak, és a nézőpontja szilárd. Néhány perc azonban elég ahhoz, hogy mindez megváltozzon." – vélekedik Casasanto.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # idegrendszeri betegség # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés