Ezeket látta már?

Kemenesi Gábor: nem érdemes a vírusfertőzésnek megfelelő vakcináltsági állapot nélkül nekifutni

Betegségek
2022. március 30. 09:10
koronavírus, harmadik dózis, vakcina, covid-19

A virológus szerint továbbra is fontos a harmadik oltás felvétele.

Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa írt a vakcinák és a Covid-19 hatásairól:

"Jelen körülmények között, tudományos szempontból a három dózis számít alap immunizációnak. Maga a pandémia, ahogy ezt mindenki megtapasztalhatta egy folyamatosan változó helyzet, ahol az ismeretek bővülésével és a helyzet alakulásával párhuzamosan kell alkalmazkodnunk. Tehát aki még nem tette, vegye fel a harmadik oltást.

A SARS-CoV-2 evolúciójának csúcsát jelenleg jelentő és dominánsan terjedő Omicron esetében (annak újabb variánsaival egyetemben) a három vakcina nyújt kellő védelmet. Számszerűsítve, követhetően, látványos ábrán: https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/...

A koronavírus evolúciója

A koronavírus változása egyelőre nem jelezhető előre kellő mértékben, így amikor arról hallunk, hogy Omicron-alapú vakcinát fejlesztenek vagy egyes országokban negyedik dózist javasolnak az idős korosztálynak és krónikus betegeknek, az a változó helyzet bármely eshetőségére való felkészülést jelenti. A pandémiának még lehetnek meglepetései, tapasztaltam, hogy a legtöbb ember számára a változó helyzetből fakadó bizonytalanságot a legnehezebb elfogadni. Ne féljünk ettől, minden eshetőségre megvan a tudományos alapokon nyugvó válasz. A nyári időszak hozhat enyhülést, ha szerencsések vagyunk és egyéb hatások (pl: új variáns megjelenése) ebbe nem szólnak bele.

A vírus változásai egyelőre nem jelezhetőek előre biztosan, egymástól független ágon (evolúciós leszármazás, hasonlóan a családfákhoz) jöttek létre az eddigi problémás variánsok. Azok a hajtóerők, amelyek továbbra is ránk hozhatják őket, továbbra is jelen vannak (mellékelt ábra, forrás: Twitter- @EricTopol):

- Immunkompromittált egyének, akikben egy hosszan tartó (ún. perzisztens) fertőzés során számos mutációt halmozhat fel a vírus

- Állatok melyek fogékonyak a vírusra és vissza is tudnak minket fertőzni

- A vírus változása, mutációk vagy a genomszakaszok összekeveredését jelentő rekombináció

- A kontrollálatlan terjedés, amely segít a fentiekre rátalálni és alapvetően is hajtóerőt képvisel a vírus változásaiban

Long COVID

A COVID-19 hosszútávú hatásaira egyre több adat érkezik, nem lehet elégszer elmondani, hogy nem érdemes a vírusfertőzésnek megfelelő vakcináltsági állapot nélkül nekifutni. A Long-COVID hatásait évekbe telik megérteni és feltárni, ám komoly felkiáltójelként szolgálhatnak az elmúlt hónapok publikációi is. Csak néhány szemelvény:

A vírus diabetogén, azaz a cukorbetegség bizonyos formáját idézheti elő a betegségen átesettek egy részében. Egy friss tanulmány szerint a fertőzésen átesettek körében magasabb volt a kettes típusú cukorbetegség megjelenése, ráadásul a kialakulás gyakorisága magasabb a betegség súlyosságának növekedésével. Mindezt egy éves távlatban vizsgálták.

(https://www.thelancet.com/.../PIIS2213-8587(22.../fulltext

https://www.thelancet.com/.../PIIS2213-8587(22.../fulltext )

A keringési rendszerre gyakorolt hatásáról is számos adatot ismerünk, ám a hosszútávú jelenségek csupán most kezdenek mérhetővé válni. A COVID-19 megbetegedésen átesettek körében a stroke megjelenése 52%-kal nőtt, a szívroham gyakorisága pedig 72%-kal. A tanulmány leginkább aggasztó része, hogy mindezt 65 év alatti, krónikus megbetegedéssel nem rendelkező egyének körében vizsgálták és állapították meg (https://www.nature.com/articles/d41586-022-00403-0).

Mit tehetünk tehát?

Akik felvették a jelen helyzetben leghatékonyabbnak számító három dózist és a járvány alakulásával párhuzamosan tudatosan viselkednek, mindent megtettek.

Kell-e a negyedik oltás?

Jelen pillanatban 3 tanulmány áll rendelkezésre a negyedik oltás hatásosságával kapcsolatban. Fontos leszögezni, hogy továbbra sincs kellő információ, hogy pontosan kinek, mikor és milyen körülmények közt lesz indokolt. Az eddigi adatok alapján a járványhelyzet függvényében elsősorban az idős korosztály és/vagy krónikus megbetegedéssel rendelkezők lehetnek a fő célcsoport.

Azt mindegyik tanulmány alátámasztja, hogy a maximális szintű protektív immunitás a harmadik dózis után alakul ki, a negyedik pedig ugyanezt a szintet képes visszaállítani. A vizsgálatok egészségügyi dolgozók és a 60 év feletti korosztály körében történtek. Eü dolgozók körében (itt az átlag populációhoz képest magasabb a vírusnak való kitettség), csupán mérsékelt javulást jelentett a tünetekkel járó megfertőződéssel szemben (https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2202542). 60 év felettiek körében a három dózishoz képest négyszeres növekedést mutatott a súlyos megbetegedés elleni védelmi szint (https://www.medrxiv.org/con.../10.1101/2022.02.01.22270232v1).

Szintén 60 év felett a halálozás viszonylatában, 40 napos megfigyelési tartományban 78% csökkenést jelentett a négy dózis a háromhoz képest (https://www.researchsquare.com/article/rs-1478439/v1).

A negyedik dózis biztonságosságát mindhárom tanulmány alátámasztotta."

https://www.nature.com/articles/d41586-022-00486-9

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# oltás # vakcina # koronavírus # covid

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés