Ezeket látta már?

Koleszterin - tudja meg, mikortól számít túl magasnak a szintje

Betegségek
2024. június 04. 15:04
koleszterin szint mikor magas HDL LDL

Azt mindenki tudja, hogy a magas koleszterinszint káros. De vajon azzal is tisztában van, hogy mikortól számít túl magasnak az érték?

A koleszterin a szervezetünk működéséhez nélkülözhetetlen, a lipidek közé tartozó vegyület. A koleszterin rendkívül fontos például bizonyos hormonok előállításához, de ahhoz is, hogy a sejtjeink megfelelően épüljenek fel. Bár a közkeletű vélekedés szerint a koleszterint a táplálékunkkal visszük be, valójában a koleszterin nagy részét a szervezetünk maga állítja elő a májban, és csak jóval kevesebb kerül a testünkbe kívülről, főként az állati eredetű táplálékokból.

Két típusa van a koleszterinnek

A vérzsírokat úgynevezett ultracentrifugálással választják szét, így válik szét a két típus: az alacsony sűrűségű, "rossz" LDL és a magas sűrűségű, "jó" HDL. Az előbbi magas szintje igen veszélyes, hiszen, ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, azt szervezet nem képes megfelelően lebontani, így plakkokat képezve lerakódik az artériák falában, megnövelve ezzel a szív-és érrendszeri betegségek fellépését.

Bővebben a jó és a rossz koleszterinről

A vérkeringésbe kerülő koleszterin nem szabadon "úszkál", hanem úgynevezett lipoproteinekhez kapcsolódik, melyek hatékonyan tudják a rendeltetési helyére szállítani. Létrejöhetnek olyan anyagok, melyek több koleszterint és kevesebb fehérjét, és olyanok is, melyek inkább több fehérjét és kevesebb koleszterint tartalmaznak. Tulajdonképpen (természetesen nagyon leegyszerűsítve) ez a fő különbség a jónak és a rossznak nevezett koleszterin között.

Az úgynevezett LDL (low density lipoprotein), vagyis a "rossz" koleszterin nagyobb arányban tartalmaz koleszterint. Ha túl sok termelődik belőle, a felesleg a véráramban maradhat, oxidálódhat, és megtapadhat, lerakódhat az érfalon. Ez a lerakódás az úgynevezett plakk, mely igen súlyos problémákhoz vezethet. Képzeljük el úgy, mintha egy rugalmas cső belső felületére egyre több és több ragacsos anyag kerülne: egy idő után a vérerek leszűkülhetnek, a véráramlás lassabbá és nehézkesebbé válik (sőt akár a plakk teljesen el is zárhatja a vér útját), az ér fala megkeményedik, elveszíti a rugalmasságát, sőt mikroszkopikus gyulladások alakulhatnak ki benne. Ezek a plakkok rendkívüli mértékben megnövelik a különböző szív- és érrendszeri problémák, az agyvérzés, a szívroham rizikóját.

A HDL (high density lipoprotein) ezzel szemben jótékonya hat a szervezetünkre. Ebben a típusban a fehérjék aránya a magasabb. Ezek a részecskék képesek a fel nem használt koleszterint visszaszállítani a májba, ahol az vagy kiválasztódik (és a széklettel távozik) vagy más szövetekhez kerül. A HDL-koleszterin éppen ezért védi az ereket, csökkenti a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának rizikóját.

Mikor számít magasnak a koleszterinszintünk?

A koleszterinszint vizsgálata a leggyakoribb laborvizsgálatok közé tartozik. Az összkoleszterin az LDL-, a HDL- és egyéb lipidek (pl. a trigliceridek) együttes értékét jelenti, de emellett általában külön-külön is mérik ezeket az adatokat. Ideális esetben az LDL szintje alacsony, míg a HDL szintje magas: minél alacsonyabb a rossz, és minél magasabb a jó koleszterin szintje, annál kisebb az esély arra, hogy szív- és érrendszeri panaszok alakuljanak ki valakinél. Optimális esetben a teljes koleszterinszint 5,2 mmol/l alatt, az LDL-koleszterin 2,6 mmol/l alatt, a HDL-koleszterin pedig 1,1 mmol/l felett van, de ezek az értékek természetesen egyénenként kis mértékben változhatnak (pl. az életkortól vagy a nemtől függően).

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan csökkenthető a magas koleszterinszint? Ezt javasolja az orvos



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koleszterin # omega-3 # szívbetegség # magas koleszetrin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés