Ezeket látta már?

Koronavírus fertőzés: súlyos vagy tünetmentes? Ezen múlik!

Betegségek
2021. január 29. 07:40
koronavírus, influenza, tünet

Miért van az, hogy valaki megússza a koronavírus-fertőzést enyhe tünetekkel, másokat pedig hetekre ágynak dönt? Íme!

Minderre két válasz is van.

A koronavírus-fertőzés súlyossága sok mindentől függ, de virológusok kutatásai szerint az is szerepet játszik, hogy mekkora dózisú kórokozóval kapja el valaki a fertőzést.

A témában a CNN-nek nyilatkozó virológus szerint a koronavírus más vírusokhoz (például az influenzához) hasonlóan úgy működik, hogy egy bizonyos számú kórokozó (patogén) szervezetbe jutása okoz csak megbetegedést. Erin Bromage, a Massachusettsi Egyetem professzora a következő példákkal magyarázza a jelenséget:

„Ha egy élőlény megfelelően alacsony mennyiségű vírussal fertőződik meg, képes a vírust teljesen elszigetelni, ki sem alakul benne a betegség. Ha egy bizonyos „mágikus” mennyiségű kórokozót kap, kialakul a betegség, a szervezet a fertőzés után már megvédi magát a kórokozótól. Viszont ha a vírusdózis nagyon magas, az súlyosabb tüneteket okozhat. Emiatt a kórokozók mennyisége nagyon fontos.”

Koronavírus tesztre megy? Ezt olvassa el, különben a pénztárcája bánhatja

A fertőzés súlyosságát nem csak az egyszeri patogénmennyiség, hanem egyes elméletek szerint a víruskitettség időtartama is befolyásolja. Egy bizonyos időn keresztüli fertőzési kitettség esetén a kórokozók összessége számíthat, ezért fontos, hogy valaki csak elment mellettünk az utcán, vagy sokáig egy légtérben tartózkodunk egy koronavírusossal.

Természetesen nem csak a vírusmennyiség az egyetlen tényező, nagyon sok múlik azon is, a fertőzésnek kitett személy milyen egészségi állapotban van. És itt jön a második, a betegség súlyosságát befolyásoló ok:

az immunrendszer állapota.

Pécsi virológusok adták közre, hogy az immunválaszunk a koronavírusra a B-sejteken, a T-sejteken és a fehérjéken múlik.

A koronavírus feletti győzelmünk nagyban függ attól, hogy mennyi B-sejtünk van, hiszen ezek termelik a vérben keringő és a koronavírust megkötő antitesteket, plusz meg is jegyzik ezek gyártási sémáját a későbbi elhárításhoz.

De a T-sejtek szerepe is nagyon fontos, hiszen a fertőzött sejteket pusztítják, és gyulladást szabályozó fehérjéket termelnek, így a covid fertőzést követő immunitás tulajdonképpen rajtuk áll vagy bukik. A tünetes és a tünetmentes betegek esetében is megfigyelték, hogy a fertőzés után az immunsejtek hasonlóan aktívak, a védettség hasonló módon valósult meg.

Ez is érdekelheti:

A tanulmány szerint tehát nem mindegy, hogy mikor és mennyi fehérjét termelnek a T-sejtek, ugyanis ezen múlhat, hogy a koronavírus fertőzést tünetmentesen vagy tünetekkel vészeljük át. Ha még korán, a fertőzés kezdetén több gyulladásgátló fehérje termelődik, akkor tünetmentesek lehetünk.

Mindezek miatt sem mindegy, hogy pontosan tudjuk-e milyen kórokozóval van dolgunk, valamint hogy átestünk-e a fertőzésen. A megfelelő koronavírus-teszt kiválasztása nagyon fontos, mert ma a piacon sok a félrevezető, álnegatív vagy álpozitív eredményt produkáló

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# koronavírus # koronavírus tünete # Covid-19 # járvány # Neumannlabs

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés