Ezeket látta már?

Koronavírus: mégis védhet a szájvíz a Covid ellen?

Betegségek
2021. február 27. 07:20
szájvíz, koronavírus, covid-19, koronavírus ellen

Amerikai tudósok most azt vizsgálják, képes lehet-e elpusztítani a szájvíz a koronavírust, ezzel pedig hatékonyan csökkenteni annak a rizikóját, hogy valaki továbbadja a fertőzést.

Az elmúlt évben számtalan módszerrel próbálták felvenni a harcot a koronavírus terjedése ellen. Ezek egy része nemcsak hatástalan, de veszélyes is volt. A legjobbnak még mindig a távolságtartás-kézmosás-maszkviselés hármasát tartják, így, kellő fegyelmezettség mellett, hatékonyan lehet kordában tartani a vírus terjedését.

Amerikai tudósok azonban most egy új módszert kívánnak vizsgálni. A University of North Carolina fogorvosi karának kutatói azt feltételezik, a szájvizes öblögetés hatékony lehet a koronavírus terjedésének megállításához. Laboratóriumi vizsgálatok során már kiderült, hogy a szájvíz gyorsan képes elpusztítani a COVID-19-et okozó vírusokat, azt azonban még nem sikerült bizonyítani, hogy az öblögetés a szájüregben is csökkenti a vírusrészecskék számát, ezzel pedig csökkenti annak a rizikóját, hogy a fertőzést másoknak is továbbadják az érintettek.

Német kutatók laboratóriumi körülmények között korábban már sikeresen kimutatták, hogy a nyálhoz hasonló közegben található SARS-CoV-2 részecskék inaktiválódnak, ha szájvízzel keverik össze őket. A 2020. nyarán végzett kísérletben 8, Németország gyógyszertáraiban és drogériáiban kapható szájvizet használtak. A gargalizálás, szájöblögetés hatását harminc másodperces intenzív rázogatással utánozták. Ezután vizsgálták a vírusrészecskék mennyiségét. Három olyan szájvizet is találtak, melyek alkalmazása után nem lehetett aktív vírust felfedezni a mintában.

A mostani, hamarosan induló kutatás egyik fókuszpontja, hogy olyan módszert találjanak a koronavírus terjedésének lassításához, melyet azokban a helyzetekben is könnyen lehet alkalmazni, amikor a távolságtartásra, illetve maszkviselésre nincs lehetőség.

A hamarosan induló kutatás során szakemberek, Laura Jacox vezetésével a nyálmintákban található vírusrészecskék számát próbálják meg mérni, a szájvíz előírásszerű használata előtt és után. Mivel a nyálat folyamatosan termeli a szervezet, 15 percenként vesznek majd mintákat. Ezzel is nyomon tudják majd követni, mennyi ideig hatékony a szájvíz a vírusok számának és a fertőzőképességnek az esetleges csökkentésében.

A vizsgálat során olyan szájvizeket tesztelnek majd, melyek az üzletekben bárki számára elérhetőek, és antibakteriális, fertőtlenítő összetevőket tartalmaznak. „A vizsgálat során valószínűleg azt is meg tudjuk majd határozni, mely hatóanyagok a legígéretesebbek a koronavírus ellen” - mondta Jacox.

Ha sikerül bizonyítani, hogy a szájvizek alkalmazása csökkenti a koronavírus terjedését, akkor egy újabb hatékony fegyver áll majd a rendelkezésünkre a COVID-19 elleni küzdelemhez. A szájvizek ugyanis éppen ott, a szájüregben „hatnak”, ahol a koronavírus rendkívül könnyen bejuthat a szervezetben, és ahonnan a legnagyobb eséllyel indul ki a fertőzés továbbadása. „A szájvíz alkalmazása alacsony kockázattal jár, a legtöbb ember számára biztonságos, költséghatékony. Ugyanakkor, komoly eredményeket érhetünk el vele” - mondta Jennifer Webster-Cyraque professzor, a kutatás másik vezetője.

A korábbi német kutatást végző szakemberek és a most induló amerikai vizsgálatban részt vevő kutatók egyaránt hangsúlyozzák, hogy a szájvizes öblögetés nem alkalmas a COVID-19 gyógyítására. A szájvíz ugyanis nem képes megakadályozni azt, hogy a sejtekbe bejutó vírusok elszaporodjanak. Ugyanakkor annak esélyét jelentősen csökkentheti, hogy a fertőzést továbbadjuk másoknak, köhögés, tüsszentés vagy akár beszéd során.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szájvíz # koronavírus # Covid-19 # fertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés