Ezeket látta már?

Nem a hideg miatt fázunk meg?

Betegségek
2019. január 03. 15:41
Módosítva: 2019. január 03. 15:41
megfázás ellen hideg

Öltözz fel jól, mert megfázol! - hallottuk számtalanszor a tanácsot, akárcsak azt a figyelmeztetést, hogy sapka nélkül (esetleg vizes hajjal) ki ne merjünk menni az utcára, mert ez garantálja a betegséget. Valóban a hideg vagy a szeles időjárás miatt leszünk náthásak? A válasz meglepően összetett.

Rögtön kijelenthetjük azonban, hogy önmagában a hideg nem okoz megfázást. A megfázás, nátha, influenza és a hasonló felső légúti fertőzések kialakulásának hátterében mikrobák, a legtöbbször valamilyen vírus áll, nem pedig az időjárás. Ahhoz, hogy megfázzunk, nem "fáznunk" kell, hanem megfertőződni valamilyen vírussal. Nyáron, a melegben ugyanúgy elkaphatjuk a náthát okozó vírusokat, mint a hidegebb hónapokban – azonban mégis ősszel és télen vagyunk többet betegek. Ha tehát nem a hideg maga az oka ennek, akkor tulajdonképpen mi?

Nem csak a hidegben lehet megfázni

A válasz – részben – mégis az időjárásban kereshető: ha kint hideg van, többet vagyunk bent a szobában, a munkahelyünkön vagy éppen az üzletekben, így nemcsak több emberrel, de több kórokozóval is kapcsolatba kerülünk. A betegséget okozó mikrobák megtelepedhetnek az ajtók kilincsén, a járművek kapaszkodóin, az asztalokon, a villanykapcsolókon de még a számítógépek billentyűzetén vagy a televízió távkapcsolóján is. Ezeken a tárgyakon keresztül pedig egyik emberről a másikra kerülhetnek, még akkor is, ha közvetlenül senki nem köhög az arcunkba. Éppen ezért olyan fontos a rendszeres kézmosás!

Szintén növelheti a betegségek rizikóját, hogy a hidegben kevesebbet szellőztetünk, a fűtött szobákban pedig száraz a levegő: kutatók úgy találták, hogy ez a mikroklíma egyszerűen jobban kedvez a vírusok "túlélésének" és terjedésének. Ráadásul, az influenza vírusa a hideget is jobban kedveli: nemcsak aktívabbá, de ellenállóbbá is válik, sokkal gyorsabban képes terjedni és nagyobb valószínűséggel fertőz.

Az immunrendszerünk sincs a csúcson

A hideg az immunrendszerünkre is hatással van. A Yale Egyetem kutatói úgy találták, hogy minél hűvösebb kint az idő, annál lassabban reagálhat az immunrendszerünk a szervezetünket érő támadásokra. A hideg miatt összehúzódhatnak az orrban található vérerek, amely a nyálkahártya kiszáradását okozhatja, így az orrunkban található apró szőröcskék sem tudják megfelelően ellátni a szűrőfunkciójukat. Amikor pedig visszatérünk a melegbe, a vérerek újra kitágulnak – ezért kezdünk el szipogni, és ezért folyik az orrunk. A náthának is lehetnek szövődményei. Olvasson tovább!

Az orrfolyás orrdugulással is együtt jár, nehezebben kapunk levegőt és hajlamosabbak leszünk a szánkon keresztül lélegezni. A szánkon keresztül pedig a vírusok könnyebben bekerülhetnek a szervezetünkbe. Emellett az őszi és téli hónapokban kevesebb vitaminban és ásványi anyagban gazdag, friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, és ez is hatással van a szervezetünk megfelelő működésére.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# influenza # nátha # vírusfertőzés # hideg # Megfázás # vírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés