Lélektükör
A test a lélek tükre - a megállapítás egyre gyakrabban hangzik el szakemberek részéről is. A lélek harmóniája, egészsége kifelé is látszik. Egyre inkább elfogadott és hangoztatott nézet, hogy a betegségek eredete, gyökere a lélekben van. Ezért egyre fontosabb a lelki egészség megőrzése, karbantartása. A lelki egészségnek világnapja is van. És ez sem véletlen. A WHO előrejelzése szerint ugyanis a mentális problémák okozzák majd a jövő egészségügyének a legnagyobb kihívást.
A pszichiátriai betegek jelentős része nem kap megfelelő ellátást, gyakran ki sem derül az igazi ok, amely mentálisan rombolja egészségüket, mert rejtőzködnek, elbújnak, félve attól, hogy a társadalom egészséges része megbélyegzi őket. A félelem nem alaptalan, jogaik is gyakran sérülnek, emberi méltóságuk is veszélybe kerül. Az Ébredések Alapítvány azzal a céllal jött létre, hogy ezen a helyzeten változtasson. Vezetője, Harangozó Judit gyakorló pszichiáter elmondja, hogy a pszichiátriai betegek előtt két út áll: egy krónikus betegeket fogadó intézmény, vagy egy mindenre kiterjedő közösségi gondozás.
Forrás: Napidoktor
- A krónikus intézmények Magyarországon az ország legtávolabbi pontjain találhatók, Szentgotthárdon, Tompán, Máriapócson, elzárva a külvilágtól, szinte "deportálva" a betegeket, kiszakítva megszokott környezetükből, minden közösségből kirekesztve. Ezek a betegek óhatatlanul belekerülnek egy negatív, lefelé menő spirálba - magyarázza.
Hogy ez a spirál hova vezet? A szakember szerint stigmatizációhoz, önbizalomhiányhoz, lecsúszáshoz, sok esetben öngyilkossághoz, szerek használatához, kriminalitáshoz.
Harangozó doktornő beszél arról is, hogy mindez a rossz együttműködés következménye, valamint a helytelen hagyományoké.
- Ezért mi, az alapítvány segítségével egy másfajta együttműködést ajánlunk, amelyben a közösségi gondozás és a hatékony rehabilitáció segít ezeknek a betegeknek. Eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy az út megfordítható. A negatív spirálon igenis még fel lehet kapaszkodni pozitív irányban, ha időben jön a segítség, pontosabb a kórisme, több a beteg önbizalma, reménye, jobb a teljesítménye, és kivédhető a megbélyegzés, a végső lecsúszás. Tehát van választási lehetőség. Mi elutasítjuk a kirekesztettség minden formáját, a közösségi integráció hívei vagyunk. A betegekkel, a családdal, környezettel közösen, a páciens természetes életterében igyekszünk támogatást nyújtani. Ezért hoztuk létre a Semmelweis Egyetem keretein belül a Közösségi Pszichiátriai Centrumot is - fejti ki.
A negatív spirál megfordításához sok munka szükséges, amibe éppúgy beletartozik a közösségi, pszichiátriai házi gondozás, ápolás, az otthoni hospitalizáció, mint a 24 órás készenlét, elérhetőség azok számára, akik folyamatos ellátást igényelnek. Sok segítőt, önkéntes támogatót is igényel a tevékenységük, amelyben fontos szerep jut a háziorvosnak is a végső cél, a tartós intézeti kezelés elkerülése érdekében. Sokféle módon segítenek, a pszichoszociális rehabilitáció széles skáláján működnek nővérek, szociális gondozók és más szakemberek bevonásával. Betegklubokat működtetnek, életviteli támogatást nyújtanak, 24 órás mobil krízisszolgáltatásuk van a beteggel történő állandó kapcsolat fenntartása érdekében. De vannak készségfejlesztési tréningjeik, egyénre szabott foglalkozások és háziorvosi, szakorvosi konzultációk is.
Mivel a mentális betegségek zöme nehezen felismerhető, ezért 50 százalékuk nem is kap időben megfelelő ellátást. Ehhez járul a betegek félelme, az, hogy mindenképpen igyekeznek titkolni problémáikat, amíg lehet, félve a környezet negatív reagálásától.
- A stigma valóban nagy úr - mutat rá Harangozó Judit. - És sajnos a szakemberek, a pszichiáterek is hajlamosak a stigmatizációra, hiszen ők leginkább a súlyos esetekkel találkoznak, a gyógyult betegeket a legritkább esetben kísérik figyelemmel. Az egészségesek idegenkednek, félnek a mentálisan károsodott embertársaiktól, legszívesebben bezárnák őket, eltávolítanák közelükből, gyakran nem csak a beteget, az egész pszichiátriai szakmát stigmatizálják. Keringenek olyan tévhitek, hogy a bűnözők nagy része a pszichiátriai betegek köréből kerül ki. De ezt minden statisztika cáfolja.
A magyarországi adatok szerint a szkizofréniában szenvedők körében nem magasabb a kriminalitás, mint ami a lakossági arányukból levezethető. Agresszív viselkedéssel találkozhatunk, ennek alapja a stressz, a betegek 25 százalékát akut, 75 százalékukat pedig folyamatos stressz éri. A mentális problémákkal kapcsolatos agresszív viselkedés és annak értelmezése alapvetően meghatározza a szakmai gyakorlatot, a szakmapolitikát és a közvéleményt is. De nyugodtan kimondhatjuk: a mentális zavarok mérsékelt kockázati faktort képviselnek a kriminalitásban. A mentális betegek gyakrabban áldozatok, mint tettesek.
A stigma, a megbélyegzés csak árthat a pszichiátriai problémákkal élőknek. A jó közösségi gondozás és rehabilitáció segít a felfelé kapaszkodásban. Ezt bizonyítja, hogy az ilyen ellátás következtében kevesebb az öngyilkosság, a kriminalitás, 50 százalék feletti a foglalkoztatás, a gondozott betegek fele helyet talál a munkaerő piacon. Tehát minden azt bizonyítja, hogy a közösségi gondozás hatékonyabb a hagyományosnál.
A megbélyegzés ellen született az Ébredés Alapítványon belül a Nyitnikék Magyar Antistigma Kezdeményezés, amely arra vállalkozott, hogy a közvélemény figyelmét minden lehető módon és helyen - fesztiválokon, ifjúsági találkozókon, a Sziget rendezvényen - felhívja a pszichiátriai betegekkel kapcsolatos tévhitekre, az előítéletek megváltoztatására.
Az ismeretterjesztés része az a rendezvénysorozat is, amelyet a lelki egészség világnapja környékén tartanak, gyógyult betegek bevonásával, tapasztalataik átadásával.
A pszichiátriai betegek felett leggyakrabban azok mondanak ítéletet, akik semmit nem tudnak róluk. Az elfogadás, az empátia tanulása, gyakorlása, művészetének kialakítása össztársadalmi feladat. A stigma soha nem azokat minősíti, akiket megbélyegeznek, hanem mindig a megbélyegzőket. Amíg nem teszünk valamit a másik elfogadásáért, megértéséért, megsegítéséért, addig nincs jogunk ítélkezni felette, és nem is várhatunk tőlük semmit. Az első lépést az elesettek, bajba kerültek felé mindig az egészségeseknek kell megtenni!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!