Ezeket látta már?

Még egyszer az Oszteoporózis Világnapról

Betegségek
2010. október 22. 11:51
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A gerincoszlopot alkotó csigolyák "egészségére", a csigolyatörésekre utaló jelekre, azok következményére, az életminőség jelentős romlására hívta fel a figyelmet az idei Oszteoporózis Világnap.

A csigolyatöréseknek három fontos jele van: a testmagasság csökkenése, hátfájás és a hát meggörbülése. Ilyen panaszok esetén - különösen az 50 felettiek számára - ajánlott mielőbb orvoshoz fordulni - hangsúlyozta Zalatnai Klári, az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesülete (OBME) elnöke a világnapon rendezett sajtótájékoztatón szerdán Budapesten. Elmondta azt is, hogy a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány javaslatára minden évben más témát választanak. Magyarországon 1996-ban rendezték meg először a világnapot, idén 15. alkalommal került a figyelem középpontjába a "néma járvány".

Még egyszer az Oszteoporózis Világnapról

Forrás: EgészségKalauz


A feladat megtalálni azokat a betegeket, akiknek olyan mértékű a csontromlása, hogy ez a következő években nagy valószínűséggel csonttörést okoz. Pontosabb becslést tesz lehetővé a FRAX elnevezésű, a korábbiaknál 50 százalékkal hatékonyabb törésikockázat-mérő módszer, melyet a WHO égisze alatt egy angol-svéd munkacsoport dolgozott ki - tájékoztatott Dr. Horváth Csaba, a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológia Társaság (MOOT) elnöke.

Az életmód fontosságát hangsúlyozta Dr. Marton István, az Egészséges Öregedésért Tudományos Egyesület (EÖTE) tiszteletbeli elnöke. Az életmód 50 százalékban, a genetika 16-18 százalékban határozza meg az egészségben megélt éveket. Nem az egészségügyi ellátórendszertől kell várni a csodát, mindenki nézze meg, mit tett azért, hogy minél egészségesebb állapotban teljen az öregedés - fogalmazott.

Civilizációs ártalom, hogy a lakosság nem mozog eleget és nem táplálkozik helyesen - mondta Dr. Bálint Géza, az év végéig tartó "Csont és Ízület Évtizede" nemzetközi program hazai főkoordinátora, és felhívta a figyelmet a gyerekszegénységre, aminek következménye később a csontritkulás lehet.

A jelenleg mintegy 200 millió embert érint a világon. Magyarországon ma becslések szerint a népesség tizede, mintegy 900 ezer ember szenved oszteoporózisban, a betegség számlájára hozzávetőlegesen évi 100 ezer csonttörés írható. Ezek sürgősségi ellátása 16 milliárd forintba kerül, majd a további ellátás - a törést követő első évben - további jelentős összeggel, mintegy 10,5 milliárd forinttal terheli meg az egészségügyi költségvetést.

A veszélyeztetettek magas és egyre növekvő száma, a csonttörések veszélye, vagy a bekövetkezett törések nyomán kialakuló mozgáskorlátozottság, majd az akár életet is fenyegető súlyos szövődmények ténye jelentős népegészségügyi problémává teszi a csontritkulást szerte a világon. Az oszteoporózisnak kezdetben nincsenek tünetei, a törés kialakulásáig a betegek általában nem tudnak arról, hogy csontritkulásuk van. A következmények viszont jól láthatók. A csigolya-összeroppanások, a csontok törékenységéből, a csontszilárdság csökkenéséből adódó törések különböző formái gyakran elkerülik a klinikusok figyelmét.

Európában a nem diagnosztizált csigolyatörések aránya 29 százalék. Mivel nem ismerik fel, ezért kezeletlenül is maradnak, tévesen izomhúzódás vagy arthritis következtében kialakuló hátfájásnak diagnosztizálják. E veszélyes törések "aluldiagnosztizálása" világszerte komoly problémát jelent.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# csontritkulás # diagnózis # Mozgásszervi betegségek # női betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés