Ezeket látta már?

Megfájdulhat a kezünk az irodai munkától

Betegségek
2011. augusztus 03. 13:19
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Amíg a kezünk egészséges, természetesnek és magától értetődőnek vesszük, hogy egész nap "dolgoztatjuk", a reggeli kávétöltéstől kezdve a lefekvés előtti fogmosásig. A kézfájdalom azonban a legegyszerűbb mozdulatot is fájdalmas megpróbáltatássá változtatja.

Kezünk felépítése igen összetett: inak, ízületek, csontok, erek és idegek együttese. Ezek mind ki vannak téve a fájdalommal járó betegségeknek és sérüléseknek.

Megfájdulhat a kezünk az irodai munkától

Forrás: Medipress


A kéz fájdalmának számos oka lehet, a mechanikai sérüléstől a neurológiai eredetű rendellenességekig. Leggyakrabban artritisz (ízületi gyulladás) és egyéb ízületi problémák állnak a fájdalom és a csökkent mozgásképesség hátterében. Szintén gyakori az úgynevezett Az általános vélekedés szerint az ismétlődő mozdulatok miatti túlterhelés okozza, számos tanulmány azonban cáfolni látszik ezt.

A foglalkozással összefüggő csont- és izomrendszeri problémák a munkakörnyezet megfelelő kialakításával ezek részben megelőzhetőek.

Irodai munka esetén az ergonómikusan kialakított munkahely lenne a legideálisabb, ez sajnos még mindig nagyon ritka, ilyenkor a következők segíthetnek:

Gépelés közben igyekezzünk a csuklót megtámasztva, lehetőleg vízszintesen tartani, ne lógassuk és ne is emeljük felfelé. Hogy megfelelően tartjuk-e a kezünket, a következőképpen ellenőrizhetjük. Helyezzük az alkarunkat az asztalra, és ragasszunk egy sebtapaszt a csuklónkra hosszanti irányban. Majd kezdjünk el gépelni a billentyűzeten, ha azt érezzük, hogy a sebtapasz meglazul, vagy feszül, rosszul tartjuk a csuklónkat.

Óránként legalább egyszer álljunk fel az asztaltól, és nyújtózkodjunk egyet. A hosszabb szünetek között pedig pihentessük meg a kezünket felfelé néző tenyérrel az ölünkben. Telepíthetünk a gépünkre a pihenő beiktatására figyelmeztető programot.

Legyünk kritikával az új tervezésű billentyűzetek (például az osztott billentyűzet) és az ergonómikusnak hirdetett egerekkel. Csak több éves használat után fog eldőlni, hogy ezek valóban csökkentik-e a kezet érintő csont- és izomrendszeri problémákat.

A munkaállomás testreszabása

Az ergonómiával foglalkozó szakemberek módszereket dolgoznak ki a dolgozók egészségének és kényelmének javítására. Ők a következőket ajánlják a számítógépes munkát végzőknek.

Tartsuk az aktuális iratokat, a telefont, a billentyűzetet, az egeret és mindent, amire a munka során gyakran van szükségünk az asztalunkon egy síkban, könnyen elérhető helyen.

A monitor egyenesen előttünk legyen egy karnyújtásnyi távolságra, a képernyő felső széle legyen pontosan szemmagasságban, illetve picivel alatta. A billentyűzetet olyan magasságban tartsuk, hogy az alkarunk párhuzamos legyen a talajjal. A csukló egyenes és egyvonalban van az alkarral, a könyökünk 90 fokban behajlított és tartsuk a derekunk mellett.

Tartsuk az egeret a billentyűzet mellett, azzal egy magasságban, használhatunk esetleg csuklótámaszt.

A szék magassága legyen állítható, az elülső széle legyen lekerekített, megfelelő támaszt adó háttámlával. Az ideális ülőpozícióban a térd a csípőnél picivel alacsonyabban található, a lábak pedig stabilan a talajon, vagy a lábtartón helyezkednek el.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# életmód # ízületi betegségek # ízületi gyulladás # Mozgásszervi betegségek # munkahelyi betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés