Ezeket látta már?

Meghatározták a menopauza utáni csontritkulást megelőző gyógyszer dózisát

Betegségek
2009. október 28. 10:47
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatala (FDA) meghatározta az új menopauza elleni készítmény, a risedronate szulfát tartalmú gyógyszer dózisát. Az FDA szerint a készítmény havonta két egymást követő napon bevett 75 mg-os tablettája alkalmas a menopauza utáni csontritkulás kezelésére és megelőzésére. Az Actonel bizonyítottan csökkenti a csontritkulástól szenvedő nőkben a csigolya és egyéb csontok törésének kockázatát. Ez már bebizonyosodott a korábbi klinikai vizsgálatok során, amikor napi 5 mg volt a vizsgált dózis. A gyógyszer már ebben a hónapban elérhető lesz az Egyesült Államokban a havi két alkalommal szedhető kiszerelésben.

A 75 mg-os kiszerelésű gyógyszert egy 1229 menopauza utáni, legalább 50 éves, csontritkulásos nő részvételével készült kettős vak vizsgálatban vizsgálták. Fél és egy év hosszú kezelés után a havi két, egymást követő alkalommal szedett Actonel hatására ugyanannyira növekedett a csontsűrűség, mint a napi 5 mg szedése után. Mindkét kezelési módot jól tolerálták a résztvevők, a mellékhatások azonosak voltak a két csoportban.

"A korábbi vizsgálatokban már bebizonyosodott, hogy a napi szintű kezelés megvédi a betegeket a csonttörésektől" – mondta Dr. Michael McClung, a portlandi Oregon Csontritkulás Központ alapítója. "Ez az új havi kétszeri szedés talán sokkal kényelmesebbnek tűnik a betegeknek."

Az olyan különböző biszfoszfonátoknak, mint például az Actonelnek is, az a jellemzője, hogy a gyógyszer reggeli beszedése és az első étkezés vagy vízen kívül más folyadék fogyasztása között várni kell. A 75 mg-os Actonel esetében ez a várakozás minimum fél óra, de még így is ezt a gyógyszert szedő betegek fél órával előbb fogyaszthatják el a reggeli kávéjukat, mint azok akik a másik hasonló készítményt, a 150 mg-os, havi egyszer szedendő ibandronate-t szedik, hiszen ott a várakozási idő minimum egy óra. A két készítmény (risedronate és ibandronate) hatékonyságát közvetlenül még nem hasonlították össze.

A csontritkulás egy olyan alattomos betegség, amely több millió menopauza utáni nőt érint, gyengévé és törékennyé teszi a csontjaikat az idő előre haladtával. A csontritkulás miatti csonttörés éves gyakorisága nagyobb, mint a szív infarktus, az agyvérzés vagy a mellrák együttes gyakorisága. Jó hír viszont, hogy ismerünk olyan gyógyszereket, amelyek hatékonyan tudják csökkenteni a csonttörések gyakoriságát.

A klinikai vizsgálatokban a készítmény jól tolerálhatónak bizonyult, nem adható azonban olyan betegeknek akik allergiásak valamelyik összetevőjére, súlyosan csökkent a vesefunkciójuk, nem tudnak legalább fél órát állni, vagy egyenesen ülni, alacsony a vércukorszintjük, vagy más ismert csontanyagcsere zavarban szenvednek.

Mellékhatásként gyomor- bélrendszeri kellemetlenség, nyelőcsőgyulladás vagy gyomorfekély jelentkezhet, de a vizsgálatok során előfordult még izületi fájdalom, hátfájás, fokozott hajlam a fertőzésekre és székrekedés. Ha a betegek nem követik pontosan a szedési útmutatót a kezelés előnye elveszhet és a mellékhatások is nagyobb valószínűséggel jelentkezhetnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# csontritkulás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés